برگزاری جلسه هم اندیشی بیش از ۸۰ شبکه و سازمان مردم نهاد در مجلس / زهره الهیان: نیازمند قوانین حمایتی در این حوزه هستیم

برگزاری جلسه هم اندیشی بیش از ۸۰ شبکه و سازمان مردم نهاد در مجلس / زهره الهیان: نیازمند قوانین حمایتی در این حوزه هستیم

به گزارش سراج24؛ به نقل از روابط عمومی فراکسیون سازمانهای مردم نهاد مجلس شورای اسلامی؛ عبدالوهاب بیگ پوری دبیر این فراکسیون عنوان کرد: روز گذشته جلسه هم اندیشی بیش از ۸۰ شبکه و سازمان مردم نهاد ملی در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

این نشست که به دعوت دکتر زهره الهیان ریاست محترم فراکسیون سازمانهای مردم نهاد برگزار شد با حضور تشکلهای ملی حوزهای مختلف منعقد و در این نشست محمدعباسی (معاون محترم وزیرکشوروریاست سازمان اموراجتماعی)، فاطمه محمدبیگی(نماینده محترم قزوین و عضو محترم فراکسیون)، علیرضا رادان(معاون محترم مشارکتهای اجتماعی وزارت کشور)، و ‌دیگر نمایندگان محترم عضو فراکسیون و معاونین و مدیران مربوطه دستگاهای مرتبط برگزار شد.

زهره الهیان نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در این نشست که روزگذشته 8 مردادماه برگزار شد گفت: ما نیازمند قوانین حمایتی در این حوزه هستیم و با نظارت دقیق باید مانع سوء استفاده عده‌ای اندک شویم لذا فضای سالم برای مشارکت تخصصی مردم در امور کشور باید ایجاد شود. مقام معظم رهبری نیز بارها در این خصوص مطالبه خود از مسئولین را اعلام کردند، نگاه ایشان به مسئولین این است که تدابیری باید اندیشیده شود تا چگونگی مشارکت تخصصی مردم در پیشبرد امور کشور مشخص شود.

وی افزود: این امر ما را مکلف می‌کند که به سمت تدوین قانونی برای نهادینه کردن حمایت از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد حرکت کنیم، همچنین نظارت بر حُسن عملکرد این ظرفیت و نهادهای مردمی را بتوانیم جدی تر بگیریم تا فضای سالمی برای فعالیت نهادهای مردم و تشکل‌های غیر دولتی فراهم شود.

در ادامه نیز عباسی،معاون وزیرورئیس سازمان اموراجتماعی اظهار داشت: حدود ۸۰ هزار سازمان مردم نهاد فعال درکشور وجود دارد. از این تعداد حدود هفت تا هشت هزار سازمان از وزارت کشور مجوز دارند. بدنبال ایجاد پنجره واحد در خصوص سازمانهای مردم نهاد با هدف تشکیل بسیج عمومی و جلب حمایتهای مردمی در مسائل مختلف هستیم.

وی ادامه داد: بخشی از عمر با ارزش خیرین صرف یاری رساندن به مردم می شود و باید از این سری اقدامات خیرانه در کشورحمایت شودتا تداوم داشته و  شکافها در جامعه پر گردد.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور تصریح کرد: در جامعه ای که شکافها زیاد است و فاصله طبقاتی به دلایل متعدد به وجود می آید انفاق، پرکننده شکافهاست چون میزان شکافهای اجتماعی در جامعه زیاد و نگران کننده است و در این میان تجلیل از کسانی که دگرخواهی دارند و دنبال سود خود نیستند وظیفه همه ماست.

علیرضا رادان معاون مشارکتهای اجتماعی سازمان اموراجتماعی در سخنانی با بیان اینکه نهاد های مدنی خط مقدم تعالی اجتماعی کشور هستند گفت: برقراری ارتباط بین قوای مجریه قضاییه و مقننه در توانمندسازی و استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد را بسیار ضروری است و نبود سامانه جامع تشکلهای مردم نهاد یکی از ضعف های موجود در طی فرآیند صدور، تمدید و راهبری تشکلها مردم نهاد می باشد که ان‌شاء الله در مرداد ماه از این سامانه رونمایی می‌شود و این اولین سایت تشکل های مردم نهاد در فاز اول خواهد بود؛ برقراری ارتباط بین تشکلها یکی دیگر از برنامه های این معاونت می باشد که متاسفانه تشکلها شناختی از یکدیگر ندارند و نمی‌توانند از ظرفیت هم استفاده کنند که امیدواریم با ایجاد سازوکار و سیاست گذاری و همفکری نمایندگان تشکلها این موضوع در دستور کار قرار دارد و به زودی صورت میگیرد.

وی ادامه داد: بازدید میدانی و مشاهده فعالیت و اقدامات تشکلها از نزدیک بسیار مفید و مهم میباشد تا با همکاری یکدیگر در مدیریت و کاهش آسیب های اجتماعی حرکت نماییم. کاهش و اصلاح فرآیند صدور و تمدید مجوز تشکلها که با حذف نظرات و دستورات شخصی وفق مقررات و ایین نامه ها اقدام خواهد شد از دیگر اولویتهای معاونت مشارکتهای اجتماعی وزارت کشور است.

عبدالوهاب بیگ پوری دبیر فراکسیون سازمانهای مردم نهاد نیز افزود: با دستور زهره الهیان ریاست محترم فراکسیون دعوت از دبیران تشکلهای غیردولتی در راستای شناخت ظرفیتها و هم افزایی آنان در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ورفع مشکلات ؛آسیبها وموانع فعالیت سازمانهای مردم نهاد. برگزار و این دست جلسات تداوم خواهد داشت.

وی در پایان تاکید کرد: دبیرخانه فراکسیون سازمانهای مردم نهاد آماده دریافت نظرات تخصصی سمنها پیرامون موضوعات مختلف می‌باشد.

اخبار مرتبط

تزریق گاز به سانتریفیوژها تیم مذاکره کننده را در موضع قدرت قرار داد

ایران مسیر توسعه را به مذاکرات گره نزده است

دشمن با تخریب مسئله حجاب به دنبال چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha