فروش شش میلیون دلاری نامه کاشف DNA !

 فروش شش میلیون دلاری نامه کاشف DNA !

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 »، خانواده «فرانسیس کریک» یکی از کاشفان ساختار مارپیچی DNA و برنده جایزه نوبل پزشکی 1962 تمامی جوایز و آثار باقی مانده از این محقق از جمله مدال طلا و دیپلم افتخار جایزه نوبل، وسایل دفتر کار، مجلات و کتاب ها را برای فروش در اختیار حراجی کریستی قرار داده اند.

نامه ای که «کریک» در سال 1953 میلادی به پسر 12 ساله اش «میشل» نوشته و مفهوم ساختار DNA را توضیح داده است، روز چهارشنبه 10 آوریل (21 فروردین) در حراجی کریستی نیویورک فروخته شد.درحالیکه پیش‌بینی می‌شد این نامه با رقمی در حدود یک تا دو میلیون دلار فروخته شود، در یک رکوردشکنی بی سابقه نامه به قیمت بیش از شش میلیون دلار فروخته شد که چهار برابر میزان فعلی جایزه نقدی نوبل (1.25 میلیون دلار) است.

این رقم توسط یک خریدار تلفنی ناشناس پیشنهاد شده و به گفته «الیزابت فان برگن» سخنگوی حراجی کریستی، مبلغ شش میلیون و 59 هزار و 750 دلار بالاترین رقمی است که تاکنون برای یک نامه پرداخت شده است.

«میشل کریک» فرزند این دانشمند ضمن ابراز شگفتی از رکوردشکنی این نامه تأکید می کند: اعضای خانواده اکنون مرا «مرد شش میلیون دلاری» صدا می زنند.

نیمی از عواید فروش این نامه در اختیار همسر و فرزند «فرانسیس کریک» قرار می گیرد و نیم دیگر در اختیار موسسه سالک در کالیفرنیا بعنوان آخرین محل کار این محقق قرار می گیرد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha