رییس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار شد:

تبدیل تهدیدات محیط‌زیستی به فرصت با تکیه بر پدافند غیرعامل

تبدیل تهدیدات محیط‌زیستی به فرصت با تکیه بر پدافند غیرعامل

به گزارش سراج24 از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان پدافند غیرعامل، با بیان اینکه امروز کشورهای توسعه یافته به اهمیت حفظ محیط زیست پی برده اند و برای آن مشغول برنامه ریزی هستند، اظهار داشت: این کشورها در عین حال خط کش های خود را برای کشورهای در حال توسعه طراحی و تنظیم کرده اند و هدف آنها این است که بر اساس منافع خود، کشورهای دیگر را محدود و محصور کنند.

وی با اشاره به ظرفیت های گسترده محیط زیست، گفت: ما واجد سرمایه عظیم ملی و مذهبی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی هستیم اما از آن استفاده نکرده ایم. کلیدواژه های محیط زیستی بسیاری در قرآن کریم وجود دارد اما نتوانسته ایم آن را به دنیا عرضه کنیم و کار به جایی رسیده است که امروز دشمن برای ما واژه سازی می کند.

معاون رییس جمهور، تصریح کرد: ما جزو ۳ کشوری در جهان هستیم که در قانون اساسی خود یک اصل مترقی محیط زیستی داریم که حفاظت از محیط زیست را وظیفه آحاد جامعه تلقی می کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: ما در سازمان حفاظت محیط زیست مکلفیم که آموزش های محیط زیستی را بر اساس واقعیات کشور و جهان ارایه کنیم.

سلاجقه در ادامه با ارایه مصادیقی از تروریسم محیط زیستی، گفت: استکبار جهانی به دنبال ایجاد تنش و اختلاف افکنی بین کشورهای منطقه با تکیه بر مشکلات محیط زیستی است.

وی با بیان اینکه از دید ما، محیط زیست یک موضوع پدافند غیرعامل است، عنوان کرد: ما و سازمان پدافند غیرعامل باید در کنار هم قرار بگیریم و با ایجاد یک هم افزایی، تهدیدات محیط زیستی کشور را به فرصت تبدیل کنیم و اقتصادی شکوفا مبتنی بر توسعه پایدار و ارتقای شاخص های محیط زیستی به وجود آوریم.

معاون رییس جمهور با اشاره به اولویت پیشگیری نسبت به درمان، گفت: حفاظت از محیط زیست هم همان بحث پیشگیری است که از خیلی معضلات و چالش ها پیشگیری می کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، موضوع تغییرات اقلیمی را یکی از بزرگترین چالش های محیط زیستی در دنیای امروز توصیف کرد که همه ارکان حیات را تحت تاثیر قرار داده است.

وی تاکید کرد: با وجود آنکه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست از جامعیت کافی برخوردار است اما ارزیابی های ما نشان می دهد که متاسفانه دستگاه های مختلف به تکالیف مصرح خود در این سیاست ها به طور کامل عمل نکرده اند.

نیازمند سامانه های تشخیص تهدیدات هستیم

در ادامه این مراسم، رییس سازمان پدافند غیرعامل، اظهار داشت: بر اساس تقسیم وظایف قانونی که صورت گرفته رصد، پایش، تشخیص و هشدار تهدیدات علیه کشور با منشاء انسان ساخت به سازمان پدافند غیرعامل و با منشاء طبیعی به سازمان مدیریت بحران زیر نظر وزارت کشور سپرده شده است.

غلامرضا جلالی، آسیب پذیری های کشور در برابر تهدیدات، مخاطرات و ریسک و پیامدهای آن را از دیگر ماموریت های سازمان پدافند غیرعامل برشمرد.

وی ادامه داد: ما برای تشخیص تهدیدات، نیاز به سامانه های تشخیصی داریم که این سامانه ها در هر حوزه ای متفاوت است. به عنوان مثال در حوزه تهدیدات زیستی با منشا انسانی، نیازمند یک شبکه پیوسته آزمایشگاهی هستیم که تهدیدات عامدانه را هم به لحاظ اطلاعاتی و راهبردی و هم شواهد و قرائن بررسی کند اما در کشور شاهد فقدان یک سازماندهی عمده برای این شبکه ها هستیم.

به گفته رییس سازمان پدافند غیرعامل، تشخیص تهدید در حوزه محیط زیست از موضوعات مهمی است که باید برای آن راه حل پیدا کرد.

جلالی از شناسایی چندین حوزه که دشمن از آن به عنوان سلاح علیه کشور ما استفاده می کند، خبر داد و افزود: اگر امروز از موضوعاتی چون غذا و تغییرات عامدانه اقلیمی به عنوان سلاح استفاده می شود، چون امکانات و آزمایشگاه های کافی برای رصد و تشخیص آن را در اختیار نداریم، خیلی از این تهدیدات را به عوامل طبیعی مرتبط می کنیم.

وی بر لزوم همکاری و هم افزایی دو سازمان حفاظت محیط زیست و پدافند غیرعامل در بحث رصد، پایش و تشخیص تهدیدات محیط زیستی تاکید کرد و گفت: اگر این تهدیدات را به موقع تشخیص ندهیم، بازیچه دست تهدیدگران خواهیم شد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه تهیه سند پدافند غیرعامل در حوزه محیط زیست، تقویت ظرفیت پدافند غیرعامل در حوزه محیط زیست و برنامه عملیاتی مشترک بین حوزه ای را از اولویت های همکاری های مشترک دو سازمان عنوان کرد.

در این مراسم، گزارش کوتاهی از عملکرد کمیته پدافند غیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست ارایه شد.

در پایان این مراسم، تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان پدافند غیرعامل به امضای روسای این دو سازمان رسید.

اخبار مرتبط

۱۰۰ هزار هکتار به مناطق حفاظت شده اضافه می‌شود

هوش مصنوعی چقدر آب مصرف می‌کند!

گردهمایی مقابله با گرد و غبار با مرجعیت ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha