۳ بنای تاریخی در معرض تخریب کامل

۳ بنای تاریخی در معرض تخریب کامل

به گزارش سراج24: از جمله خسارات این بارندگی‌ها، تخریب قسمتی از بناهای تاریخی و دارای قدمت شهرمان است. بناهایی که شاید بتوان گفت گاه یک قرن از قدمت‌آن‌ها گذشته و بر اثر بی‌توجهی و عدم رسیدگی و بهسازی و مرمت، رو به تخریب بوده و در صورت ادامه‌ تخریب‌‌ها، این بناها دیگر قابل احیا نخواهند بود.

مسئول خانه مطبوعات سیرجان و فعال فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت: بناهای قدیمی بسیاری در سطح شهر سیرجان وجود دارد. از جمله خانه خلعتی، حمام قدیمی مکی آباد و مدرسه خواجه کریم الدینی.

محسن اسدی زیدآبادی ادامه داد: این بناها جزء بناهایی هستند که اگر تخریب آن‌ها ادامه پیدا کند و اقدام جدی برای تعمیر و مرمت آن‌ها صورت نگیرد، دیگر قابل احیا نخواهند بود.

وی در رابطه با بی‌توجهی به این اماکن گفت: میراث فرهنگی متولی اصلی مرمت و تعمیر بناهای تاریخی است که متاسفانه به دلیل مشکلات بودجه‌ای هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است و کسی هم پیگیر این قضیه نیست.

اسدی زیدآبادی تصریح کرد: قدمت حمام قدیمی مکی‌آباد به زمان سلطان حسین صفوی برمی‌گردد که توسط شخصی به نام ام‌السلمه بنا نهاده شد و دبستان خواجه کریم الدینی نیز که در مجاورت آن واقع شده، بیش از ۸۰ سال پیش به عنوان اولین دبستان رسمی شهر سیرجان احداث شده است.

وی در ادامه ابراز کرد: خانه خلعتی نیز در حدود ۱۰۰ سال پیش در سیرجان بنا شده و محل بیتوته شاهان پهلوی نیز بوده و جزء منحصر به فردترین خانه‌های سیرجان است که متاسفانه به دلیل بی‌توجهی مالکین و میراث فرهنگی رو به تخریب کلی است.

امیدواریم که میراث فرهنگی بودجه‌ای برای احیا، تعمیر و مرمت این‌بناهای تاریخی اختصاص دهد تا بناهایی‌ که حکم شناسنامه شهر را دارند، در آینده نیز پابرجا بمانند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha