به‌مناسبت روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی

مدال انسانیت بر گردن افرادی که نفس‌هایشان به‌شماره افتاده

 مدال انسانیت بر گردن افرادی که نفس‌هایشان به‌شماره افتاده

استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس بارها مورد حملات شیمیایی قرار گرفت و نقاطی همچون زرده، نسار دیره، نودشه و سرمیل از جمله نقاط مسکونی هستند که بمباران شیمیایی شدند.

به گزارش « سراج24 »، رژیم بعث عراق در اثر حمایت آمریکا با عمل قبیح استفاده از سلاح شیمیایی، آشکارا دست به نقض حقوق بشر زد و انسان‌های بسیاری را در ایران اسلامی به شهادت رساند.

استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دشمنان انسانیت فقط در جبهه‌های جنگ و خط مقدم جبهه اتفاق نیفتاد، بلکه مردم غیرنظامی در نقاط مسکونی نیز مورد هدف این حملات قرار گرفتند.

به‌راستی تا به‌حال یک رزمنده سینه سوخته از عوارض بمب‌های شیمیایی را دیده‌اید؟ چه‌قدر از زندگی و مشکلات این افراد و خانواده‌هایشان خبر داریم.

صدای خسخس سینه جانبازان شیمیایی بغض را در گلوی انسان حبس می‌کند و فکر کردن به اینکه این جانبازان چگونه با این مشکلات سر می‌کنند، سخت است.

آری حتی فکر کردنش هم سخت است و این عزیزان با جسم و روانشان با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند و خانواده‌هایشان سخت نگران حال این جانبازان هستند که البته روز به‌روز وخیم‌تر می‌شود.

بر سینه سوخته این عزیزان باارزش‌ترین مدال افتخار انسانیت آویخته است و نفس‌های به شماره افتاده آنان، پاک‌ترین نفس‌هاست...

استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس بارها مورد حملات شیمیایی قرار گرفت و نقاطی همچون زرده، نسار دیره، نودشه و سرمیل از جمله نقاط مسکونی هستند که بمباران شیمیایی شدند.

هنوز هم آثار این حملات شیمیایی در این مناطق دیده می‌شود و هنوز هم بسیاری از ساکنان این نقاط آلوده به عوارض شیمیایی هستند و به‌سختی نفس می‌کشند.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار داشت: تعدادی از مردم این مناطق هنوز از عوارض شیمیایی دوران جنگ تحمیلی رنج می‌برند.

فتح‌الله حسینی ادامه داد: برخی از این افراد هنوز به‌عنوان جانباز شناسایی نشده‌اند و در این زمینه تلاش‌های بسیاری انجام شد و طی سال‌جاری دو کمیسیون تعیین درصد جانبازی در این مناطق تشکیل شد.

وی با بیان اینکه تمامی افراد مدعی مورد معاینه قرار گرفته‌اند، افزود: مردم استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس، روزهای سختی سپری کردند، اما در دفاع از انقلاب و وطن کوتاه نیامدند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه در این‌باره اظهار داشت: عوارض بمب‌های شیمیایی در جسم و روان رزمندگان و مردمی که مورد هدف حملات شیمیایی قرار گرفتند، دیده می‌شود.

مراد کوشکی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم به این افراد به بهترین شکل ممکن خدمت کنیم، اما این عزیزان با سختی‌های زیادی دست ‌و ‌پنجه نرم می‌کنند.

فرزند یک رزمنده دوران دفاع مقدس که پدرش به‌دلیل عوارض ناشی از آلودگی‌های شیمیایی به‌درجه رفیع شهادت نائل گشته، اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس پدرم در جبهه شیمیایی شده بود.

بهرام کرمی بیان داشت: بعد از شیمیایی شدن پدرم، روز به‌روز حال پدرم وخیم‌تر می‌شد و سرفه‌هایش هر روز شدیدتر می‌شد.

کرمی با اشاره به اینکه آن روزها سن و سال زیادی نداشتم، تصریح کرد: هر بار که می‌پرسیدم چرا بابا سرفه می‌زند، مادرم می‌گفت پدرت سرما خورده است.

وی گفت: چند سال پدرم به‌سختی نفس می‌کشید تا اینکه وضعیت جسمی او خیلی بد شده بود و بالاخره به آرزویش رسید و شهید شد.

یکی از ساکنان روستای نسار دیره که در دوران دفاع مقدس آلوده به عوارض شیمیایی شده، عنوان کرد: وقتی که روستای ما توسط نیروهای دشمن بمباران شیمیایی شد، نوجوان بودم.

وی تاکید کرد: در خانه بودیم که بوی خاصی در هوا پخش شده بود که با سر و صدای همسایه‌ها متوجه بمباران شیمیایی شدیم.

نوروزی ادامه داد: توصیف آن‌روز خیلی سخت است، چند نفر به شهادت رسیدند و افرادی که باقی ماندند با عوارض شیمیایی و مشکلات آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

این گزارش بیان ذره‌ای از اتفاقاتی است که رخ داده و امید است روزی شاهد حکم‌فرما شدن صلح و صفا در سایه ظهور امام زمان (عج) در جهان باشیم./فارس

اخبار مرتبط

۴ محفل انس با قرآن کریم در بیمارستان‌های کرمانشاه برگزار خواهد شد

مسابقه نقاشی روز جهانی قدس در کرمانشاه برگزار می‌شود

نماز جمعه این هفته کرمانشاه برگزار نمی شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha