ماجرای ورود خودروهای لوکس از ابوموسی

ماجرای ورود خودروهای لوکس از ابوموسی
به گزارش «سراج24»، حدود دو سال پیش رییس‌جمهوری وقت با سفر به جزیره ابوموسی مجوز واردات خودرو بدون پرداخت تعرفه گمرکی را به هر یک از ساکنین این جزیره اهدا کرد.
 
پس از آن با توجه به سطح مالی ساکنین این جزیره، دلالان برای خرید این مجوزها فعال شدند. خودروهای وارد شده از جزیره ابوموسی بیشتر پورشه بوده و گفته می‌شود که سود واردکنندگان از واردات هر یک از این خودروها حدود ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.
 
این در حالی است که به گفته یک واردکننده خودرو، قیمت خرید هر یک از این مجوزها از ساکنین ابوموسی قیمتی حدود ۵۰ میلیون تومان بوده است. در این زمینه معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اخیرا اعلام کرده که ساکنین ابوموسی معتقدند که مجوزهای خود را ارزان فروخته‌اند بنابراین خریداران این مجوزها باید برای پرداخت مجدد پول، مراجعه کنند.
 
در این زمینه یک کارشناس صنعت خودرو می‌گوید: از ابتدا نیز معلوم بود ساکنین ابوموسی با توجه به سطح مالی‌شان قادر به واردات خودرو نیستند. بنابراین بهتر بود دولت برای حمایت از آن‌ها راهکار دیگری را غیر از اعطای مجوز واردات خودرو بدون تعرفه در نظر می‌گرفت.
 
وی با بیان این‌که شنیده می‌شود ساکنین ابوموسی مجوز خود را به طور میانگین به قیمت ۵۰ میلیون تومان فروخته‌اند، خاطرنشان کرد: بیشتر خودروهای وارد شده از جزیره ابوموسی پورشه است که در سال گذشته تعدادی از آنها مصادف با مصوبه دولت در زمینه ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی‌سی وارد شده و سودی حدودا ۴۰۰ میلیون تومان به ازای هر خودرو را نصیب واردکنندگان کرد.
 
این واردکننده خودرو تصریح می‌کند: به نظر می‌رسد که مسوولان باید در رابطه با اعطای مجوزهای این چنینی دقت بیشتری کنند زیرا برخی از این مجوزها حاصلی جز ایجاد رانت و دلال پروری ندارد.

اخبار مرتبط

اخذ مالیات از خرید و فروش خودرو در چه صورت اجرایی می‌شود؟

ایران خودرو محصول پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را در لیست فروش فوری قرار داد

طرح ساماندهی بازار خودرو که به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو تغییر پیدا کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha