اوقات شرعی تهران
اذان صبح ۰۳:۰۸:۱۳
اذان ظهر ۱۲:۰۲:۳۲
اذان مغرب ۱۹:۳۲:۲۳
طلوع آفتاب ۰۴:۵۱:۳۷
غروب آفتاب ۱۹:۱۱:۴۵
نیمه شب ۲۳:۱۰:۲۹
قیمت سکه و ارز
۱۴۰۲/۰۴/۲۷ - ۱۶:۳۰

آخرین وضعیت پرونده‌های 6 مفسد اقتصادی

سخنگوی قوه قضائیه آخرین وضعیت برخی پرونده‌های مفاسد اقتصادی را تشریح کرد.

آخرین وضعیت پرونده‌های 6 مفسد اقتصادی

به گزارش سراج24؛ مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت آغاز ماه محرم گفت: در آستانه ماه محرم علاوه بر لزوم گرامیداشت و تأسی از آرمان‌های امام حسین (ع) باید بر اهمیت قیام عاشورایی ایشان و لزوم عبرت گیری از این قیام تاکید شود. 

وی ادامه داد: مکتب سرخ حسینی برای امروز و فرداهای ما دارای پیام های روشنی است که از جمله آن می‌توان به عدم سازش پذیری با انحراف، بی عدالتی، کفر و جهالت و ایثارگری جان برای روشنگری اشاره کرد. 

ستایشی گفت: پیرامون امر به معروف و نهی از منکر که از بیانات سید الشهدا بوده باید گفت این واجب شرعی هم در حاکمیت و هم از سوی مردم باید به بهترین نحو ممکن اجرایی شود. 

سخنگوی قوه قضائیه گفت: امر کردن به هر معروف و نهی از هر منکر وظیفه تمام جامعه برای حفظ امنیت شهروندان است و در همین راستا قوه قضائیه هرگونه امر به معروف و نهی از منکر از سمت مسئولان را رسمی می‌داند. 

وی گفت: از امر به معروف و نهی از منکر با آغوش باز استقبال می‌کنیم و حرکت ما به سمت اصلاح خواهد بود‌.

 این مقام قضائی با اشاره به مطالبه مردمی ادامه داد: مقوله عفاف و حجاب یک مقوله فرهنگی است که تاکید ما بر پیگیری ترک فعل های مسئولان ذی ربط است. دادستان های سراسرکشور مأموریت یافته اند که وظایف ضابطین در خصوص حجاب را پیگیری کنند. در اجرای قانون تمامی افراد و مسئولان حق تخطی از حدود قانونی ندارند و قانون بدون کم و کاست اجرا شود. اگر عدالت می‌خواهیم باید به دنبال دقیق و شفاف قانون باشیم. 

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه هفته گذشته دستور العملی در خصوص نحوه نظارت بر ضابطان ابلاغ ‌شده است، اظهار کرد: بر اساس این دستورالعمل ضابطین باید آموزش‌های ضمن خدمت دیده شده است.

وی ادامه داد: بر اساس این دستورالعمل ضابطان علاوه بر اجرای مقررات مندرج در قانون موظف به خودداری مصاحبه در خصوص  اتهام متهمان پرونده های قضائی و نحوه دستگیری آنها، همچنین در رابطه با شهود، مطلعین و... هستند و باید از ضابطان آموزش دیده زن برای متهمان خانوم استفاده کنند.

ستایشی تاکید کرد: بر اساس این دستورالعمل برای حفظ حریم خصوصی افراد پیش بینی هایی صورت گرفته و بازرسی از محل تنها به اندازه قانونی است و دستورالعمل اخیر الذکر نشان می‌دهد ملاک قوه قضائیه اجرای قانون است و حتی اگر دادستان هم از حدود قانون تخطی کند یا شدیدترین وجه ممکن با او برخورد می‌شود. رعایت قانون از دستگاه قضائی آغاز شده با هر فردی که از قانون تخطی کند برخورد خواهد کرد.

ستایشی ضمن گرامیداشت ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان، به عنوان نهاد سلامت قانونی و شرعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، گفت: در قوه قضائیه مرهون خدمات این نهاد هستیم. این شورا یک مرجع عالی نظارتی در قانون اساسی ما می درخشد.

محمد امامی در زندان است

وی در خصوص برخی از مفسدان اقتصادی از جمله محمد امامی توضیح داد: نباید با بیان سوالاتی منجر به ایجاد التهاب در جامعه شد، محکوم علیه محمد امامی فرزند احمد، اتهام ایشان اخلال در نظام اقتصادی محکوم به تحول ۲۰ سال حبس و پرداخت جزای نقدی بیش از ۷ هزار ۲۵۱ میلیارد و ۸۴۱ میلیون و ۶۶۰ هزار ۲۴ ریال شد که در جریان رسیدگی به پرونده ایشان اموالی از ایشان توقیف شده است. اموال متهم شناسایی شده است که بتوانیم حقوق دولت را اعاده کنیم. اموال توقیف شده در راستای رد مال احتساب شده است. ایشان اکنون در بازداشت است‌. مرجع رسمی قوه قضائیه اعلام می کند آقای امامی در زندان به سر می برد.

پایان حبس حسین هدایتی سال 1408 است

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با حسین هدایتی فرزند علی اکبر بیان کرد: اخلال در نطام اقتصادی به صورت عمده و همچنین خیانت به امانت به زندان معرفی شده است و در ۳۰ / ۷/ ۴۰۱ محکوم شده است.  پایان حبس ایشان ۱۴۰۸ است. اکنون ایشان در ندامتگاه تهران بزرگ است. این افراد تحت مراقبت و تدابیر قضائی از زندان خارج می شوند که بتوانند اموال را جهت پرداخت رد مال تهیه کنند. تمامی زندانیان از مرخصی استفاده میکنند و ایشان نیز استفاده کرده و اقدامات مناسبی در راستای رد دیون خود داشته است. نامبرده ۲۴۲ میلیارد به صورت نقد پرداخت کرده که معادل نیمی از رد مال خود است و در خصوص مابقی اموال مکفی معرفی و در حال پیگیری است.

بابک زنجانی یک روز هم مرخصی نرفته است

ستایشی در خصوص بابک زنجانی اظهار کرد: به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به اعدام محکوم شده است. ایشان حتی از یک روز مرخصی استفاده نکرده است.

وی درباره حسین فریدون فرزند اسدالله ادامه داد: به جرم اخذ رشوه محکوم به ۵ سال حبس، انفصال خدمت و پرداخت جریمه شده است. با توجه به بیماری نامبرده در مورخ ۲۲/ ۴ /۴۰۲ با تشخیص پزشک در مرکز درمانی خارج از زندان بستری و تا کنون در حال درمان است.

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با عباس ایروانی بیان کرد: ایشان به همراه ۸ نفر از کارکنان گمرک به اتهام اخلال در فرآیند اقتصادی دستگیر شده اند که نگاه قوه قضائیه این است که در اجرای صدور احکام تولید و اشتعال مخدوش نشود. لذا در اجرا کار سختی بر عهده دارند.

هادی رضوی فعلا آزاد است

وی درباره هادی رضوی گفت: وی به ۲۰ سال حبس و رد ۷۲ میلیارد تومان مال محکوم شده و از سال ۹۸ در زندان بوده است و در سال ۱۴۰۰ اعاده دادرسی وی پذیرفته شده و در حال حاضر بر اساس این تجویز مراتب در شعبه هم عرض در حال رسیدگی است و در خصوص رد مال وی مقادیری به صورت نقد پرداخت شده است و فعلاً به موجب قانون آزاد است و منتظر رأی جدید هستیم.

ستایشی در خصوص پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی اظهار ‌کرد: دعوای مطرح شده از سوی چهار کشور اکراین، سوئد،  کانادا و انگلستان در دادگاه بین المللی دادگستری علیه ایران با اغراض سیاسی ثبت شده است. قوه قضائیه بر اساس صلاحیت های ذاتی خود و مطابق قوانین داخلی پس از حدوث سانحه سقوط هواپیمای اکراینی، اقدام به انجام تحقیقات کارشناسی و همه جانبه کرده است که پس از شناسایی مسببین بدون فوت وقت، اقدام به تعقیب متهمین کرده و کیفرخواست تنطیم و در یک فرآیند دادرسی شفاف با حضور خانواده های جانباختگان، وکلا و کارشناسان پرونده کرده و ۲۰ جلسه دادرسی برگزار شده است.

ستایشی گفت: رای بدوی برای پرونده سانحه سقوط هواپیمای اکراینی صادر شده و تا کنون این رای قطعی نشده است. با اعتراض برخی از شکات، این پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده است. بیشتر جانباختگان این سانحه از اتباع ایرانی هستند و شکایت این چهار کشور دارای اغراض سیاسی است.

این مقام قضائی در رابطه با میانکاله گفت: اول اینکه، پروژه میانکاله بر اساس مصوبه اسفندماه  سال ۹۹ هیأت محترم وزیران صورت پذیرفته است. هیأت وزیران استقرار این واحد صنعتی در استان های شمالی را مجاز دانسته است.

وی افزود: دومین مطلب این است ‌که سازمان حفاظت محیط‌زیست موظف به ارزیابی زیست محیطی پروژه ها است. سومین نکته مطرح در خصوص میانکاله این است که  محیط زیست در چند مرحله مخالفت خود را با اجرای پروژه منطقه عمومی میانکاله به لحاظ اینکه زیستگاه وحوش بوده و ثبت جهانی این منطقه صورت گرفته است و این پروژه آلایندگی زیست محیطی دارد، خواستار ابطال مصوبه شده است و همچنین اشکالاتی از سوی دادستانی نیز در رابطه با این پروژه مطرح شده است.

وی ادامه داد: این اقدام بر اساس مجوز هیأت محترم دولت است‌.  هیأت  وزیران باید در خصوص مصوبه تصمیم بگیرد و این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد و  به ضوابط توجه بشود و آن را تعیین تکلیف کند. اگر تعیین تکلیف شود ما حمایت می‌کنیم. البته اگر شکایتی ثبت شود، قوه قضائیه موظف به رسیدگی است. اما بهتر است این موضوع توسط هیأت وزیران بررسی شود‌.

ستایشی در واکنش به گزارش حقیقت یاب بیان کرد: گزارش شفاهی و اولیه به شورای حقوق بشر اعلام شد. اولا چنین هیأتی درحالی که ما یک اغتشاش تمام عیار نه تجمع مسالمت آمیز را شاهد بودیم، هیچ مبنای فنی و حقوقی ندارد  و جمهوری اسلامی ایران آن را به رسمیت نمی شناسد. گزارش این هیأت به اصلاح حقیقت یاب یک اقدام شتاب زده و بر اساس منابع ضدایرانی و غیرمعتبر بوده و ابهامات جدی در روند تهیه این گزارش وجود دارد. کشورهایی که خود موجب اغتشاشات در ایران بودند و به جریان مشابه دچار شده اند، بانی تشکیل این هیأت شده اند.

بیش از 7 هزار نیروی مجری قانون در اغتشاشات مسدوم شدند

وی افزود: بیش از ۷ هزار نفر از نیروهای مجری قانون در این اغتشاشات مسدوم شدند که این موارد در گزارش حقیقت یاب یافت نمی شود. این هیأت بدون توجه به اینکه عوامل خانه اصفهان سه نفر از مجریان قانون را به شهادت رسانده اند مطالبی را مطرح کرده که نشان می دهد این هیأت یک پروژه علیه ایران است. چگونه شورای حقوق بشر اغتشاش، تعرض و... تجمع مسالمت آمیز را یکی دانسته است؟

سخنگوی قوه قضائیه گفت: سکوت این شورا در مقابل حوادث فرانسه‌، حاکی‌از استاندارد های دو گانه در حوزه حقوق بشر است که به شدت از سوی قوه قضائیه محکوم و مردود می‌باشد.

ستایشی پاسخ به سوالی در خصوص بازداشت اتباع بیگانه در زاهدان بیان کرد: این افراد ۱۳۲ نفر از اتباع بیگانه بودند و ۵ نفر از این افراد اساتید و مابقی جز طلاب مبتدی بودند. اتهام این افراد اقامت غیرمجاز و جعل هویت شناسایی بوده اند. تمامی متهمین غاصب شناسنامه جعلی، سرقتی و متوفیان بودند که از کشور  طرد و اخراج شدند و شناسنامه هایی که غصب شده بود، باطل شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص خبر منتشر شده مبنی بر اینکه هزار نفر از داوطلبان کنکور سال گذشته با تخلف وارد دانشگاه شده اند، گفت: اگر کسی ادعایی در این خصوص دارد، خود باید پاسخگو باشد. مکاتبات متعددی در این رابطه صورت گرفته است و تذکرات لازم داده شده است. سازمان بازرسی نیز به این حوزه ورود پیدا کرده و گزارش این سازمان مبنی بر این است که روند بهبود پیدا کرده و اقدامات خوبی صورت گرفته است.

تشکیل پرونده برای متقلبان کنکور سال گذشته

وی ادامه داد: نسبت به شایعات مطرح در این حوزه، برای شناسایی هویت واقعی متهمین مکاتبه ای با پلیس فتا صورت گرفته پرونده ای تشکیل شده و تحقیقات در حال انجام است. برای پیشگیری از وقوع این تخلفات تکالیفی برعهده داریم که پیگیری می‌کنیم.

ستایشی درباره گزارش تحقیق و تفحص فولاد مبارکه و صدور حکم برائت و منع تعقیب برای متهمان گفت: هیچ برائت و منع تعقیبی برای این پرونده صادر نشده است در این پرونده ۱۰ نفر به اتهام اخلال در نظام تولید و توزیع متهم هستند و پرونده در ۱۸ تیر با صدور کیفرخواست به مجتمع قضائی جرایم اقتصادی ارسال شده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در ارتباط با اهمیت صلح و سازش شاهد افزایش ۱۴ درصدی صلح و سازش از ۲۹ درصد به ۴۳ درصد بوده ایم.

وی گفت: هزار و ۱۰۵ فقره پرونده قصاص طی دو سال اخیر به صلح و سازش ختم شده‌اند.

ستایشی درباره حدنگاری اراضی نیروهای مسلح گفت: اقدامات بسیار مثبت و مؤثری در این خصوص به عمل آمده است و تحقق این اقدامات از سال ۱۴۰۰ تاکنون بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص رسیدگی به ترک فعل گفت: سازمان بازرسی وظیفه نظارت بر اجرای حسن امور و قوانین و مقررات را برعهده دارد و در صورت بروز تخلف و ارتکاب جرم سازمان بازرسی به وظایف خود عمل می‌کند و در حوزه صوت و تصویر فراگیر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را لازم الاجرا می‌دانیم و در قابل این موضوع همکاران و دستگاه‌های مربوطه باید اهتمام لازم را داشته باشند.

وی درباره ایمن‌سازی سیم کشی‌های بازار تهران گفت: ایمن سازی و پیشگیری از ساخت و بهره برداری از مستحدثاتی که واجد اشکال هستند به عهده دستگاهای ذی ربط مانند شهرداری‌ها است. کمیته‌ای متشکل از شهردار منطقه ۱۲، نمایندگان شرکت توزیع برق تهران، سازمان آتش نشانی، اصناف با عنوان کمیته ایمنی شهرداری‌ها با هدف شناسایی واحدهایی که ناایمن هستند تشکیل شده و رسیدگی‌های لازم برای این امر به عمل آمده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: دادسرای تهران ناحیه ۳۷ رسیدگی به امور شهرداری‌ها به موضوع ورود پیدا کرده استقوه قضائیه با پیگیری‌ها وظایف را گوشزد می‌کند و از مصوبات کمیته حمایت می‌کند قوه قضائیه از ترک فعل‌ها گذر نخواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره قراردادهای بازیکنان فوتبال اظهار کرد: برخی از باشگاه‌های فوتبال عملاً متکی به بودجه عمومی هستند و قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور از باب نظارت بر حسن اجرای قوانین تکالیفی دارد و بر عملکرد سازمان‌ها نظارت می‌شود. بررسی‌های صورت مالی و گزارش حسابرسان، بررسی درآمدها و هزینه‌های باشگاه‌ها صورت گرفته است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که نحوه برخورد ضابطان با جرم بی حجابی چگونه است گفت: در مقررات تکلیف ضابطان مشخص شده است باید کارت ضابطیت وجود داشته باشد تا حقی از کسی ضایع نشود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه نظارت بر قضات چگونه است گفت: با انجام آزمون قضاوت جذب صورت می‌پذیرد و با توجه به جایگاه منصب قضا پیش از جذب دقت و بررسی‌های لازم توسط اداره کل جذب و گزینش انجام می‌شود و حسب مورد با مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز هماهنگی‌های وجود دارد و در مرحله بعدی آموزش‌های لازم صورت می‌پذیرد.

ستایشی گفت: لازمه تحول در قوه قضائیه استفاده از جوانان و نخبگان است و نظارت در تمام لایه‌ها از ابتدا تا انتها وجود دارد و کسانی که به هر نحو از عملکرد قضات ناراضی باشند می‌توانند به واحدهای ارزشیابی مراجعه کنند و شکایت خود را به این واحد ارائه کنند همچنین سامانه ۱۵۸۰ آماده دریافت گزارش‌ها است.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظرات کاربران
هفته نامه الکترونیکی
هفته‌نامه الکترونیکی سراج۲۴ - شماره ۲۴۷
اخرین اخبار
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••
•••