به بهانه سالروز اعزام قوای محمد رسول الله (ص) به شامات

به بهانه سالروز اعزام قوای محمد رسول الله (ص) به شامات

به گزارش « سراج24 »غروب روز بیست و یکم خرداد 1361، چرخ های یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در انتهای باند فرودگاه دمشق از گردش بازایستاد.


لحظاتی بعد، شماری از مقامات بلند پایه سیاسی-نظامی و دولت سوریه به نمایندگی از سوی "حافظ اسد" رئیس جمهور وقت سوریه، در معیت سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، حجت‌الاسلام علی‌اکبر محتشمی‌پور، وارد باند فرودگاه شدند تا از حاج احمد و نیروهایش استقبال رسمی به عمل آورند.اعزام قوای محمد رسول‌ا...(ص) به سوریه در سه مرحله انجام گرفت؛ در مرحله اول "احمد متوسلیان" به همراه تعدادی از نیروها عازم شدند و در حقیقت آن ها رفتند تا به عنوان جلودار قوای اعزامی ایران، در دمشق زمینه را برای اعزام دیگر نیروها آماده کنند.

پس از آن، مرحله دوم اعزام انجام گرفت و سپس مجموعه سوم را شهید "محمد ابراهیم همت" بر عهده داشت.پس از بر زمین نشستن بوئینگ 747 در فرودگاه دمشق در غروب 21 خرداد 1361، احمد متوسلیان خطاب به نیروهای اعزامی چنین گفت: «برادرها، قبل از رسیدن به اینجا، در ایران آنچه گفتنی بود، ما برای شما گفتیم. خیلی کوتاه من عرض می‌کنم، امام عزیزمان فرموده‌اند باید که اسرائیل از صحنه جهان زدوده شود (انشاءا... رزمندگان) و شما مردان بزرگ باید که این حرف امام عزیزمان را جامه عمل بپوشانید.»

 

 

 هرچند که غالب کشورهای جهان، پروازهای خود را به دلیل شرایط بحرانی منطقه به سوریه و لبنان قطع کرده بودند، اما خلبانان متعهد نیروی هوایی ارتش، بوئینگ نیروهای اعزامی ایران را بر روی باند پرواز فرودگاه بین‌المللی دمشق بر زمین نشاندند.نیروهای نظامی ایران موسوم به قوای محمد رسول‌ا...(ص) در حالی که هنوز غبار جهاد و شهادت‌طلبی را از جبهه‌های جنوب و غرب کشور بر سر و رو داشتند، به فرماندهی حاج احمد با سربندهای متبرک به "الی بیت‌المقدس" به طرف حرم حضرت زینب(س) عازم شدند.

 

 

 


مردمان داغدیده سوریه و آوارگان لبنان با فریادهای بلند آمیخته با اشک چشم فریاد می‌زدند "یا لبنان یا لبنان... هذا جیوش‌القرآن" و "خیبر خیبر یا صهیون! جیش محمد قادمون" پس از اقامه نماز در حرم حضرت زینب(س) نیروهای ایرانی عازم مسجد اموی محل نگهداری اسرای اهل بیت(س) شدند.

 


تاریخ دوباره تکرار می‌شود

حسینیان یک بار دیگر به سمت آن مسجد رهسپار بودند با این تفاوت که در سال 61 هجری قمری اسیر لشکریان یزید بودند و این بار در سال 61 هجری شمسی پیروز و فاتح.زیارت آن روز مقام «رأس ‌الحسین» محل نگهداری سر مبارک حضرت سیدالشهدا(ع) و عزاداری کم سابقه بسیجیان خمینی بالأخص بسیجیان مخلصی چون حاج محمد ابراهیم همت، حاج کاظم رستگار، حاج علی موحد دانش، حاج قاسم دهقان، سیدرضا دستواره و دیگرانی که بعدها با رسیدن به مقام شهادت، بسیجی بودن خود را به مهر خون تأیید نمودند، در اذهان آن دیار اثری فراموش نشدنی بر جای گذاشت.

 

به محض انعکاس خبر ورود قوای اعزامی محمد رسول‌ا...(ص)، نیروهای اسرائیلی آتش‌بس یکجانبه اعلام نمودند. بلافاصله رژیم صهیونیستی و مزدوران فالانژ با راه‌ا‌ندازی رادیوی فارسی، انفعال خود را از حضور نیروهای ایرانی در منطقه شامات نشان دادند.

 

 

منبع: خبرگزاری دفاع مقدس

اخبار مرتبط

روایتی درباره نخستین شهید تفحص سوریه

فکر و فرهنگ داعش باقیست؛ قدم بعدی پیروزی بر اسلام ناب آمریکایی

4 دلاوری که در یک روز «کربلایی» شدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha