در قالب یک سفرنامه منتشر می‌شود

همراه با ضریح امام حسین(ع) از قم تا کربلا

همراه با ضریح امام حسین(ع) از قم تا کربلا

 

به گزارش «سراج24»، مهدی قزلی نویسنده ،‌  از نگارش سفرنامه انتقال ضریح جدید امام حسین(ع) از قم به کربلا خبر داد و گفت: این سفرنامه  قبل از محرم منتشر خواهد شد.
وی ادامه داد:‌ من با درخواست هیئت امنای ساخت ضریح امام حسین(ع) از روز عاشورای سال گذشته همراه ضریح از قم تا کربلا و تحوبل به انبار سفر کرده و در تمام طول مسیر همراه کاروان بودم، گزارش این انتقال و همه آنچه در طول سفر رخ داد‌، در قالب یک سفرنامه تنظیم شده است که اکنون مراحل پایانی ویرایش را سپری می‌کند.
قزلی تصریح کرد:‌ در این سفرنامه تلاش کردم، تمامی اتفاقات رخ داده را با ذکر جزئیات با صداقت تمام عیار بیان کنم،‌ اما واقعیت این است که نسبت به رفتار مردم در مواجهه با ضریح بیشترین توجه را داشتم،‌ و قسمت‌های مهم سفرنامه شامل همین مواجهات است.
وی گفت: این سفرنامه شامل 20 فصل است که هر فصل اختصاص به وقایع یک روز از این سفر دارد‌، تلاش خواهیم کرد تا تصاویری نیز در کتاب منتشر کنیم‌، چراکه تصاویر بازتاب دهنده واقعیت است‌، البته این موضوع به ناشر مرتبط است.
قزلی از ثبت گفت‌وگوهایی با تمامی عناصر دخیل در انتقال ضریح و همراه با ضریح که به شکل گپ و گفت انجام شده در این کتاب خبر داد و گفت:‌ هیئت‌امنای ساخت ضریح،‌ رانندگانی که وظیفه حمل ضریح را داشتند،‌ آبدارچی و تدارکات سفر و... بخشی از افرادی هستند که با آن‌ها گفت‌وگو کرده‌ام.
وی گفت: مهم‌ترین نکته جالبی که در طول این سفر به چشم می‌آمد این بود که رفتار مردم از قم تا تهران،‌ تهران تا جنوب و نهایت در کربلا در مواجهه با ضریح امام حسین(ع) یکسان بود‌،‌ نوعی خلوص نیت و عسق سرشار به چشم می‌خورد که کمتر دیده بودم‌، لرها،‌ ترک‌ها،‌ عرب‌ها،‌ تهرانی‌ها همه و همه با وجود اینکه از اقلیم‌های متفاوت فرهنگی بودند‌، نسبت به ضریح با نوعی احتراو خلوص رفتار می‌کردند.
قزلی با اشاره به اینکه در جریان انتقال ضریح به کربلا انتقادهایی از شیوه مواجهه مردمی با ضریح مطرح شد که مراجع نیز به آن‌ها پاسخ گفتند،‌ گفت: من بار نخستی که ضریح را دیدم نسبت به آن حس خاصی نداشتم و حتی بی‌تفاوت برخورد کردم،‌ اما در طول این یک ماه اتفاقات بی‌شماری رخ داد که تقدس ضریح را حتی پیش از آنکه ضریح نصب شود،‌ برایم مسجل کرد. برای نمونه استاد فرشچیان‌، موحد و تمام کسانی که در ساخت این ضریح نقش داشتند،‌  مادامی که بر روی آن کار می‌کردند با وضو بودند.
وی افزود: این درست است که ضریح به خودی خود نقره و طلا است و این انتصاب به امام حسین(ع) است که به آن تقدس می‌بخشد‌، همین امر را بسیاری دریافته بودند برای نمونه آبدارچی که در طول سفر خدمت‌رسانی می کرد،‌ هر شب کنار ضریح نماز شب خوانده بود. این موضوع تا جایی بود که آیت‌الله صدر در کاظمین گفتند، شما به واسطه ساخت ضریح سال‌ها با امام حسین(ع) زندگی کرده‌اید.
قزلی در پاسخ به این پرسش که با گفت‌وگویی با استاد فرشچیان و موحد نیز در این کتاب منتشر شده است،‌ گفت: با استاد فرشچیان گفت‌وگویی نداشتم از نکاتی را درباره کار ارزشمند ایشان بیان کرده‌‌ام،‌ با استاد موحد اما گفت‌وگویی داشتیم که در این کتاب منتشر شده است.

اخبار مرتبط

ضریح امام حسین(ع) و بازی سیاسی بی بی سی

تبرکی‌های ضریح امام حسین(ع) را از کجا تهیه کنیم+تصاویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha