کلاهبرداری برخی طلافروشان در خرید ربع سکه بورس کالا

کلاهبرداری برخی طلافروشان در خرید ربع سکه بورس کالا

به گزارش سراج24؛ بازار طلا و سکه یکی از بازارهایی است که مردم در چند سال گذشته برای سرمایه‌گذاری در آن اقدام کرده‌اند؛ این در حالی است که قیمت طلا در بازارهای جهانی و به خصوص داخلی با افزایش و نوسان مواجه بوده است. بانک مرکزی سال گذشته برای کوچک کردن حباب قیمتی سکه اقدام به عرضه ربع سکه بهار آزادی کرد و افراد زیادی از طریق این اقدام بانک مرکزی و بورس کالا ربع سکه خریدند.

این اقدام بانک مرکزی مانع بیشتر شدن حباب ربع سکه هم شد، حال با گذشت نزدیک به پنج ماه از عرضه ربع سکه در بورس کالا افراد در تماس با خبرنگار ایرنا اعلام کرده‌اند که برخی از واحدهای صنفی ربع‌ سکه‌های ضرب شده توسط بانک مرکزی را سه تا چهار میلیون تومان پایین‌تر از بهای بازار خریداری می‌کنند و در پاسخ مدعی می‌شوند که سکه‌های عرضه شده در بورس کالا عیار و ارزش کمتری دارند و این ربع سکه‌ها با ربع سکه‌های رایج در بازار تفاوت دارد.

یکی از مخاطبان در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: برای هدیه دادن سکه، در چند روز گذشته برای تبدیل یک ربع سکه (خریداری شده بورس کالا) به دو سکه یک گرمی به یک طلافروشی مراجعه کردم، اما این طلافروشی گفت که ربع سکه‌ای که بانک مرکزی در بورس فروخته ارزش حدود ۶ میلیون تومان را دارد، در حالی که قیمت ربع سکه بیش از ۱۰ میلیون تومان بود.

این مخاطب افزود: این طلافروشی ادعا کرد که خودش از ربع سکه‌های ۶ میلیون تومانی (بانک مرکزی) زیاد دارد و در همین حین یکی از این ربع سکه‌ها را به یک مشتری با قیمت ۶ میلیون تومان فروخت و در همان جا سکه را پلمب کرد که معلوم نیست این سکه واقعی باشد.

به گزارش ایرنا، این ادعای برخی طلافروشان در حالی مطرح می‌شود که این موضوع صحیح نیست، زیرا سکه‌های بهار آزادی طلا ضرب شده (بانکی) همه عیار و وزن مشخصی دارند و این موضوع باعث سوءاستفاده برخی طلافروشان شده است و حتی ممکن است برخی اقدام به فروش سکه‌های تقلبی به عنوان سکه اصل کنند.

«محمد کشتی آرای» فعال بازار طلا و نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارها به خریداران سکه و طلا توصیه کردیم که برای خرید و فروش طلا به واحدهای صنفی مجاز و دارای پروانه کسب مراجعه کنند و چنانچه تخلفی رخ داد به اتحایده مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: به طور معمول بهای ربع سکه در بازار طلا متفاوت است و این مربوط به ربع سکه‌هایی است که در سال ۱۳۸۶ و قبل از آن ضرب شده‌اند.

کشتی آرای گفت: بهای ربع سکه‌هایی که پیش از سال ۱۳۸۶ ضرب شده‌اند، پایین‌تر از سکه‌هایی است که پس از این سال ضرب شده‌اند و چون تقاضا برای خرید ربع سکه‌های ضرب شده پس از سال ۱۳۸۶ بیشتر است طبیعتا قیمت‌ها نیز بالاتر است.

وی تاکید کرد: صرف نظر از سال ضرب ربع سکه، سکه‌هایی که در بورس کالا و توسط بانک مرکزی ضرب شده‌اند از نظر عیار و وزن استاندارد هستند و عیار آنها در کشور تعریف شده است.

نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: اینکه برخی واحدهای صنفی ربع‌ سکه‌های عرضه شده در بورس کالا را قیمت پایین‌تری خریداری می‌کنند، تخلف است و افراد در صورت مواجه شدن با این شرایط باید تخلف را به اتحادیه اطلاع دهند تا برخورد لازم با این افراد صورت گیرد.

اخبار مرتبط

شورای رقابت: عرضه خودرو در بورس کالا تخلف است

جزییات معامله خرید متری مسکن در بورس

جزئیات قیمت و فروش ربع سکه در بورس

0 نظر

ارسال نظر

capcha