نیویورک‌تایمز: السیسی با اسرائیل در ارتباط تنگاتنگ است

نیویورک‌تایمز: السیسی با اسرائیل در ارتباط تنگاتنگ است

به گزارش « سراج24 »، روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از دیپلمات‌های غربی از روابط تنگاتنگ ژنرال «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع مصر و مقامات اسرائیلی خبر داده و نوشته است که اسرائیل تلاش‌های غرب برای دستیابی به راهکاری دیپلماتیک در مصر و بازگشت ثبات به این کشور را بی‌اثر می‌کند.

گفته می‌شود السیسی که حدود دو ماه قبل طی کودتای نظامی، «محمد مرسی» را از قدرت کنار زد و دولت موقت را جایگزین کرد، زمانی که رئیس دستگاه اطلاعات نظامی مصر بوده، ارتباطات نزدیکی با همتایان اسرائیلی‌اش پیدا کرده است.

آنطور که دیپلمات‌های غربی به نیویورک‌تایمز گفته‌اند، این ژنرال 58 ساله حتی در درگیری‌های جمعه نیز که به مرگ دستکم 173 نفر منجر شد، مرتب با اسرائیل در تماس بوده است.

به گفته این دیپلمات‌ها، اسرائیل با دادن این وعده به السیسی که آمریکا با وجود تهدیدات لفظی، به هیچ وجه کمک مالی به مصر را متوقف نمی‌کند، تلاش‌های دیپلماتیک برای آرام کردن اوضاع را، تخریب می‌کند.

این گزارش می‌افزاید که اسرائیل از سوی دیگر دائما به آمریکا در مورد خطرات اخوان‌المسلمین هشدار می‌دهد. یک مقام آمریکایی در این مورد می‌گوید: کل چیزی که می‌گویند این است که اخوان‌المسلمین یک گروه تروریستی است.

ارتش مصر حدود دو ماه قبل به بهانه حمایت از تظاهرات‌کنندگان معترض به «محمد مرسی» دست به کودتا زد و مرسی از آن زمان در بازداشت به سر می‌برد. نیروهای نظامی مصری چهارشنبه گذشته نیز با حمله به تحصن‌کنندگان حامی مرسی، حمام خون در شهرهای مصر به راه انداختند. آمارهای رسمی از کشته شدن حدود 1000 نفر از روز چهارشنبه تا کنون حکایت دارد، هرچند که اخوان‌المسلمین می‌گوید آمارهای واقعی بسیار بالاتر از ارقام رسمی است.

آمریکا در واکنش به این کشتار گسترده، به محکومیت لفظی و لغو رزمایش مشترک با ارتش مصر بسنده کرد و همچنان از به کار بردن واژه کودتا برای اقدام ارتش و قطع کمک مالی سالیانه 1.3 میلیارد دلاری به مصر، خودداری می‌کند./فارس

اخبار مرتبط

ولیعهد عربستان وارد لندن شد

چرا بن سلمان برای نخستین سفر خود قاهره را برگزید

جزئیات حمله به کلیسای «مارمینا» مصر

0 نظر

ارسال نظر

capcha