گزارش خبری از تحلیل های منابع غربی

تاثیر حمله امریکا به سوریه بر مذاکرات ایران و 1+5

تاثیر حمله امریکا به سوریه بر مذاکرات ایران و 1+5
سراج24- یک روزنامه امریکایی در تحلیلی نوشت که حمله امریکا به سوریه تلاش های غرب برای نزدیکی ایران و امریکا و نتیجه بخش تر کردن مذاکرات هسته ای را بر باد خواهد داد.
 
فرناز فصیحی روز6 شهریور 1392 در وال استریت ژورنال نوشت: «دیپلماتها معتقدند احتمالا حمله آمریکا به سوریه انتظارات درباره پیشرفت در مذاکرات هسته ای با ایران و نیز درخواست حسن روحانی رئیس جمهور جدید این کشور را برای بهبود روابط با غرب، به شدت کاهش خواهد داد».
 
وی ادامه داد: «بدون تردید حمله آمریکا به دمشق پایتخت سوریه فرصت مناسبی در اختیار جناح هایی در ایران که با سازش در برنامه هسته ای مخالفند، قرار خواهد داد و آنها می توانند با برنامه های حسن روحانی که سیاست خارجی و مذاکرات هسته ای را دراولویت برنامه های خود قرار داده است، مخالفت کنند».
 
این روزنامه ادامه داده است: «به گفته دیپلماتهای غربی در ایران، هرچند صورت حمله آمریکا به سوریه تهران به طور مستقیم با واشنگتن وارد جنگ نخواهد شد، اما از سازش در برنامه غنی سازی اورانیوم و نیز مذاکرات مستقیم با آمریکا سرباز می زند».
 
وال استریت ژورنال نوشته است: «هرچند تا کنون زمان دقیقی برای برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای میان ایران و غرب و نیز مذاکرات مستقیم میان تهران و واشنگتن مشخص نشده است، اما روحانی انتظارات را برای پیشرفت در این دو زمینه افزایش داده است. برهمین اساس برخی دیپلمات ها استدلال می کنند در صورتی که واشنگتن به دمشق حمله کند در بازی سیاسی تهران تغییرات اساسی ایجاد خواهد شد و چشم اندازها برای مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا به شدت تیره می شود».
 
این نشریه تندرو امریکایی در پایان نتیجه گرفته است: «با توجه به برنامه های روحانی برای بهبود روابط با غرب بسیاری از کارشناسان استدلال می کنند حمله آمریکا به سوریه برنامه های رئیس جمهور جدید ایران را نقش برآب خواهد کرد».
 
همچنین علیرضا نادر تحلیلگر امور ایران در اندیشکده رند هم در مقاله ای در فارین پالیسی که در روز 8 شهریور منتشر شده، تاکید کرد که حمله به سوریه روی مذاکرات با ایران تاثیر جدی خواهد گذاشت.
 
وی در این مقاله می نویسد: «نباید ظرفیت حملات نظامی احتمالی آمریکا علیه سوریه را در تضعیف مذاکرات هسته ای دستکم بگیریم - به ویژه اگر این حملات لطمه قابل توجهی به اسد وارد کنند».
 
وی در ادامه تاکید کرده است که چنین حمله ای می تواند موضع روحانی در داخل ایران را به شدت تضعیف کند: «حملات نظامی محدود برای مجازات اسد بدون تضعیف اساسی جایگاه وی، از نظر روحانی، (آیت الله ) خامنه ای و سپاه می تواند قابل اصلاح و ترمیم باشد اما یک عملیات جنگی تحت هدایت آمریکا که به عنوان اقدام براندازانه علیه اسد تلقی شود، صرفا به افزایش عصبانیت رهبر عالی ایران و افسران نظامی اش منجر خواهد شد. به هر حال، روحانی به یک درگیری مهار شده در سوریه نیاز دارد تا بتواند مانور دهد؛ زیرا در غیر این صورت،  سیاست عقل گرایی و اعتدال گرایی او در برابر گفتمان مقاومت بدون عقب نشینی در برنامه هسته ای - احتمالا از پا درمی آید».
 
ریچارد هاس رییس شورای روابط خارجی امریکا هم در تحلیلی گفته خطر حمله به سوریه این است که ممکن است ایران در واکنش به حمله امریکا تصمیم خطرناک بگیرد و مذاکرات با 1+5 را لغو کند.
 
هاس روز سه شنبه (5 شهریور) دریک کنفرانس تلفنی  همراه با جاناتان تپرمن سردبیر مجله فارن افرز  به بررسی تحولات 
 
سوریه و موضوع حمله احتمالی به این کشور پرداخته و گفته است: «  اینکه آیا ایران پس از حمله امریکا به سوریه وارد مذاکرات نمی شود یا مذاکرات را لغو  خواهد کرد، یک نتیجه بالقوه است اما به نظر من اگر ایران مذاکرات  را لغو کند و به برنامه هسته ای خود ادامه دهد، با آتش بازی می کند».
 
وی همچنین تصریح کرده است که امریکا با حمله به سوریه می خواهد بگوید خط قرمزهایش معتبر است.
 
هاس گفته است: «یکی از دلایل حمله امریکا حمایت از خطوط قرمز است به معنی تاکید بر اینکه هنگامی که آمریکا می گوید اقدامی  به معنای عبور از خط قرمز است و کسی آن کار را انجام دهد بداند که  تصمیمی پرهزینه گرفته است.  یکی از نیرومندترین استدلال ها برای اینکه دولت آمریکا  به این قضیه واکنش نظامی نشان دهد، تقویت اعتبار دیپلماسی و خطوط  قرمز آمریکا است. در مورد ایران،آمریکا گفته که هدف ما مهار یک  ایران هسته ای نیست بلکه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای  است».  

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha