کرمانشاه، سومین استان کشور در جذب تسهیلات مشاغل خانگی

کرمانشاه، سومین استان کشور در جذب تسهیلات مشاغل خانگی

مختار احمدی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه امروز در گفت‌وگو با سراج24 در کرمانشاه، اظهار کرد: در سال ۱۳۸۹ به استناد اصول ۲۸ و ۴۲ قانون اساسی و همچنین سند چشم‌انداز ۲۰ ساله قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به منظور ایجاد اشتغال و حمایت از فعالین این عرصه تصویب شد.

وی ادامه داد:  ساماندهی مشاغل خانگی فرصت مناسبی برای حمایت از افراد این حوزه در راستای رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال است که علاوه بر تأثیر در رشد و توسعه اقتصادی در زمینه توسعه اجتماعی هم تأثیرگذار است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه تصریح کرد: سالانه سهمیه‌ای توسط بانک مرکزی برای دبیر خانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی مصوب می‌شود و ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم به‌عنوان دبیرخانه استانی مکلف هستند نسبت به جذب این سهمیه‌ها اقدام کنند.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ با افزایش تخفیف ۱۰ برابری نسبت به سال ۹۹ مبلغ ۷۶ میلیارد تومان تسهیلات برای استان کرمانشاه تخصیص داده شد که خوشبختانه ۱۰۰درصد این اعتبارات با پیش‌بینی ۳ هزار فرصت شغلی جذب شد.

احمدی در توضیح راستی‌آزمایی فرصت‌های شغلی ایجاد شده، گفت: امسال براساس آیین‌نامه اجرایی سازمان برنامه و بودجه، وزارت کار رفاه و اجتماعی مکلف به انجام کار راستی‌آزمایی شغل‌های ایجاد شده است.

وی گفت: در این راستا سامانه‌ ناظر طراحی شده که در جلسات کارگروه اشتغال نتایج نظارتی به استاندار و اعضای کارگروه ارائه می‌شود، البته براساس قانون چهار دستگاه مجوز دهنده و بانک‌های عامل مکلف به نظارت قبل، حین و بعد از پرداخت تسهیلات هستند.

این مسؤول تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۰۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تخصیص داده شده که تاکنون ۲۵ میلیارد تومان جذب و به متقاضیان پرداخت شده است.

وی در ادامه، از کسب رتبه سوم توسط استان کرمانشاه در جذب تسهیلات قرض‌الحسنه مشاغل خانگی در پنج‌ماه نخست سال‌جاری خبر داد و گفت: براساس ارزیابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استان‌های اصفهان با ۳۶ درصد، تهران با ۳۱ درصد و کرمانشاه با کسب ۲۴ درصد به ترتیب بیشترین جذب تسهیلات قرض‌الحسنه مشاغل خانگی در پنج‌ماهه سال‌جاری را داشته‌اند.

احمدی در پایان، یادآور شد: متقاضیان دریافت تسهیلات خانگی با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی واقع در سایت وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی لیست رسته‌های مشمول و همچنین نحوه تسهیلات را مطالعه و اقدام کنند.

اخبار مرتبط

اختصاص ۵۳۰۰میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از اشتغال خرد در تهران

پرداخت بیش از ۲ میلیارد تومان وام به مددجویان اسلام آباد غرب

پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha