درخواست از هموطنان برای اهدای خون؛

کاهش ذخایر خونی در استان تهران/ نیاز 170 مرکز درمانی به فرآورده های خونی

 کاهش ذخایر خونی در استان تهران/ نیاز 170 مرکز درمانی به فرآورده های خونی


معاون اداره کل انتقال خون استان تهران از کم شدن ذخایر استراتژیک خونی و فرآورده های خونی خبر داد و گفت: از مردم روزه دار تقاضا می کنیم که برای اهدای خون منتظر لیالی قدر نباشند و به مراکز خونگیری مراجعه کنند.

دکتر مجید مسلمی اظهارداشت: طبق سنوات گذشته در ماه مبارک رمضان با کاهش مراجعات مردم به مراکز خونگیری مواجه می شویم که این وضعیت در دهه اول ماه رمضان بیشتر نمود پیدا می کند.

وی افزود: وقتی مراجعات به مراکز خونگیری کم می شود در نتیجه میزان اهدای خون کاهش می یابد که مجبور می شویم از ذخایر خونی و فرآورده های خونی استفاده کنیم.

مسلمی با اشاره به کاهش 40 تا 50 درصدی مراجعات به مراکز خونگیری در ماه رمضان، گفت: به رغم کاهش مراجعات به مراکز خونگیری، اما نیاز بیمارستانها و مراکز درمانی استان تهران به خون و فرآورده های خونی همچنان ثابت است.

معاون اداره کل انتقال خون استان تهران از وجود 170 بیمارستان و مرکز درمانی در استان تهران خبر داد و افزود: برای اینکه در ماه مبارک رمضان به لحاظ تامین خون و ذخایر خونی دچار مشکل و کمبود نشویم، ماه قبل از آن نسبت به تامین ذخایر خونی و فرآورده های خونی اقدام می کنیم.

وی با اشاره به اهمیت ذخایر خونی و فرآورده های خونی در استان تهران، گفت: استان تهران به عنوان بزرگترین منبع ذخیره خونی و فرآورده های خونی در کشور تلقی می شود که این ذخایر برای مواقع بحران و شرایط غیر عادی، مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، صلاح نیست ذخایر خونی کاهش یابد.

مسلمی با بیان اینکه ذخایر خونی و فرآورده های خونی در استان تهران بین 20 تا 30 درصد کاهش یافته است، افزود: ذخایر خونی سایر استانها هم قابل توجه نیست که بتوان از آنها استفاده کرد. زیرا، یک چهارم ذخایر خونی و فرآورده های خونی کشور در تهران تامین می شود.

معاون اداره کل انتقال خون استان تهران با اشاره به برخی فرآورده های خونی مثل پلاکتها که بیش از 3 روز نمی توان نگهداری کرد، گفت: لازم است در این ایام، مردم روزه دار با مراجعه به مراکز خونگیری در مناطق مختلف شهر و استان تهران، نسبت به تامین خون و فرآورده های خونی مورد نیاز بیمارستانها، ما را همراهی کنند.

وی از فعالیت مراکز خونگیری در دو نوبت صبح تا بعد از ظهر و همچنین بعد از افطار تا نیمه شب خبر داد و افزود: پایگاه مرکزی انتقال خون (وصال) نیز از 8 صبح تا ساعت 24 ، آماده خونگیری از مردم روزه دار است.

مسلمی با توصیه به هموطنان روزه دار برای اهدای خون در قبل از ظهر، گفت: با توجه به اینکه مردم مومن و روزه دار، دوست دارند در لیالی قدر خون اهدا کنند، از هموطنان تقاضا می کنیم فقط به لیالی قدر اکتفا نکنند و در این ایام نیز برای اهدای خون به مراکز خونگیری مراجعه کنند./مهر

اخبار مرتبط

تمهیدات ترافیکی پلیس راه برای لیالی قدر/ اجرای طرح‌ شب‌های قدر به منظور کنترل ترافیک و مدیریت پارک خودرو

فعالیت ۲۴ ساعته مترو در لیالی قدر

فروش خون ایرانی‌ها به بیماران خارجی

1 نظر

ارسال نظر

capcha