کاندیداها با مسکن مهر چه خواهند کرد؟

کاندیداها با مسکن مهر چه خواهند کرد؟

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 »  دراین  گزارش مواضع نامزدهای انتخاباتی در موضوع مسکن از مهرماه 1391 تا 29 فروردین 92 را به ترتیب حروف الفبا مورد بررسی قرا داده ایم که در ادامه می‌آید:

 

یحیی آل‌اسحاق:

چکیده: آل اسحاق در اظهار نظری  با بیان اینکه خرید و اجاره مسکن برای مردم کمرشکن شده است، گفت: برنامه دولت برای مسکن مهر باید به اتمام رسیده و هرچه سریعتر از آن بهره‌برداری شود. وی ادامه داد: هم‌اکنون طرح مسکن مهر نیازمند 40 هزار میلیارد تومان اعتبار است تا به اتمام برسد اما دولت نباید به تنهایی اتمام این طرح را در دست بگیرد بلکه باید به کمک بخش خصوصی و مردم این کار صورت بگیرد. ایشان در صحبت دیگری تامین مسکن برای اقشار ضعیف و کم درآمد را وظیفه دولت دانست و افزود باید در این راه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد.

جمع‌‏بندی: آل اسحاق بر اتمام سریعتر طرح مسکن مهر تاکید دارد و معتقداست تامین مالی باقیمانده طرح باید از طریق بخش خصوصی انجام شود. به نظر آل اسحاق طرحی برای ادامه دادن مسکن مهر ندارد و راه‌کاری نیز برای برطرف کردن نیاز مسکن اقشار ضعیف و کم‌درآمد بیان نکرده است.

 

 * مصطفی پورمحمدی:  

چکیده: پورمحمدی در پاسخ به سوالی در مورد مسکن مهر گفت: طرح مسکن مهر مدلی است که ناقص اجرا شده است. در اجرای این طرح به جای این‌که از منابع مردمی استفاده شود به منابع ملی فشار آورده شد و همین باعث تورم و گرانی گردید. وی با بیان این‌که مسکن مهر یک نیاز برای جوانان تازه ازدواج کرده است، گفت: مسکن زیاد شد، اما گران شد. قرار بود با اجرای طرح مسکن مهر قیمت‌ها کاهش پیدا کند اما مسکن گران‌تر شد.

جمع‏‌بندی: پورمحمدی با اصل مسکن مهر موافق است و اجرای آن را ناقص می‌داند. وی معتقد است برای تامین مالی مسکن مهر باید از سرمایه‌های مردمی بیشتر استفاده می‌شد. وی به مشکلات این امر اشاره نکرده چرا که در صورت تامین مالی از سوی مردم، متقاضیان فعلی مسکن مهر نمی‌توانستند در ان مشارکت کنند. وی مسکن مهر را در کنترل قیمت موثر ندانسته و اشاره‌ای به علت‌های آن نیز نکرده است.

 

محسن رضایی:

چکیده: رضایی در بیانی گفت: مسکن مهر را ادامه می‌دهیم اما منابع آن باید از جایی به غیر از بانک مرکزی تامین شود و با استقراض دولتی مخالفم. ایشان در پاسخ به سوال دیگری در مورد مسکن مهر گفت: باید رضایتمندی مردم را از مسکن مهر بالا ببریم در بعضی از شهرها رضایت مردم خوب است و در بعضی شهرها پایین است و باید افزایش پیدا کند.

جمع‌‏بندی: رضایی با اصل طرح مسکن مهر موافق است و در صورت پیروزی در انتخابات آن را ادامه می‌دهد با این تفاوت که تامین مالی آن را تغییر می‌دهد اما شیوه جایگزینی ارائه نکرده است.

 

* محمد سعیدی کیا:

چکیده: ایشان در اظهار نظری مسکن مهر را  پایه خوبی برای 30 درصد مسکن کشور دانستند و افزودند: این طرح باید با اصلاحاتی ادامه پیدا کند و از مردم پول گرفته شده است و به همین دلیل دولت جمهوری اسلامی با هر رئیس جمهوری باید قول خود را اجرا کند. سعیدی کیا در مصاحبه‏‌ای گفت: در کشور ما دو دهک اول جامعه که توانایی تامین مسکن را ندارند باید توسط دستگاه‌های کمک رسان مانند بنیاد مسکن، کمیته امداد، خیرین مسکن ساز و … خانه دار شوند، اما به دهک‌های سه، چهار، پنج و ششم جامعه باید کمک‌هایی بشود و می‌توانند صاحب خانه شده و توانایی پرداخت قسط بانکی را دارند. وی در جایی دیگر تاکید دارد که مسکن مهر تنها سی درصد مساله مسکن کشور بوده و سایر مسایل را نیز باید توجه داشت.

جمع‏‌بندی: سعید‌ی‌کیا دولت آینده را موظف به تکمیل مسکن مهر می‌داند. او معتقد است باید دو دهک اول جامعه از طریق دستگاه‌های کمک رسان خانه‌دار شوند، چهار دهک بعد از طریق مسکن مهر و چهار دهک بالایی نیز از طریق وام‌های مسکن یا توانایی مالی خود خانه‌دار شوند. سعید‌ی‌کیا در مورد نحوه تامین مالی پروژه های مسکن مهر که محل بحث افراد مختلف است اظهار نظری نکرده است.

 

حسن سبحانی:

چکیده: ایشان در گفتگو با عیار گفت: بدون بررسی وضعیتی که الان، پس از تحویل این میزان مسکن رخ داده است ، قطعا هیچ کسی توصیه نمی‌کند. باید ببینیم الان با چه واقعیتی مواجه هستیم. البته اگر ادامه دادن به معنای این باشد که واحد هائی که الان در آن ها سرمایه‌گذاری شده باید تمام بشود بدیهی است که باید تمام بشود. اصل 31 قانون اساسی را یک بار نگاه بکنید، می‌گوید داشتن مسکن متناسب با نیاز حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمند ترند زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

جمع‌‏بندی: سبحانی با اصل طرح مسکن مهر موافق است و تامین نیاز مسکن را وظیفه دولت می‌داند. معتقد است پروژه‌های فعلی باید تمام شود و برای ادامه طرح مطالعات لازم انجام شود. وی ادامه یا عدم ادامه طرح مسکن مهر را منوط به انجام مطالعات لازم دانسته است.

 

* محمد شریعتمداری:

چکیده: شریعتمداری در اظهار نظری درباره طرح مسکن مهر بیان کرد: مهمترین دستاورد مسکن مهر باید کاهش اجاره بها در شهرها و روستاها باشد، اما متاسفانه در حال حاضر مسکن مهر چنین دستاوردی برای کشور نداشته و سوالی که این جا مطرح می‌شود این است که چرا تلاش‌های مسکن مهر نتایج خوبی نداشته است!؟

جمع‏‌بندی: شریعتمداری نتایج مسکن مهر را قابل قبول نمی‌داند چرا که نتوانسته اجاره بها را کنترل و کاهش دهد. اما وی به دلایل این وضعیت اشاره نکرده و راه‌کاری نیز برای حل این مساله بیان ننموده است.

 

* علی لاریجانی:

چکیده: لاریجانی در اظهار نظری بیان کرد: حجم انبوهی از تسهیلات به مسکن مهر داده می‌شود، در حالی که این موضوع به تولید کمکی نمی‌کند؛ بنابراین حتماً اولویت اشتباهی است. وی ادامه داد: گزارشی به بنده داده بودند که در آن اعلام شده 54 درصد تسهیلات در سال گذشته به مسکن مهر اختصاص یافته است، مسکن مهر موضوع مهمی است ولی اگر کشوری متوازن حرکت نکند، در اقتصاد مشکلاتی به وجود می‌آید.

جمع‌‏بندی: لاریجانی در اولویت داشتن مسکن مهر تردید می‌کند ساخت مسکن را تولید نمی‌داند. ایشان راهکاری جایگزین برای تامین مسکن نیازمندان ارائه نکرده و در مورد اینکه این طرح را ادامه خواهد داد یا خیر نیز اظهار نظری نداشته است.

 

* علی نیکزاد:

چکیده: نیکزاد در اظهار نظری با اشاره به اینکه مسکن مهر یک انقلاب انسانی و اسلامی در کشور بود، گفت: طرح مسکن مهر یکی از ابتکارات بسیار خوب و موفق دولت نهم و دهم بود که آثار و برکات فراوانی در حل معضل مسکن داشته است. وی در ادامه گفت: سرمایه گذاری در حوزه مسکن موجب اشتغال‌زایی و تسریع در امر ازدواج جوانان می‌شود که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد. نیکزاد در صحبتی دیگر گفت: در گذشته در این وسعت زمین رایگان و خدمات دیگر واگذار نمی‌شده است در حال حاضر در مسکن مهر کاری اساسی، انقلابی و انسانی و اسلامی صورت گرفته است. وی افزود: پنج مولفه مسکن، زمین، وام، خدمات فنی و مهندسی شهرداری و نظام مهندسی، نیروی انسانی و مصالح در تولید مسکن مهر مدنظر بوده است.

جمع‌بندی: نیکزاد از آنجا که مجری طرح مسکن مهر بوده است از این طرح دفاع می‌کند و آن را دارای آثاری چون اشتغال، تسریع در ازدواج جوانان می‌داند. می‌توان گفت که وی همین مسیر را در مسکن مهر ادامه خواهد داد.

 

نامزدهای زیر نیز اظهارنظری پیرامون مساله فوق نکرده‌اند.

ابوترابی، الهام، باهنر، جلیلی، حدادعادل، حسن خمینی، حیدرپور، روحانی، زاکانی، عارف، فلاحیان، قالیباف، لنکرانی، متکی، مشایی، مهر علیزاده، میرکاظمی، نصیری زاده، نهاوندیان، ‌رفسنجانی، واعظ زاده، ولایتی، پزشکیان، چمران، کمالی، کواکبیان.

منبع: عیار

اخبار مرتبط

ژست ویژه علی لاریجانی+عکس

اختلاف‌‌مطهری‌‌با‌ لاریجانی‌ها‌به‌‌روایت‌‌مطهری‌ و لاریجانی

همه «اصطلاحات» لاریجانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha