مجلس پیگیر تحقق قانون جهش تولید مسکن/ نقش بانک‌ها در نابسامانی بازار مسکن

مجلس پیگیر تحقق قانون جهش تولید مسکن/ نقش بانک‌ها در نابسامانی بازار مسکن

به گزارش سراج24؛ساخت مسکن در 9 سال گذشته شرایط مطلوبی نداشت و مروری بر آمار ساخت و ساز، به وضوح این مسئله را هویدا می‌کند.

رکود شکل گرفته در ساخت و ساز ذهن‌ها را به سوی دلیل این مسئله خواهد برد. در این راستا بررسی دقیق میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها از مهم‌ترین رکود بازار ساخت مسکن در کشور پرده‌برداری می‌کند. در شرایطی که بر اساس طرح جامع مسکن، ساخت سالانه 1 میلیون مسکن از سال 1395 تا سال 1405 برای سامان بازار مسکن را به عنوان نیاز مطرح کرده اما در طول سال‌های گذشته در بهترین حالت بین 300 تا 350 هزار واحد مسکونی به بازار عرضه شده است.

در این راستا بررسی تفکیک تسهیلات پرداختی نظام بانکی بیانگر آن است که سهم بخش صنعت در 10 سال گذشته تقریبا ثابت بوده است و سهم بخش کشاورزی کاهش اندکی داشته، اما متاسفانه سهم بخش مسکن و ساختمان از حدود 17 درصد به 6 درصد رسیده و در مقابل سهم بخش خدمات و بازرگانی از حدود 42 درصد به 56 درصد افزایش پیدا کرده است.

به معنای دیگر رکود شکل گرفته در ساخت مسکن و به دنبال آن فشار تقاضا و نابسامانی بازار مهمترین نیاز مردم اثر مستقیمی از کاهش تسهیلات پرداختی نظام بانکی به عنوان مهمترین موتور محرک تامین مالی ساخت پذیرفته است.

در این ارتباط، پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی معتقد است: اگر آمار مرتبط با حوزه ساخت را به طور دقیق نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که ساخت مسکن ارتباط مستقیمی با تسهیلاتی بانکی داشته و هرگاه سهم این تسهیلات توسط بانک کاهش پیدا کرده شاهد کاهش تولید مسکن بوده‌ایم.

*سهم نزولی مسکن از تسهیلات نظام بانکی

مسئله پرداخت نشدن تسهیلات مسکن در شرایطی اتفاق می‌افتد که انتهای سال 98، شورای پول و اعتبار به عنوان عالی‌ترین بخش تصمیم‌گیری نظام بانکی با دستور شخص رئیس جمهور به بانک‌ها ابلاغ کرده بود که 20 درصد از تسهیلات پرداختی خود را به حوزه ساخت مسکن اختصاص دهند.

در همین راستا، محمود محمودزاده معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از عملکرد نظام بانکی می‌گوید، متاسفانه برخلاف تاکید رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و رئیس بانک مرکزی، نه تنها ارائه 20 درصد تسهیلات پرداختی بانک به حوزه مسکن محقق نشد، بلکه این آمار از 13.5 درصد در سال 97 به تنها 7 درصد در سال 98 کاهش پیدا کرده و در 9 ماهه ابتدایی سال 99 نیز به کمترین میزان 10 سال اخیر یعنی کمتر از 5 درصد نزول پیدا کرده است.

در چنین شرایطی که نظام بانکی کشور، علاقه‌ای‌ به پرداخت تسهیلات ساخت مسکن از خود نشان نداده و ترجیح می‌دهد که منابع مالی خود را در قالب تسهیلات کوتاه مدت به بخش غیر مولد اقتصاد دهد، مشخص نیست که آینده بازار مسکن بدون تامین مالی ساخت و به دنبال آن  کاهش عرضه به چه سمت و سویی هدایت می‌شود.

اخبار مرتبط

روایت‌‌ روزهای سخت اجاره‌‌نشینی با نرخ‌های غیرواقعی اجاره‌بها

اتمام حجت رئیسی با دستگاه‌های دولتی برای واگذاری زمین به مردم برای ساخت مسکن

تاخیر در اجرای مصوبات شورای عالی مسکن

0 نظر

ارسال نظر

capcha