مدیر بحران و مخاطرات جوی و اقلیمی سازمان هواشناسی:

روشی برای از بین بردن گرد و غبار وجود ندارد/دولت هم بودجه نداد

روشی برای از بین بردن گرد و غبار وجود ندارد/دولت هم بودجه نداد

 

 

به گزارش سراج24: علی عابدینی امروز در نشست تأثیر فناوری‌های نوین برای مقابله با پدیده گرد و غبار اظهار داشت: مناسب‌ترین روش برای از بین بردن منبع گرد و غبار استفاده از روش‌های طبیعی است چرا که گرد و غبار در ابعاد هزار کیلومتری پخش و منتشر می‌شود و می‌تواند حتی یک مدار کره زمین را درگیر خود کند.

مدیر بحران و مخاطرات جوی و اقلیمی سازمان هواشناسی افزود: تاکنون روشی برای از بین بردن گرد و غبار ابداع نشده است و تنها راه حل آن این است که تالاب‌ها و دریاچه‌ها حفظ شوند و همچنین از گسترش بیابان‌زایی جلوگیری شود.

وی افزود: پدیده گرد و غبار در کشور عراق را به دلایل مختلفی از تراکم بیشتری برخوردار بوده است که از جمله می‌توان به خشک شدن رود فرات، خشکسالی‌های متوالی، جنگ در کشور عراق، سوءمدیریت منابع آب و همچنین عدم تأمین حق‌آبه تالاب‌ها اشاره کرد.

وی متذکر شد: لازم است کانون‌های مولد گرد و خاک احیا شود که در این باره آبدار کردن تالاب‌ها، استفاده از مالچ‌های بیولوژیک می‌تواند مؤثر واقع شود.

مدیر بحران و مخاطرات جوی و اقلیمی سازمان هواشناسی بیان داشت: متأسفانه در رابطه با از بین بردن ریزگردها و مهار با پدیده گرد و غبار به سازمان هواشناسی بودجه‌ای تخصیص داده نشده است.

وی با بیان اینکه وظیفه سازمان هواشناسی مهار کردن ریزگردها نیست ابراز داشت: این وظیفه بر عهده سایر سازمان‌ها از جمله سازمان جنگل‌ها، سازمان محیط زیست و وزارت نیرو است.

وی متذکر شد: لازم است دولت در این مورد برنامه مفصلی را پیش‌بینی کند و برای پیشبرد آن از منابع مالی جهانی استفاده لازم را به عمل آورد.

وی ادامه داد: سازمان هواشناسی وظیفه پیش‌بینی دارد و نسبت به پایش این پدیده اقدام می‌کند.

مدیر بحران و مخاطرات جوی و اقلیمی سازمان هواشناسی درباره استفاده از دستگاه سپر یونی برای افزایش بارش‌ها خاطرنشان کرد: در سال 87 بارش‌های متعددی در کشور اتفاق افتاد اما این بارش‌ها به دستگاه یونیزاسیون نسبت داده شد در این‌باره باید گفت که سازمان محیط زیست حدود یک هفته پیش از وقوع بارش‌ها پیش‌بینی‌های لازم را برای بروز بارش کرده بود.

اخبار مرتبط

در حوزه سلامت کمبود امکانات داریم/ صدای مطالبه گران شنیده نمی‌شود

حرکت جدید دیوان محاسبات جهت تحقق شعار سال

عزم جدی دولت سیزدهم برای حل مشکلات خوزستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha