توطئه آمریکایی ــ سعودی برای آغاز مداخله نظامی در سوریه/

شاهزاده سعودی تسلیحات شیمیایی را در اختیار تروریست‌ها گذاشت

شاهزاده سعودی تسلیحات شیمیایی را در اختیار تروریست‌ها گذاشت
به گزارش سراج24 به نقل از پایگاه خبری مینت پرس، گروه‌های شورشی القاعده که وابسته به شاهزاده بندر، رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی هستند، تسلیحات شیمیایی را به‌واسطه این فرد تهیه و کار جابه‌جایی و استفاده از آن را به عده‌ای شورشی بدون تجربه واگذار کرده‌اند که این بی‌تجربگی باعث انفجار و انتشار این گازها و کشته شدن افراد شده است.
 
با آماده شدن ارتش آمریکا برای مداخله در سوریه به‌دنبال حمله شیمیایی هفته پیشین، آمریکا و متحدین وی در حال آماده شدن برای حمله به کشوری هستند که مجرم نیست.
 
مصاحبه با مردم دمشق و غوطه، از حواشی پایتخت سوریه، بسیار جالب توجه است. این منطقه جایی است که پزشکان بدون مرز اعلان کرده‌اند که هفته گذشته بر اثر چیزی که به‌اعتقاد ایشان گاز عصبی بوده 355 نفر کشته شدند.
 
آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌علاوه اتحادیه عرب حکومت رئیس جمهور بشار اسد را به انجام حملات شیمیایی متهم کرده‌اند که به‌ادعای ایشان مردم غیرنظامی مورد هدف قرار گرفته‌اند. کشتی‌های جنگی آمریکا در دریای مدیترانه مستقر شده‌اند تا حملات تنبیهی را علیه سوریه به‌خاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی انجام دهند. آمریکا و دیگران به هیچ وجه تمایلی به بررسی شواهدی که خلاف این امر را ثابت می‌کند ندارند،‌ چه آنکه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گذشته اعلان کرد که مجرم بودن اسد «قضاوتی است که همه دنیا آن را پذیرفته است».
 
با این حال مصاحبه‌های بسیار با چندین نفر از پزشکان، اهالی غوطه، مبارزان شورشی و خانواده‌های ایشان، تصویر دیگری به دست می‌دهد. بسیاری بر این باورند که عده مشخصی از شورشیان تسلیحات شیمیایی را از طریق بندر بن سلطان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی تحصیل کرده مسئول انجام حملات شیمیایی هستند.
ابوعبدالمعین، پدر یکی از شورشیانی که علیه اسد مبارزه می‌کند، گفت: «پسر من دو هفته پیش نزد من آمد و نظر مرا در مورد تسلیحاتی که حمل می‌کرد، جویا شد».
 
عبدالمعین گفت که پسرش و 12 نفر از شورشیان در داخل تونلی کشته شدند که برای ذخیره تسلیحاتی استفاده می‌شد که توسط ابوعایشه، شبه‌نظامی سعودی تهیه شده بود و یک گروهان مبارز را هدایت می‌کرد. پدر این تسلیحات را شبیه به «یک تیوب» توصیف کرد در حالی که برخی آن را شبیه «کپسول‌های بزرگ گاز» توصیف می‌کردند.
 
مردم شهر غوطه گفتند که شورشیان از مساجد و خانه‌ها برای خوابیدن و استراحت استفاده می‌کردند در حالی که تسلیحاتشان را در تونل انبار می‌کردند.
 
عبدالمعین گفت که پسرش و دیگران در جریان یک حمله شیمیایی کشته شدند. در همان روز، گروه شبه‌نظامی جبهه النصره، که به القاعده متصل است، اعلان کرد که به‌منظور تلافی حملات مشابهی را علیه غیرنظامیان لاذقیه که در سواحل شرقی سوریه و در محدوده تحت کنترل اسد قرار دارند انجام خواهد داد.
 
یک مبارز زن در گفت‌وگوی خود چنین شکایت کرد: «ایشان به ما نگفتند که این تسلیحات چه هستند و چگونه باید از آنها استفاده کنیم. ما نمی‌دانستیم که آنها تسلیحات شیمیایی هستند. هرگز تصور نمی‌کردیم که تسلیحات شیمیایی باشند».
 
او هشدار داد: «هنگامی که بندر، شاهزاده سعودی، چنین تسلیحاتی را به افراد ما داد، باید آنها را به کسانی می‌داد که بدانند چگونه آنها را جابه‌جا و استفاده کنند.» او نیز همانند دیگر سوری‌ها نمی‌خواست که نامش فاش شود.
 
یکی از شورشیان شناخته‌شده در غوطه با این ادعا موافق بود، او گفت: «شبه‌نظامیان جبهه النصره با دیگر شورشیان همکاری نمی‌کنند، به‌جز در مبارزات میدانی. آنها اطلاعات محرمانه را با کسی به اشتراک نمی‌گذارند. آنها فقط از چند شورشی معمولی برای حمل و نقل و استفاده از این تسلیحات استفاده کردند».
 
او ادامه داد: «ما به‌شدت در مورد این تسلیحات کنجکاو بودیم. متأسفانه برخی از مبارزان در انتقال و استفاده از این تسلیحات بی‌دقتی کردند و باعث انفجار آنها شدند».
 
پزشکانی که قربانیان حملات شیمیایی را درمان کردند به مصاحبه کنندگان هشدار دادند که در مورد این سؤال که چه‌کسی واقعاً مسئول این حمله مرگبار بود بسیار مراقب باشند.
 
گروه پزشکان بدون مرز اضافه کردند که بهیارهایی که 3600 مصدوم را یاری می‌کردند نیز نشانه‌های مشابهی را گزارش کردند، از جمله وجود کف در دهان، تنگی نفس، تشنج و ضعف بینایی. این گروه به‌طور مستقل نمی‌تواند این اطلاعات را تأیید کند.
 
در مصاحبه با بسیاری از شورشی‌ها معلوم شد که دستمزد ایشان از جانب حکومت سعودی در عربستان تأمین می‌شود.
 
جئوفری اینگرسول، در گزارشی که به‌تازگی در نشریه بیزنس اینسایدر منتشر کرده است بر نقش شاهزاده سعودی بندر در جنگ داخلی دو سال و نیمه سوریه تأکید می‌کند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بندر با استفاده از روابط نزدیکی که با واشنگتن دارد، در کانون فشارها برای ورود آمریکا به جنگی علیه اسد قرار دارد.
 
اینگرسول به مقاله‌ای اشاره می‌کند که در نشریه دیلی تلگراف انگلیس در مورد گفت‌وگو‌های محرمان روسیه ــ عربستان منتشر و مدعی شده بود که بندر به ولادیمیر پوتین پیشنهاد کرده است که در عوض سرنگون ساختن اسد، نفت ارزان‌قیمت به ایشان می‌فروشد.
 
اینگرسول می‌نویسد: «شاهزاده بندر قول داد که در صورت سرنگونی اسد، پایگاه دریایی روسیه در سوریه هیچ آسیبی نخواهد دید، و هشدار داد که در صورت عدم توافق، ممکن است تروریست‌های چچنی بازی‌های المپیک زمستانه در سوشی را هدف قرار دهند».
 
گفته می‌شود که بندر به روس‌ها گفته است: «من به شما تضمین می‌دهم که المپیک زمستانه سال بعد بدون هیچ مشکلی برگزار شود. گروه‌های چچنی که امنیت این بازی‌ها را تهدید کرده‌اند توسط ما کنترل می‌شوند».
 
اینگرسول می‌نویسد: «کنار مقامات سعودی، به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها به رئیس سازمان اطلاعات سعودی چراغ سبز نشان داده‌اند که این گفت‌وگو را با روس‌ها داشته باشد و این به‌هیچ‌وجه جای تعجب ندارد».
 
او می‌افزاید: «بندر در آمریکا تحصیل کرده است، هم دوره آموزش آکادمیک و هم آموزش‌های نظامی را در این کشور گذرانده و به‌عنوان سفیر بسیار بانفوذ سعودی‌ها در آمریکا خدمت کرده است و در مجموع سی‌آی‌ای عاشق این چهره سعودی است».
 
بر اساس گزارش‌های روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، این آژانس اطلاعات تحت رهبری شاهزاده بندر بود که برای اولین بار در ماه فوریه اتهامات مربوط به استفاده از گاز سارین را توسط حکومت سوریه مطرح کرد تا توجه متحدین غربی را جلب کند.
 
وال استریت ژورنال به‌تازگی گزارش کرده است که سی‌آی‌ای دریافته است که عربستان سعودی برای سرنگون کردن اسد کاملاً «جدی» است چرا که فردی به‌نام شاهزاده بندر هدایت این جریان را عهده‌دار شده است.
 
در این گزارش آمده است: «ایشان بر این باورند که شاهزاده بندر، یکی از دیپلمات‌های کهنه‌کار در عرصه توطئه‌چینی و وابسته به واشنگتن و جهان عرب، می‌تواند اقدامی را عملی کند که سی‌آی‌ای نمی‌تواند: ارسال هواپیما‌هایی پر از پول و تسلیحات».
 
وال استریت ژورنال گزارش کرد که بندر یکی از اهداف عالی سیاست خارجه عربستان سعودی را پیش می‌برد که همان شکست دادن اسد و حامیان ایرانی و حزب‌اللهی او است.
 
برای تأمین این هدف، بندر با واشنگتن وارد همکاری شده تا برنامه تجهیز و آموزش شورشیان را خارج از یک پایگاه نظامی در اردن تأمین کنند.
 
این روزنامه گزارش می‌دهد که او با «اردنی‌هایی که چندان در مورد این پایگاه خوشنود نیستند» ملاقات کرده است.
 
ملاقات او در عمان با پادشاه عبدالله گاهی اوقات در یک نشست تا هشت ساعت ادامه پیدا می‌کرد. فردی که از این نشست‌ها خبر داشت، می‌گوید: «پادشاه گاهی اوقات به‌مزاح می‌گفت: «آه، باز هم بندر آمده است؟ باید دو روز کاری کامل را برای او خالی کنیم».
 
وابستگی مالی اردن به عربستان سعودی، اهرم بسیار قدرتمندی را در اختیار سعودی‌ها قرار می‌دهد. یک مرکز عملیاتی در اردن کار خود را در تابستان سال 2012 آغاز کرد که یک باند فرود و انباری برای تسلیحات را در خود جای می‌دهد. به گزارش وال استریت ژورنال مهمات تفنگ ای‌کی47 ساخت عربستان به این پایگاه تحویل داده شده است.
 
هرچند که عربستان سعودی به‌طور رسمی اعلان کرده است که از شورشیان میانه‌رو بهره می‌برد، این روزنامه گزارش می‌کند: «پول و تسلیحات به دست افراطی‌ها می‌رسد تا از این طریق از نفوذ اسلام‌گراهای تحت حمایت قطر جلوگیری شود».
 
اما شورشیانی که مصاحبه کردند، گفتند که مبارزان القاعده در سوریه از شاهزاده بندر با عنوان «الحبیب» یاد می‌کنند.
 
پیتر اوبورن، در یادداشت سه‌شنبه گذشته خود برای روزنامه دیلی تلگراف به واشنگتن هشدار می‌دهد که نباید در تنبیه کردن حکومت اسد با استفاده از حملات «محدود» عجله کند؛ حملاتی که به‌زعم ایشان نه برای سرنگون کردن رهبر سوریه بلکه برای از بین بردن ظرفیت استفاده مجدد از تسلیحات شیمیایی انجام می‌شود:
 
این ماجرا را در نظر بگیرید: سود این کار تنها به شورشیان می‌رسد، که پیش از این جنگ را باخته‌اند و اکنون انگلیس و آمریکا را در جانب خود وارد جنگ می‌کنند. در حالی که تقریباً شکی نیست که از تسلیحات شیمیایی استفاده شده است، اما شک و تردید بسیاری در مورد اینکه چه‌کسی آنها را به کار گرفته است، وجود دارد.
 
بسیار مهم است که به‌خاطر داشته باشیم پیش از این هم یک بار دیگر اسد متهم به استفاده از گاز شیمیایی علیه غیرنظامیان شده بود. اما در آن مورد، کارلا دی پونته، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه، به این نتیجه رسید که شورشیان و نه اسد، مسئول چنان حمله‌ای بوده‌اند».

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha