روزنامه حریت:

ترکیه از آمریکا می‌خواهد طرح B را برای سوریه آماده کند

ترکیه از آمریکا می‌خواهد طرح B را برای سوریه آماده کند
روزنامه حریت:
ترکیه از آمریکا می‌خواهد طرح B را برای سوریه آماده کند

ترکیه به دلیل تردید درباره موفقیت‌آمیز بودن طرح روسیه و آمریکا درباره نابود کردن تسلیحات شیمیایی سوریه، قصد دارد از واشنگتن بخواهد طرح دیگری را در قبال بحران سوریه تهیه و تدوین کند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه «حریت» در مطلبی نوشت: از آنجائیکه آنکارا قادر نیست تردید خود را درباره توافقنامه مسکو-واشنگتن درباره امحای ذخایر تسلیحات شیمیایی سوریه پنهان سازد، قصد دارد به دلیل نگرانی از احتمال اینکه دمشق از این پروسه سواستفاده کند و به حمله علیه شهروندانش ادامه دهد، از واشنگتن بخواهد «طرح B» را برای سوریه تهیه کند.

یک منبع دیپلماتیک ترک در این باره گفت: این پروسه زمان بیشتری در اختیار بشار اسد، رئیس جمهور سوریه قرار می‌دهد تا در قدرت باقی بماند. این توافقنامه باید شفاف‌تر و صریح‌تر تحریم‌های احتمالی علیه دمشق را مشخص کند تا در صورت عدم پایبندی نظام سوریه، این تحریم‌ها اعمال شود.

بر اساس این گزارش، احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه موضع دولت آنکارا و نگرانی‌های آن در رابطه با تحولات سوریه را در نشست وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، انگلیس و عربستان سعودی در پاریس مطرح خواهد کرد. ظاهرا جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا داود اوغلو را به این نشست دعوت کرده است.

روزنامه حریت نوشت: داود اوغلو که از هم‌اکنون تلاش‌های اخیر مسکو و واشنگتن را «نمایشی» می‌خواند، آشکارا نگرانی‌های ترکیه درباره تاثیر این توافق بر جنگ داخلی کنونی در سوریه را بیان کرده و گفته، جامعه بین‌المللی باید از کشتارهای بالقوه‌ای که دولت سوریه می‌تواند مرتکب شود، به خوبی آگاه باشد.

بر اساس این گزارش، داود اوغلو در تماس تلفنی با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته: این توافق نباید لزوم تصویب قطعنامه فوری درباره تراژدی انسانی در سوریه را به تاخیر بیاندازد. اسد نباید اجازه یابد که به کشتارهای خود ادامه دهد. ما نگرانیم این رژیم از این توافقنامه برای ادامه تراژدی انسانی در سوریه استفاده کند.

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

بن‌سلمان هزینه کدام را می‌دهد سازش یا مقاومت؟

کره شمالی چرا مذاکرات را نیمه‌کاره رها کرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha