کاهش ١٢ درصدی تورم نقطه به نقطه خرداد در مقایسه با ماه قبل

کاهش  ١٢ درصدی تورم نقطه به نقطه خرداد در مقایسه با ماه قبل

به گزارش سراج24 به نقل از مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور درخرداد ماه ١٤٠٢ به عدد ١٨٩,٣ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٤٢.٦ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٨.٥ درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت

درخرداد ماه ١٤٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشوربه عدد ١٨٩,٣ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٤٢.٦ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٨.٥ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در خردادماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٤٢,٦ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٤٢.٦ درصد بیشتر از خرداد ماه ١٤٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. تورم نقطه به نقطه خرداد ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ١٢,٠ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. درخرداد ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٨,٥ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع درماه قبل، ٠,٦ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در خرداد ماه ١٤٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در خرداد ماه ١٤٠٢ ، برابر ٤٧,٦ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٦.٠ درصد برای دهک دهم تا ٥٣.٤ درصد برای دهک اول است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٧.٤ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٧.٥ واحد درصد) ٠.١ واحد درصد کاهش داشته است.

 

اخبار مرتبط

خروج کشور از چاله رکود و خاموش شدن موتورهای تورم‌

خاندوزی: تورم تیرماه به کانال 30 درصد بازگشت

رشد تولید ناخالص داخلی | تراز حساب تجاری ۱۵.۸ میلیارد دلار مثبت شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha