خودروسازان حق انبار کردن خودروهای استاندارد را ندارند

خودروسازان حق انبار کردن خودروهای استاندارد را ندارند

به گزارش سراج24 به نقل از سازمان ملی استاندارد، مهدی اسلام پناه در جمع مدیران خودروسازی کشور گفت: سازمان ملی استاندارد ایران با هدف کمک به رشد تولید کیفی و تسهیلگری در حوزه‌های مختلف تولید و خدمات، نشست های هم اندیشی را با صاحبان صنایع برگزار می کند .

وی با بیان اینکه نظامات استاندارد با فرآیند تولید عجین شده است، گفت: سازمان ملی استاندارد ایران همواره حامی تولید کیفی است تا حقی از مصرف کننده ضایع نشود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، استانداردها را قابل انعطاف دانست و افزود: استانداردها باید با نظرات تخصصی روزآمد شود.

دبیر شورای‌عالی استاندارد به ماده ۴۳ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد اشاره کرد و یادآور شد: این قانون به رییس سازمان ملی استاندارد ایران اختیار داده است تا در مواردی که ضرر و زیان جانی یا مالی به مردم وارد شود مراکز تمرکز توزیع و فروش کالا را توقیف کند.

اسلام پناه با بیان اینکه استاندارد برای تولید هزینه بر نیست بلکه ارزش آفرین است، اظهار داشت: به همین منظور روش هایی از جمله ارزیابی انطباق، آزمون و غیره را جایگزین کردیم و لزوماً اجرای استانداردهای خارجی مورد توجه قرار ندارد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، استانداردها را کمینه و حداقل شاخص دانست و مسئولیت در قبال مصرف کننده و صیانت از حقوق عامه مردم در موضوع ایمنی و عملکرد را وظیفه و تکلیف قانونی عنوان کرد و افزود: ذات تولید و نظامات تایید صلاحیت با هم عجین شده و غیر قابل انکارند.

اسلام پناه با اشاره به عمق ارتباط این سازمان به عنوان یک دستگاه نظارتی با صنایع کشور منجمله صنعت خودروسازی کشور بیان داشت: با هم اندیشی ذینفعان، صاحب‌نظران و متخصصان می توان با وضع  قوانین و مقررات برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب و معیار دقیقی را با تجدیدنظر ریشه‌ای و تحول آفرین در نظام استاندارد و تایید صلاحیت برای صنایع کشور منجمله صنعت خودرو رقم زد.

وی رتبه بندی کیفی نظام استاندارد برای انواع خودرو را اعم از سواری، تجاری و کاربری را ضروری و الزام آفرین دانست و گفت: این تقسیم‌بندی با هدف ارتقای ایمنی و عملکردی و پوشش استانداردها برپایه گستردگی دامنه تحت پوشش مورد توجه قرار دارد.

 اسلام‌پناه با اشاره به تحولات‌ اخیر در نظام استاندارد کشور افزود: باید با معماری جدید در صنعت خودروسازی کشور علاوه بر رضایت مصرف‌کنندگان داخلی، بازارهای صادراتی متنوع و متکثر را پیش بینی کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به تغییر در زمان‌بندی استانداردهای اجباری اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران پدرانه و مهربانانه  تمامی الزامات قانونی را با در نظر گرفتن شرایط ، محدودیت ها و با زمان بندی فنی به نفع مصرف کننده وارد فاز اجرایی می‌کند و همه ما ملزم به رعایت کامل قانون هستیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: خودروسازی که تاییدیه استاندارد برای محصول خود دریافت کرده، حق ندارد خودرو را در انبار و کف کارخانه دپو کند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha