پایان تاریخ مصرف مهره آمریکا

پایان تاریخ مصرف مهره آمریکا

به گزارش سراج24؛ بامداد سه‌شنبه بود که بعد از گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره احتمال کشته شدن ایمن الظواهری در افغانستان، یک مقام ارشد دولت آمریکا با تایید انجام حمله پهپادی به هدفی در کابل، گفت در این حمله یک عضو ارشد سازمان تروریستی «القاعده» از بین رفت.

ساعتی بعد، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا با برگزاری نشست خبری در کاخ سفید به ارائه توضیحاتی درباره حمله پهپادی این کشور پرداخت و گفت: «أیمن الظواهری، رهبر گروه تروریستی القاعده را در افغانستان کشتیم. الظواهری باعث کشته‌شدن بسیاری از آمریکایی‌ها در حملات مختلف شده بود».

این در حالی است که تاکنون چندین بار مرگ سرکرده القاعده اعلام شده است.

اعلام چندین باره مرگ رهبر القاعده

تاکنون و در طی سال‌های گذشته رسانه‌ها چندین بار درباره مرگ ایمن الظواهری، سرکرده القاعده گمانی‌زنی کردند.

در ابتدا و در زمانی که الظواهری مرد شماره دو القاعده به شمار می‌رفت شبکه سی‌بی‌اس آمریکا در سال 87 گزارش داد که ایمن الظواهری احتمالاً کشته شده است.

سی‌بی‌اس در این گزارش با استناد به کشف نامه‌ای که در آن درخواست پزشک برای درمان الظواهری مطرح شده بود، مدعی شد که فرمانده شماره دو القاعده ممکن است زخمی شده یا حتی کشته شده باشد.

این شبکه اعلام کرد که این نامه را توسط منابعی در پاکستان دریافت کرده است. گفته می‌شود که ظواهری در پاکستان پنهاده شده است. بنا بر این گزارش، این نامه به یکی از سران محلی طالبان نگاشته شده و تاریخ آن به روز سه‌شنبه باز می‌گردد و در آن آمده است که ظواهری درد شدیدی تحمل می‌کند و زخم‌های وی عفونی شده است.

پس از آن یک بار دیگر یک رسانه دیگر آمریکا نیز در سال 98 از ضعف جسمانی ایمن الظواهری خبر داده و گفته بود که الظواهری از ناراحتی قلبی رنج می‌برد و در اینکه وی بتواند برای سالیان طولانی سرکردگی القاعده را بر عهده داشته باشد، تردید وجود دارد.

شبکه سی ان ان آمریکا به نقل از فردی که او را یک مقام بلندپایه در زمینه مبارزه با تروریسم توصیف کرد، مدعی شد که اطلاعاتی از بیماری قلبی «ایمن الظواهری» سرکرده سازمان تروریستی القاعده در دست است.

او به سی ان ان گفت که اطلاعات موجود نشان می‌دهد که ایمن الظواهری به یک بیماری خطرناکی مبتلا  است؛ با این وجود او افزود که تأکید بر خطرناک بودن وضعیت جسمانی الظواهری و تأثیرش بر طول عمر او دشوار است.

به گفته وی احتمال ابتلای الظواهری به یک بیماری خطرناک، شک و تردیدها در خصوص امکان رهبری القاعده برای سالیان دراز از سوی او را افزایش داده است.

در سال 99 نیز رسانه‌ها از احتمال مرگ «ایمن الظواهری»، سرکرده گروهک تروریستی القاعده خبر دادند.

منابع خبری گزارش دادند که صفحات متعلق به عناصر این گروهک در فیسبوک خبر مرگ او را به دلایل نامعلومی اعلام کرده‌اند. برخی نیز مدعی شده‌اند او به مرگ طبیعی مرده است(بیشتر بخوانید).

چندین بار تلاش بیهوده آمریکا برای ترور الظواهری

در حالی رئیس جمهوری آمریکا مرگ سرکرده القاعده را اعلام کرده که تلاش چندین باره این کشور برای ترور الظواهری با شکست مواجه شده است.

در سال 2006 نیروهای آمریکایی اعلام کردند که سرکرده القاعده را  نزدیک مرز پاکستان و افغانستان مورد حمله قرار دادند. 

در حالی که گمانی زنی درباره مرگ الظواهری وجود داشت، وی 2 هفته پس از این حادثه در رسانه ها حاضریافت و خطاب به جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که هیچ کسی رو زمین قادر نیست وی را به قتل برساند (بیشتر بخوانید).

از سوی دیگر یک مقام القاعده گفته است که در سال 2016 نیز در حمله پهپادی سال 2016 میلادی به منطقه «شاول دره» در وزیرستان چهار نفر از محافظان ایمن الظواهری کشته شدند، اما وی نجات یافت، زیرا فقط چند ثانیه قبل از حمله اتاق خود را ترک کرده بود. 

زندگی پنهانی در کراچی پاکستان

 پس از حمله آمریکا به افغانستان اسامه بن لادن و ایمن الظواهری به مناطقی در پاکستان فرار کردند، اما پس از مرگ بن لادن، الظواهری در کراچی پاکستان به صورت پنهانی به زندگی خود ادامه داد و چندین حمله را از این مکان هدایت کرده است. 

«بروس ریدل» از مشاوران ارشد سازمان «سیا»گفت که برخی از مدارک به دست آمده از محل کشته شدن «اسامه بن لادن» و شواهد موجود نشان می‌دهند که ایمن الظواهری به احتمال بسیار در شهر کراچی پاکستان به سر می‌برد.

وی افزود: این مکان مناسبی برای پنهان شدن است، چون در این مکان آمریکایی‌ها نمی‌توانند به الظواهری دسترسی داشته باشند.

اخبار مرتبط

هرگونه خروج مجدد آمریکا از توافق باید با هزینه باشد

آب رهاسازی شده از سمت افغانستان وارد" سیستان" شد

شکایت خانواده های حادثه تروریستی اهواز از آمریکا

0 نظر

ارسال نظر

capcha