به بهانه برنامه فرانسوی«اصول عقاید اسلامی» شبکه سحر؛ پاتک در جنگ رسانه ای

 به بهانه برنامه فرانسوی«اصول عقاید اسلامی» شبکه سحر؛ پاتک در جنگ رسانه ای

به گزارش « سراج24 »، در عصری که اسلام عزیز آماج حملات و اتهامات و سیاه نمایی است ، شاهد گرایش روز افزون مردم در قلب اروپا به دین مبین اسلام هستیم و در مقابل به دلیل انحصار رسانه ای دنیا و آپارتاید مطلق رسانه‌ای، بسیاری از مسلمانان اروپا و از جمله فرانسوی زبان ها، از دسترسی به برنامه‌های تلویزیونی مفید و ضروری محروم اند و در مقابل با سیلی از شبهات علیه اسلام مواجه. این مسئله درباره تازه مسلمان ها حادتر است و قطعا عطش این دسته به دریافت و تامین خوراک فکری دینی بیش از دیگران است.

همین ضرورت موجب شکل گیری برنامه ای با عنوان "اصول عقاید اسلامی" در سیمای فرانسوی زبان شبکه جهانی سحر شده است که در قالب ترکیبی با اجرای احمد دواجی به صورت زنده یکشنبه ها از ساعت 2:00 بامداد به وقت تهران به مدت 30 دقیقه روی آنتن می رود.

در برنامه "اصول عقاید اسلامی" حجت‌الاسلام «اسماعیل بلم» که یک روحانی سیاه پوست است به عنوان کارشناس برنامه حضور می یابد که فن بیان قوی و نفوذ کلام بالا در کنار سطح اطلاعات و سواد دینی قابل قبول وی و حتی سیاه پوست بودنش (به عنوان سندی محکم و عینی مبنی بر مخالفت اسلام با نژاد پرستی و هر گونه رفتار‌های زشت دیگری که در دنیای مادی غرب علیه رنگین پوستان رایج است) جذابیت خاصی به برنامه بخشیده است.

در کل مباحث بین مجری و کارشناس برنامه اصول عقاید اسلامی، یعنی آقایان دواجی و اسماعیل، گرم و پر طراوت است. به این دلیل که هم مجری، فعال و با مطالعه است که می‌تواند به موقع وارد بحث شود و بحث را داغ یا تکمیل نموده و یا به مجاری خاص مد نظر مخاطبین هدایت نماید و هم سخنران، یک خطیب حرفه ای و آشنا با ذائقه های مخاطبین است.

این نکته هم باید اضافه شود که در بین کشورهای اروپایی، فرانسه یکی از کشورهایی است که جمعیت زیادی از مسلمانان را در خود گنجانده است که اتفاقا بسیاری از ایشان سیاه پوست هستند و ازقضا فرانسه یکی از دولت هایی است که بیشترین مبارزات را با مقدسات و آزادی‌های مسلمانان داشته و همیشه جنجال های زیادی به همین دلیل رخ داده است. البته ناگفته هم نماند که در بسیاری از کشورهای آفریقایی هم که دین مبین اسلام جاری است، زبان اول یا حداقل زبان دوم آن ملت‌ها، زبان فرانسوی است و از این حیث هم پوشش شبکه سحر قابل توجه است.

در فضایی که گوشه های اندکی از آن ترسیم شد، لزوم برنامه های معنوی و مذهبی برای مخاطبین کثیری که از همه نظر تحت فشار و در مضیقه هستند به شدت احساس می شود و شاید برنامه های شبکه سحر از جمله همین اصول عقاید اسلامی در عین سادگی که دارند از مخاطبین بسیار بالایی برخوردار هستند.

از نکات ساختاری و ظاهری مربوط به این برنامه باید به دکوراسیون و طراحی صحنه اشاره نمود که یک طراحی بر اساس معماری و کاشی کاری کاملا اسلامی و ایرانی دارد. بر این اساس در واقع شاهد یک برنامه با ساختار ایرانی- اسلامی زیبا هستیم که قطعا برای مخاطبین خارجی چه در آفریقا و چه در قاره اروپا دارای جلوه های خاصی است.

ضمنا در برنامه مذکور، میان برنامه‌هایی هم پخش می شود که هم جنبه سیاسی دارد و هم عبادی و کاملا مرتبط با موضوع برنامه است . کلیپ‌های مهیجی که از یک سو ده‌ها و صد‌ها شبکه و کانال تلویزیونی دنیا را در کنار هم به تصویر می کشد و نشان می‌دهد که شبانه روز ، این کانال‌های وابسته به ابر قدرت ها چگونه افکار عمومی دنیا را از حقایق منحرف می‌کنند و ذهن مردم را به مادیات و فرضیات خودساخته غرب معطوف می کنند و خبری از معنویت و خداجویی و معارف ناب انبیای الهی در این رسانه ها نیست و بلافاصله بعد از آن، تصاویری از بیت‌الله الحرام که کانون معنویت و محور عالم امکان و قطب خداجویی مسلمین است با تکه هایی از ادعیه زیبایی که در زمینه آن پخش می شود و حکایت از آن دارد که دنیا توسط رسانه های وابسته به ثروت و قدرت از معنویات و حقایق الهی فاصله می‌گیرد و تنها راه نجات توسل و تمسک به ریسمان الهی است.

شاید مقصود از این کلیپ کوتاه هم این باشد که در دنیای رسانه ای امروز‌، شبکه‌های تلویزیونی همچون سحر معدود هستند و با کوهی از مشکلات و محدودیت‌های همان ابر رسانه های دروغ‌گوی مدعی هم مواجه هستند، ولیکن نور و روشنایی منعکس شده از انوار الهی راه نجات و غلبه بر همه آن توطئه ها علیه بشریت است و گاهی اوقات برنامه های ساده و اندکی همچون اصول عقاید اسلامی و برنامه‌های معارفی مشابه از شبکه سحر و سایر شبکه های وابسته به نظام جمهور اسلامی ایران ، در این میدان، جهادگونه مبارزه می کنند و صدای حق را به گوش امت اسلام می رسانند.

اخبار مرتبط

ماجرای مواجهه شیخ بهایی با صحنه آشتی گرگ و گوسفند

نمایندگان بسیج دانشجویی در ۲۵ مرکز استان، سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه بودند

حاج قاسم ‌سرباز مطلق ولایت بود/ کلید نجات ‌از ‌مشکلات‌ فرمان‌برداری ‌از ولایت است

0 نظر

ارسال نظر

capcha