چه کسانی می‌توانند در انتخابات مشارکت فعال کنند؟

خوارج نمی‌توانند وارد عرصه انتخابات شوند

خوارج نمی‌توانند وارد عرصه انتخابات شوند

«در انتخابات، همه سلیقه‌ها و جریان‌های معتقد به جمهوری اسلامی باید شرکت کنند». این جمله‌ای بود که رهبر معظم انقلاب در نخستین روز سال جدید در جمع مردم مشهد عنوان و بسیاری از آن به عنوان مانیفست انتخابات خردادماه ۹۲ یاد کردند. البته در این بین برخی افراد و گروه‌ها بودند که به دلیل انجام برخی از رفتارهای خارج از عرف و قانون، شانس حضور در انتخابات خرداد ۹۲ را برای خود نمی‌دیدند اما با بیان این جمله از سوی رهبر انقلاب کوشیدند که ضمن مصادره این جمله، عملاً خود و گروه‌شان را جزو شانس‌های موفقیت در انتخابات قرار دهند. گروه‌هایی که هر کدام به دلیلی جزو خوارج نظام محسوب می‌شدند و قطعاً به دلیل رفتارشان جزو رد‌صلاحیت‌شدگان شورای نگهبان قرار می‌گرفتند.

این در حالی بود که در تأکید رهبری نیز به خوبی قید اعتقاد به نظام دیده می‌شود. حال سؤال اینجاست که منظور رهبر معظم انقلاب از طرح این موضوع چیست و چه گروه‌هایی شامل این جمله رهبر انقلاب نمی‌شوند. این سؤالی بود که خبرنگار روزنامه جوان از مصطفی افضلی‌فر، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و همچنین احمد بخشایش اردستانی و منصور حقیقت پور از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طرح کرد.

‌فتنه و انحراف تیغه‌های یک قیچی
در همین خصوص مصطفی افضلی‌فر، نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی و از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، در خصوص تلقی خود از جمله رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: همه سلایق سیاسی و گروه‌ها باید در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی حرکت کنند و اگر فرد یا گروهی بخواهد به بهانه داشتن یک سلیقه حزبی یا سیاسی، چارچوب نظام را برهم بزند و قانون‌شکنی کند، قطعاً حق حضور در انتخابات را نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه شرایط جامعه به گونه‌ای است که همه گروه‌های معتقد به نظام می‌توانند آزادانه به فعالیت انتخاباتی بپردازند، ادامه داد: جریان انحرافی و جریان فتنه از دیدگاه من هر دو لبه یک قیچی‌اند و همه آنها به دنبال ساختار شکنی و و تخریب هستند. حال یکی با شعارهای جذاب غربی این کار را می‌کند و دیگری با شعارهای اعتقادی کار خود را پیش می‌برد. این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ادامه داد: قطعاً این دو گروه به خاطر ساختار‌شکنی‌هایی که انجام دادند، هرگز مشمول سلایق سیاسی مورد نظر رهبری نیستند.

افضلی فر در پایان از تمام مسئولان نظارتی کشور و شورای نگهبان خواست تا با دقت تمام مراقب کسانی باشند که تحت نام امام زمان‌(عج) و حتی با نام رهبری و ولایت به دنبال اهداف و منافع خود هستند.

باید تلاش کنیم همه پای صندوق بیایند
احمد بخشایش اردستانی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس هم ضمن اشاره به سخن مقام معظم رهبری در خصوص حضور تمامی سلایق در انتخابات، عنوان کرد: فضای سیاسی کشور بسیار متکثر است و همان طور که از گفته رهبری بر می‌آید، تمامی کسانی که معتقد به نظام هستند می‌توانند در چارچوب انتخابات فعالیت کنند، بنابراین کسانی که فتنه را محکوم نکردند و کسانی که از مکتب ایرانی دم زده‌اند، از این ماجرا مستثنا هستند.

وی به موقعیت این روزهای کشور اشاره کرد و ادامه داد:‌کشور نیاز به یک انتخابات پرشور دارد و این قطعاً به معنای رفراندوم است، بنابراین همه باید تلاش کنند تا این انتخابات هرچه با‌شکوه‌تر برگزار شود.
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین ما برای پرشور‌تر کردن انتخابات نیاز به تمام گروه‌ها و افراد معتقد به نظام داریم. از این رو اصلاح‌طلبان از یک سو و آقای احمدی نژاد از سوی دیگر به دلیل وزنه‌ای که در بین مردم دارند، باید در انتخابات مشارکت کنند تا این انتخابات پرشورتر شود.
وی در پایان از همه گروه‌ها و جریان‌ها خواست برای پرشورتر شدن انتخابات از هتک حرمت و توهین به رقبای خود بپرهیزند.

ورود پرحجم به انتخابات حلال مشکلات است
منصور حقیقت‌پور، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در این خصوص اظهار داشت: همه گروه‌های سیاسی، قومی و اجتماعی که نسبت به سرنوشت کشور حساس هستند باید با تمام قوا در انتخابات شرکت کنند، چراکه قطعاً ورود پرحجم به انتخابات می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند و کارآمدی نظام را بالا ببرد. وی با اشاره به تاثیر انتخابات در مذاکرات هسته‌ای ادامه داد: ما در مذاکرات آلماتی ۲ مشاهده کردیم که ۱+۵ به دلیل اینکه شاید در انتخابات خرداد ماه چیزی عایدش شود، عملاً در مذاکرات سنگ‌اندازی کرد، اما مردم با حضور خود به آنها ثابت خواهند کرد که در این مسیر ناکام خواهند ماند.

وی در خصوص بهره‌برداری برخی از گروه‌های خاص از سخنان رهبری در خصوص مشارکت همه گروه‌های سیاسی در چارچوب نظام عنوان کرد: نظام ما یکسری خطوط قرمز دارد که این خطوط قرمز شامل قانون اساسی، رهبری، شورای نگهبان و چندین موضوع دیگر است که اگر گروه‌های سیاسی این خطوط قرمز را پذیرفته باشند، قطعاً امکان مشارکت در انتخابات را خواهند داشت، اما فتنه‌گران و جریان انحرافی به دلیل آنکه حاضر به پذیرش این خطوط قرمز نشدند و این موضوع را در عمل نیز به اثبات رساندند، قطعاً نمی‌توانند در انتخابات حضور پیدا کنند.

اخبار مرتبط

ثمره‌ی خون سردار سلیمانی پایان حضور آمریکایی‌ها در منطقه است

نهم دی انقلاب را در برابر فتنه‌های بعدی ایمن کرد

فیلم| فتنه 98!

0 نظر

ارسال نظر

capcha