مفاتیح الحیات

پیامبر (ص) در قیامت با چه کسانی دشمنی می کنند؟

پیامبر (ص) در قیامت با چه کسانی دشمنی می کنند؟

به گزارش خ« سراج24 »، زن و شوهر نسبت به هم حقوق فراوانی دارند که با رعایت آنها زندگی شیرین و باصفا می شود و رعایت نکردن آن تلخ کامی می آورد؛ نیکی مرد به همسر از جمله مسائلی است که در دین اسلام مورد سفارش قرار گرفته است. گوشه ای از این حقوق برگرفته از کتاب ارزشمند مفاتیح الحیاة اثر آیت الله جوادی آملی در ذیل مرور می شود:
 

پاداش نیکی به همسر (زن)
از مهم ترین موارد نیکی به همسر اظهار محبت به وی و آراستگی ظاهری مرد است که از عوامل تحکیم بنیاد خانواده به شمار می آید.
امیرالمومنان (ع) در وصیت به محمد حنفیه فرمودند: به راستی زن ریحانه (شاخه گلی) است و قهرمان نیست، پس در هر حال با وی مدارا کن و همراهی نیکو داشته باش تا زندگیت باصفا گردد. (1)
امام صادق (ع) فرمودند: بر شوهر در تعامل با همسرش سه چیز ضروری است: موافقت با وی تا موافقت و محبت و میل او را به خود جلب کند، خوش اخلاقی با وی و دلبری از او با آراستگی ظاهر در نگاهش و گشایش در زندگی برای او. (2)
امام کاظم (ع) نیز فرمودند: آرایش مرد برای همسرش از عوامل افزایش عفت زن است.(3)
 

پاداش اخروی نیکی به همسر
امیرالمومنان (ع) می فرمایند: روزی رسول خدا (ص) بر ما وارد شد و فاطمه (س) کنار دیگری نشسته بود و من عدس پاک می کردم. فرمود: ای ابالحسن! گفتم: لبیک ای رسول خدا! فرمود: از من بشنو و من سخن نمی گویم مگر از جانب پروردگارم؛ هیچ مردی نیست که همسرش را در خانه یاری دهد مگر این که برای او عبادتی بسیار فراوان از روزه و شب زنده داری به شمار می آید (4) و در پایان فرمودند: ای علی! به عیال خدمت نمی کند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خدا برایش خیر دنیا و آخرت را خواسته باشد. (5)
 

پاداش صبر مرد در برابر بداخلاقی همسر
رسول خدا (ص) فرمود: هر مردی که بر بداخلاقی همسرش برای خدا شکیبایی کند، خدا برای صبر وی در هر بار، پاداشی همانند پاداش صبر ایوب (ع) در برابر بلای او به وی می دهد.(6)
رسول خدا (ص) فرمودند: هر کس زنی را از روی ستم بزند من در روز قیامت دشمن او خواهم بود. زنانتان را نزنید. هر کس آنان را از روی ستم بزند، خدا و پیامبرش را نافرمانی کرده است.(7)
 

کیفر نپرداختن مهریه به زن
مهریه همسر از بدهکاری هایی است که پرداختن آن واجب و تاخیر عمدی در پرداختن آن معصیت است. به گفته عبدالله بن عباس، پیامبر خدا (ص) پیش از رحلت، در آخرین سخنرانی خود در مدینه توصیه هایی فرمودند که چشم ها از آنها گریان و دل ها هراسان شد... هر کس بر زنی در مهریه اش ستم کند، نزد خدا زناکار به شمار می آید. روز قیامت خدا به او می فرماید: بنده من! کنیزم را با عهد خودم به عقد تو در آوردم ولی تو به عهدم وفا نکردی، پس خدا طلب حق آن زن را بر عهده می گیرد و همه نیکی های آن مرد را برای زن به حساب می آورد؛ ولی حق آن زن ادا نمی شود، از این رو فرمان داده می شود آن مرد را به آتش افکنند.(8)
پی نوشت ها:
1. الفقیه، ج 4، ص 392
2. تحف العقول، ص 323
3. مکارم الاخلاق، ص 97
4. جامع الاخبار، ص 102
5. همان، ص 103
6. ثواب الاعمال، ص 287
7. ارشادالقلوب، ص 175
8. ثواب الاعمال، ص 280

اخبار مرتبط

«شطرنج با ماشین قیامت» به چاپ بیست و سوم رسید

حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره منجی آدمی در قیامت را اینجا بخوانید.

علامت‌های انسان منافق چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha