"ماه عسل" بی بی سی خراب شد/ توجیهات BBC پس از یک ماه

به گزارش گروه وبگردی « سراج24»؛ پخش گزارشی از برنامه "ماه عسل" شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی در بی بی سی فارسی( BBC PERSIAN) و مقایسه سرپرستی ایتام با "برده داری" برای این شبکه دولتی انگلستان دردسر ساز شد و پس از تماس ها و ایمیل های فراوان، بی بی سی فارسی تلاش کرد اقدام خود را توجیه نماید.

در برنامه "دیدبان" این هفته بی بی سی فارسی، مجری برنامه در گفت و گویی با تهیه کننده این گزارش، تلاشش را به کار بست تا به سه شبهه ای که به گزارش فوق وارد شده بود پاسخ گوید.

مجری بی بی سی فارسی، ابتدا گفت: «یک ماه پیش، تلویزیون دولتی ایران برنامه ای زنده پخش کرد که در آن بچه ای یتیم را به یک خانواده خیر بدهند. این برنامه ماجرایی شد در شبکه های اجتماعی. بر همین اساس، رادیو بی بی سی فارسی گزارشی تهیه کرد با عنوان "اهدای کودک در تلویزیون ایران؛ کمک به یتیم ها یا برده داری" واکنش ها به این برنامه مختلف بود.»

برنامه "ماه عسل" که در ماه مبارک رمضان از شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود و به پدیده ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی می پردازد با استقبال فراوان مردمی مواجه شده و مخاطبان ده ها میلیونی دارد؛ اما بی بی سی فارسی در گزارشی که از این برنامه پخش کرد پذیرش سرپرستی ایتام را "برده داری" نامید و با دعوت از چند کارشناس، حتی یک جنبه مثبت از این برنامه را گزارش نکرد و همه کارشناسان مورد نظر این شبکه به صورت یک طرفه، برنامه صدا و سیما را زیر سؤال بردند.

شبکه بی بی سی فارسی پس از پخش گزارشش، ایمیل های فراوانی از مخاطبان ماه عسل دریافت کرد که سه انتقاد عمده را مطرح کرده بودند:

1. چرا در این گزارش همه کارشناسان به مخالفت پرداختند و از کار تلویزیون ایران انتقاد کردند و حتی یک صدای موافق هم شنیده نشد؟

2. چرا این گزارش پس از بیست روز از پخش برنامه تهیه شد؟

3. چرا بی بی سی فارسی فقط نقاط منفی صدا و سیما را پوشش می دهد؟ و منتظر است تا مسائل را بزرگ نمایی کند؟

"فرج بال افکن" تهیه کننده این گزارش، در جواب به این سؤال ها تنها توجیهاتی را مطرح کرد.

وی در جواب به سؤال اول گفت: «بحث موافق و مخالف نبود، بحث این بود که حقوق این کودک تضییع شده است و خب قاعدتا هیچکدام به مخالفت این موضوع صحبت نمی کردند که آیا این کار درست بوده یا نه بلکه از زاویه حقوقی و جامعه شناسی بحث را دنبال کردند.»

وی دلیل تأخیر بیست روزه در پخش این گزارش را به اقدام مشابهی در پاکستان و واکنش فضاهای مجازی مرتبط دانست.

بال افکن در جواب به سؤال سوم و علت سیاه نمایی های بی بی سی فارسی هم گفت: «ما براساس تحولات اجتماعی فعالیت می کنیم اگر اتفاق مثبتی بیفتد خارج از مثبت یا منفی بودنش، به آن می پردازیم. ما تابع تحولات اجتماعی هستیم و با خبر سر و کار داریم نه این که سیاه نمایی کنیم.»

ادعای آخر تهیه کننده بی بی سی فارسی در حالی مطرح می شود که به جرأت می توان گفت تاکنون این شبکه گزارش مثبتی از ایران پخش نکرده است. اخبار و گزارش هایی که بی بی سی فارسی در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پخش می کند، به روشنی یا با کنایه علیه جمهوری اسلامی سیاه نمایی می کنند.

ما که در طول  سه دهه اخیر از عمربیش از هفتاد ساله رادیو بی بی سی فارسی و بیش از چهار سال فعالیت شبکه تلویزیونی آن، گزارش مثبتی از آن ها درباره جمهوری اسلامی ندیده ایم. گویا مردم و مدیران ایران حتی یک وجه مثبت ندارند که این سرویس دولت انگلستان به آن اشاره ای کند؛ تحریم انتخابات، نفی حجاب، زیر سؤال بردن احکام شریعت، خشونت طلب معرفی کردن مسلمانان، سیاه جلوه دادن فرهنگ اسلامی و ایرانی، بزرگنمایی معضلات اجتماعی و ....تنها بخشی از گزارش های این شبکه را تشکیل می دهند. کار این شبکه تا آن جا پیش رفت که حتی عشق و ارادت مردم ایران به اهل بیت(ع) در هنگام انتقال ضریح مطهر امام حسین(ع) خرافات خوانده شد.

گرچه از رسانه دولت انگلستان جز این گزارش  های منفی و سیاه نمایی، انتظار نمی رود؛ اما بنا بر ادعای بی بی سی فارسی، آیا شما تاکنون خبر یا گزارش مثبتی از آن ها درباره ایران دیده اید؟/جام

اخبار مرتبط

پاتوق علیخانی بعدازبرنامه ماه عسل+عکس

چرا این قدر اصرار به خرید عروسک باربی دارید؟+عکس

بزرگترین رسوایی اخلاقی یک نهاد روحانی، خلع لباس 400 نفر+عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha