در نشست رونمایی از کتاب معمار حرم مطرح شد؛

حاج قاسم، مهم‌ترین کار در خارج از کشور را بازسازی عتبات می‌دانست

حاج قاسم، مهم‌ترین کار در خارج از کشور را بازسازی عتبات می‌دانست

به گزارش سراج24؛ در نخستین روز از دهه کرامت و در آستانه سوم خرداد، روز «مقاومت، ایثار و پیروزی» و یادکرد شهیدان آزادسازی خرمشهر و شهیدان مقاومت و پیروزی به‌ویژه سردار سرافراز اسلام شهید حاج‌قاسم سلیمانی، جلسه رونمایی از کتاب معمار حرم: نقش شهید سلیمانی در شکل‌گیری ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با مشارکت راویان و تدوینگر کتاب و با حضور اعضای ستاد توسعه و بازسازی عتبات امروز ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار شد.

غلامرضا کرمی در ابتدای این نشست گفت: جریان کتاب معمار حرم چند مرحله دارد. اولین مرحله نوشتن تاریخچه ستاد بازسازی عتبات بود تا تبدیل به کتاب شود و در مرحله بعد روند کار رو به جلو آمد. در این میان نقش سردار سلیمانی بسیار پر رنگ جلوه داده شده است. معمار حرم شهید سردار سلیمانی بودند. این کتاب با چنین شکلی تدوین شد و از ۲۶ نفر از راویان استفاده شده است که بعد از خواندن کتاب نحوه شکل گیری ستاد بازسازی عتبات و نقش سردار سلیمانی در آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

حاج قاسم، مهم‌ترین کار جمهوری اسلامی در خارج از کشور را بازسازی عتبات می‌دانست

حسن پلارک، نایب رئیس هیأت مدیره ستاد توسعه و بازسازی عتبات با بیان اینکه ثبت و تدوین اقدامات ستاد بازسازی عتبات در تاریخ یکی از دغدغه‌های ما بود، گفت: از نظر حاج قاسم بزرگ‌ترین کار جمهوری اسلامی ایران در عرصه خارجی، فعالیت در بازسازی حرم‌های مطهر است. در سال‌های گذشته، نقش پادشاهان و حاکمان در بازسازی و توسعه عتبات ثبت شده و برای ایرانیان افتخاری رقم زده است.

وی افزود: ما در بازسازی عتبات بر حفظ این آثار تأکید داشتیم؛ تا جایی که در طلاکاری گنبد حرم امام علی علیه‌السلام نیز تلاش کردیم همان قطعات و خشت‌ها را به شیوه نوین و البته با حفظ آثار تاریخی آن، بازسازی و نصب کنیم.

پلارک با بیان اینکه در سال‌های گذشته از سردار کرمی خواستیم تا زحمت تدوین خدمات ستاد بازسازی عتبات در عراق را ثبت کند، گفت: اقای کرمی به عنوان مسؤول مرکز پژوهش و نشر آثار ستاد بازسازی عتبات، علی رغم بی‌محبتی‌ها، به خوبی به این امر اهتمام داشتند و آثار را تدوین و مدون کرده و در نهایت این مطالب به بروشور و کتاب تبدیل شد.

وی با اشاره به اینکه کتاب معمار حرم درباره بازسازی و توسعه حرم‌های مطهر در عراق نگاشته شده است، تصریح کرد: در این کتاب به نقش حاج قاسم در بازسازی حرم‌ها اشاره شده که جا دارد به جزئیات آن نیز در کتاب‌هایت دیگر پرداخته شود.

توصیه رهبری به مسئولان ستاد بازسازی عتبات؛ از دولت برای توسعه عتبات کمک نگیرید

نایب رئیس هیأت مدیره ستاد توسعه و بازسازی عتبات با بیان اینکه تاریخ بازسازی عتبات و نقش جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب در بازسازی حرم‌های مقدس عراق باید تدوین و منتشر شود، خاطر نشان کرد: وقتی محضر رهبر معظم انقلاب رسیدیم، ایشان به نکات جالبی اشاره فرمودند. یکی از نکات این بود که ایشان فرمودند من اگر جای شما بودم سعی می‌کردم از دولت برای توسعه بازسازی عتبات استفاده نکنم. در آن جلسه من متعجب شدم و به رهبر معظم انقلاب گفتم که کار ما سخت شد. با این وجود، از آن روز سعی کردیم به سراغ مردم برویم و از دولت کمکی نخواهیم.

پلارک افزود: آن دوران که حاج قاسم فرمانده نیروی قدس بود، ما با شورای سیاستگذاری ستاد بازسازی عتبات، خدمت رهبر معظم انقلاب رفتیم. در آن دیدار هیچ کدام از مسئولان نیروهای قدس نبودند وخود حاج قاسم هم به دلیل مشکلی در این دیدار حضور نداشت. در همان دیدار رهبری فرمودند همه کارهای نیروی قدس تمیز و درست است که این بازسازی عتبات یکی از کارهای نیروی قدس است که باید آن را ارج نهاد. این جمله رهبر معظم انقلاب برای ما خیلی دلنشین بود و انگیزه مضاعف برای ادامه فعالیت به ما داد.

حاج قاسم امنیت را به شرق کشور هدیه داد

مجید نامجو، قائم مقام ستاد بازسازی و توسعه عتبات با بیان اینکه حاج قاسم در دوران جوانی با اقتدار امنیت را به شرق کشور هدیه کرد: گفت: سردار سلیمانی در مقطعی از زمان عملیات‌هایی انجام داد و شرق کشور را امن کرد.

وی با بیان اینکه حاج قاسم برای اینکه جلوی شرارت‌ها را بگیرد، هفت هزار هکتار در جنوب کرمان را در اختیار اشرار قرار داد تا زندگی و معیشت خود را از راه کشاورزی تأمین کنند، افزود: همچنین ۳۰۰ هزار چاه حفر شده و برای کشاورزی به اشرار داد و اقداماتی برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه در نظر گرفت.

نامجو ادامه داد: وقتی خواستیم برق را به زمین‌ها برسانیم، نیازمند یک میلیارد پول بودیم که یکی از بانک‌ها وامی در اختیار قرار داد و از این طریق برق‌کشی انجام شد. این فقط بخشی از کارهایی است است که سردار سلیمانی در سطح ملی برای جامعه انجام داد.

تربیت مکتبی حاج قاسم او را معمار حرم کرد

محمدمهدی شاکری با بیان اینکه هیچ کسی از نقش حاج قاسم درباره بازسازی عتبات مطلع نبود تا اینکه در مراسم تودیع و معارفه رووسای قبلی و جدید این موضوع آشکار شد، گفت: کتاب معمار حرم چندین بار ویرایش و حتی بخش‌هایی که مربوط به نیروی قدس بوده، حذف شده است. ممیزی‌ها باعث‌شد ایده کتاب تغییر کند و ما به سمت روایتی برویم که زندگی حاج قاسم از کودکی شروع می‌شود و بعد در نوجوانی و دفاع مقدس ادامه پیدا می‌کند و پس از آن به جایگاه حاج قاسم در نیروی قدس و البته ستاد عتبات اشاره می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ما در این کتاب سعی کردیم تربیت مکتبی حاج قاسم از خانواده را تبیین کنیم، خاطر نشان کرد: در کتاب معمار حرم خواستیم بگوییم این تربیت باعث شد حاج قاسم معمار حرم شود.

شاکری با بیان اینکه در کتاب معمار حرم روایت‌های کم‌تر شنیده شده از اقدامات حاج قاسم در عتبات تدوین شده است، گفت: در این کتاب همچنین به نحوه نامگذاری صحن حضرت زهرا سلام‌الله علیها و اصرار حاج قاسم درباره این نامگذاری این صحن به نام حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها نیز اشاره شده است.

کتاب معمار حرم که به نقش شهید سلیمانی در شکل‌گیری ستاد توسعه و بازسازی عتبات می‌پردازد، در ۲۹۶ صفحه توسط بهنام باقری تدوین و زیر نظر غلامرضا کرمی به همت انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

اخبار مرتبط

چرایی بازتاب شهید صدرزاده در آثار هنرمندان

صوت منتشر نشده از سردار قاسم سلیمانی بعد از یک عملیات منتفی شده

ناگفته‌هایی از ابتکار فرهنگی حاج قاسم در عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha