رئیس شورای عالی استان‌ها خبر داد:

آمادگی شوراها با دولت جدید برای برطرف‌کردن مشکلات معیشتی/ تحقق مدیریت یکپارچه مدیریت شهری

آمادگی شوراها با دولت جدید برای برطرف‌کردن مشکلات معیشتی/ تحقق مدیریت یکپارچه مدیریت شهری

 

 

به گزارش سراج24: شصت و نهمین جلسه شورای عالی استانها و آخرین جلسه دوره سوم صبح امروز با حضور اکثریت اعضاء در ساختمان مجلس قدیم برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهدی چمران رئیس شورای عالی استان‌ها خطاب به اعضاء شورای عالی استان‌ها اظهار داشت: شما بسیاری از مشکلات را از دوش دولت‌ها کاسته‌اید چرا که اگر قرار بود مشکلات شهرها و استان‌ها توسط استانداران و فرمانداران حل می‌شد معلوم نبود شرایط چگونه رقم می‌خورد.

وی تصریح کرد: شوراهای شهرها، روستاها، بخش‌ها در حالی در این سالها فعالیت‌های تأثیرگذاری را داشته‌اند که با مشکلات بسیاری از جمله اعتبارات ناقص روبرو بوده‌اند.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: سرعت پیشرفت کاری شوراها در شهرها و روستاها با گذشته قابل قیاس نیست حتی در شهرهایی که متأسفانه شوراهایشان به دلایلی منحل شد ولی باز هم نسبت به گذشته حرکت تأثیرگذاری را داشته‌اند.

وی افزود: شهرهایی که شوراهایشان خوب کرده‌اند توانسته‌اند نگرش شهری را تغییر دهند و این نعمت بزرگی است و دوستان ما باید در مجلس و دولت قدردان این موضوع باشند.

رئیس شورای عالی استان‌ها تأکید کرد: شوراها بدون اتکا به اعتبارات دولتی و بدون اینکه در بودجه‌ دولت ردیفی را برای آنها اختصاص دهند کار کرده‌اند و این در حالی است که حتی عوارضی که باید در اختیار شوراها قرار می‌گرفته است این کار نیز انجام نشده است.

چمران خاطر نشان کرد: متأسفانه در بسیاری از شهرها و روستاها عوارض بنزین و عوارض راهنمایی و رانندگی در اختیار شوراها قرار نمی‌گیرد و این در حالی است که در قوانین و مقررات به این موضوع تأکید شده است که این عوارض باید در اختیار شوراها قرار گیرد.

چمران ادامه داد: در هر حالت در چنین شرایطی شوراها کار کرده‌اند و موفقیت داشته‌اند.

رئیس شورای عالی استان‌ها خاطر نشان کرد: قطعا و یقینا باید تلاش بیشتری کنیم و به جای بهتری برسیم و در واقع باید به مطالبات مردم پاسخ بدهیم ضمن اینکه مدیریت یکپارچه شهری از اصلی‌ترین مطالبات شوراها است که هنوز میسر نشده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها با تاکید بر اینکه با اجرای مدیریت یکپارچه شهری بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد گفت: شوراها روحیاتشان مشورتی و برگرفته از قرآن کریم است و در واقع نباید کارها به صورت جزیره‌ای و بخشی انجام شود که خوشبختانه شوراها در این سالها توانسته‌اند مدیریت خوبی را در شهرها و روستاها داشته باشند.

رئیس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: در دوره دوم شوراها آیئن‌نامه‌ها و روش مدیریت یکپارچه شهری تدوین و به دولت ارسال شد که متأسفانه علی‌رغم اینکه در جلسات کمیسیون‌های دولت این موضوع پیگیری شد اما در نهایت وزرا آن را نپذیرفته‌اند و‌ این آئین نامه‌ها همچنان در دولت باقی مانده است.

چمران در ادامه جلسات با تاکید بر اینکه شوراها آمادگی هر نوع همکاری را با دولت جدید و جناب آقای روحانی را دارند گفت: ما از دولت یازدهم انتظار داریم گام‌های بلند‌تری را در دولت‌های قبلی بردارند ضمن اینکه مجددا اعلام می‌کنیم که از ته دل آمادگی هر نوع همکاری را با دولت جدید داریم.

وی تأکید کرد: قطعا و یقیناً بسیاری از مشکلات کنونی با همکاری شوراها و مردم قابل حل است.

چمران با اشاره به تحقق حماسه سیاسی با حضور مردم برپای صندوق‌های رأی در 24 خردادماه گفت: این حماسه با حضور مردم تحقق یافت و مطمئناً حماسه اقتصادی نیز با همکاری اقتصاد‌دانان، برنامه‌ریزان، دولت و مردم میسر خواهد شد و شوراها می‌توانند در تحقق این حماسه جایگاه خود را نشان بدهند که امیدواریم دولت تدبیر امید از این ظرفیت شوراها استفاده کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: توصیه ما و تمامی شورایی‌ها به دولت همین است که از ظرفیت موجود در شوراها برای حل مشکلات و مقاومت ملی استفاده کند و یقیناً با استفاده از ظرفیت شوراها حماسه اقتصادی تحقق پیدا خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: باهمت اعضاء شوراها و تحمل مصائب و تلاش‌های دولت و مجلس امروزه شورای عالی استان‌ها یکی از پارلمان‌های مهم کشور است که دارای جایگاه ویژه‌ای است که بسیاری از شهروندان و مردم به آن چشم دوخته‌اند.

چمران اظهار امیدواری کرد: افرادی که برای دوره چهارم شوراها از سوی مردم انتخاب شده‌اند بتوانند در مسیر خدمت گذاری و ایفای نقش در تصمیم‌گیری‌ها مؤثر باشند.

 در ادامه جلسه 6 نفر از اعضاء شورای عالی استان‌ها نکاتی را در خصوص آخرین وضعیت استان‌هایشان و همچنین عملکرد شورای عالی استان‌ها بیان داشتند که عباس حاج‌رسولی‌ها نماینده مردم اصفهان در شورای استان‌ها، کاظمی نماینده مردم قزوین در شورای عالی استان‌ها، ساداتی نماینده مردم استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها خانم مجیدی نماینده مردم استان فارس در شورای عالی استان‌ها، محسنی نماینده مردم همدان در شورای عالی استان‌ها و همچنین علی احمدی نماینده مردم خوزستان در شورای عالی استان ها مطالبی را مطرح کردند.

عباس حاج‌رسولی ها نماینده مردم استان اصفهان در شورای عالی استان ها با اشاره به تحقق حماسه سیاسی توسط مردم اظهار داشت: شک نکنید حماسه اقتصادی نیز در ادامه حماسه سیاسی رقم خواهد خورد.

وی خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید و شخص رئیس‌جمهور می‌تواند با استفاده از کلید شوراها بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

حاج‌رسولی ها خاطر نشان کرد: یکی از کلید‌های حل مشکلات «کلید شورها» است که اگر جنگ تحمیلی اتفاق نیفتاده بود قطعا یکسری وظایف محلی به عهده شوراها واگذار می‌شود.

نماینده مردم استان تهران در شورای عالی استان‌ها خاطر نشان کرد: هم اکنون دولت هزینه‌های سنگینی را در بخش‌های مختلف درمانی، آموزشی و ... پرداخت می‌کند که اگر این گونه موارد به شوراها واگذار شود قطعا هزینه‌های دولت کاهش پیدا کرد.

حاج رسولی ها اظهار امیدواری کرد: دولت جدید، استاندارها و فرماندارها با نظر‌ اعضاء شورای استان‌ها و مراکز هر استان تعیین کند چرا که این هماهنگی می‌تواند در پیشرفت کارها مؤثر باشد.

در ادامه جلسه کاظمی نماینده مردم قزوین در شورای عالی استان‌ها با اشاره به بحث مدیریت یکپارچه شهری گفت: سالهای گذشته در این خصوص صحبت‌های بسیاری شده است اما مسئولان اجرایی زیر بار این موضوع نرفتند و همینک باید مراقب باشیم که همین اختیارات را از شوراها نگیرند!

وی تصریح کرد: امیدواریم دولت جدید و مخصوصاً استاندارها و وزارت کشور به مدیریت یکپارچه شهری توجه کنند چرا که شورای عالی استان‌ها یک پناهگاهی برای شوراهای کشور شده است.

کاظمی تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از مصوباتی که در شورای عالی استان‌ها به تصویب رسیده است هم اکنون در دولت بایکوت شده است که امیدواریم با آغاز فعالیت دوره چهارم شوراها و همچنین دولت جدید تعاملات خوبی بین دولت و شورا به وجود بیاید.

نماینده مردم قزوین در شورای عالی استان ها با اشاره به افزایش نفرات شوراها در دوره چهارم گفت: افزایش تعداد مطمئناً به نفع شهرهای کوچک و بزرگ خواهد بود چرا که هر چقدر تعداد اعضاء بیشتر باشد مشورت هم بهتر و مطلوب‌تر خواهد شد.

وی با انتقاد از اینکه در قانون بودجه 92 اعتباراتی برای شوراها دیده نشده است گفت: متأسفانه بسیاری از اعضاء حتی حق‌الجلسه خود را نیز دریافت نمی‌کنند و این در حالی است با افزایش یافتن تعداد اعضاء شوراها هزینه ها نیز به تبع افزایش می‌یابد.

در ادامه آخرین جلسه شورایعالی استان‌ها (شصت و نهمین جلسه) ساداتی نماینده مردم استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها اظهار داشت: در آخرین روزهای کاری شورای سوم و شورای عالی استان‌ها هستیم که امیدواریم دولت تدبیر و امید جایگاه ویژه‌ای را برای شوراها در نظر بگیرد.

وی با اشاره به پدر معنوی شوراها گفت: جناب آقای مهندس چمران پدر معنوی شوراها بودند که الحق و الانصاف در این سالها زحمات بسیاری را برای شوراها کشیده‌اند که جای تقدیر و تشکر دارد.

ساداتی افزود: در حالی به آخرین روزهای فعالیت‌های شورای سوم و شورای عالی استان‌ها می‌رسیم که مردم نمره قبولی را برای فعالیت شوراها در نظر گرفته‌اند که البته امیدواریم شورای چهارم با قدرت بیشتری در جهت رفع مشکلات مردم و به خصوص در بحث معیشت گام بردارد.

نماینده مردم استان مرکزی در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: تنها مسئولانی که به راحتی قابل دسترسی مردم هستند اعضاء شورای عالی استان‌ها بودند که البته امیدواریم نگاه نمایندگان مجلس نیز به اعضاء شوراها تغییر کند و در واقع نگاه رقابتی نباشد.

ساداتی از دولت یازدهم و شخص رئیس‌جمهور خواست تا مراسم اختتامیه‌ای را برای فعالیت شورای سوم و شورای عالی استان‌ها در نظر بگیرد.

در ادامه جلسه محسنی نماینده مردم استان همدان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: دولت تدبیر و امید باید به مشکلات مردم دربخش‌های مختلف و به خصوص معیشت آنها برسد چرا که هم اکنون بسیاری از مردم از گرانی ها صدایشان درآمده است که امیدواریم این مشکلات هر چه زودتر برطرف شود.

وی گفت: دومین مشکلی که باید دولت جدید آن را برطرف کند مشکلات بیماران سرطانی است چرا که در حال حاضر یکی از علت‌های اصلی مرگ‌ومیرها در کشور ما بیماری‌های سرطانی است که امیدواریم در این زمینه نیز تدابیری اندیشیده شود.

محسنی ادامه داد: موضوع بعدی این است که باید توجه دولتمردان به آن باشد بحث مدیریت یکپارچه شهری و همچنین بازنگری قوانین شوراها است که امیدواریم در این زمینه نیز با تعامل دولت و شورا مشکلات برطرف شود.

 پس از نطق اعضاء شورای عالی استان‌ها طرح اصلاح تبصره دو ماده 96 قانون شهرداری مورد بررسی اعضاء شورای عالی استان‌ها قرار گرفت که در ادامه این طرح به تصویب رسید.

اخبار مرتبط

مدیریت سیلاب یکی از بهترین فرصت‌های استفاده از سیل

گلستان را آب برد مسئولان دولت را خواب!

انتقاد از معطل کردن تهران به دلیل اختلافات سیاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha