پرونده حج تمتع 1401 بسته شد

پرونده حج تمتع 1401 بسته شد

به گزارش سراج24؛ مریم سادات آجودانی: امسال در حالی که همچنان شیوع کرونا در جهان قربانی می‌گرفت و بسیاری از مسلمانان امیدی به برپایی حج تمتع با حضور زائران خارجی نداشتند، عربستان در ماه مبارک رمضان سال جاری از پذیرش زائر خارجی خبر داد و اعلام کرد که امسال بیش از یک میلیون نفر از کشورهای مختلف به حج تمتع مشرف خواهند شد که از این تعداد ۸۵ درصد به زائران خارجی اختصاص می‌یابد.

البته سعودی‌ها شرط پذیرش زائران برای حج تمتع سال ۱۴۴۳ قمری (۱۴۰۱ شمسی و ۲۰۲۲ میلادی) را داشتن کمتر از ۶۵ سال و تزریق واکسن کرونای مورد تأیید خودشان قرار دادند.

کاهش سهمیه حج تمتع ۱۴۰۱ از سوی سعودی‌ها

با توجه به اینکه در سال‌های قبل از شیوع کرونا، تعداد زائران خانه خدا بیش از ۲ میلیون نفر بود، به این ترتیب کاهش سهمیه کشورها دور از انتظار نبود و در نهایت عربستان با حدود ۴۳ درصد سهمیه سال‌های گذشته هر کشور، زائران خارجی را پذیرش کرد.

بر همین اساس، از ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر که به عنوان سهمیه حج تمتع سال ۹۹ کشورمان از سوی سعودی‌ها تعیین شده بود، ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر امکان تشرف به خانه خدا را پیدا کردند که البته با توجه به اینکه بیش از ۷۴ هزار نفر در صف حج تمتع امسال بودند، به دلیل محدودیت سنی اعمال شده از سوی عربستان ۲۲ هزار نفر از گردونه اعزام حذف شده و از بین ۵۲ هزار نفر که هزینه حج تمتع سال ۹۹ را به طور کامل پرداخت کرده بودند، ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر ثبت‌نام خود را تکمیل کرده و آماده اعزام شدند.

واکسن‌های مورد تأیید سعودی‌ها برای حج تمتع

همچنین شرط تزریق واکسن مورد تأیید سعودی‌ها که واکسن‌های سینوفارم، آسترازنکا و اسپوتنیک در سبد واکسیناسیون ما قرار داشت، حواشی بسیاری ایجاد کرد و با وجود پیگیری مسؤولان سازمان حج و زیارت و وزارت خارجه برای پذیرش زائرانی که واکسن ایرانی کرونا همچون برکت هم تزریق کرده بودند، طرف سعودی حاضر به پذیرش زائرانی که واکسن ایرانی زدند، نشد و زوار مجبور به تزریق واکسن مورد تأیید سعودی‌ها شدند.

وقتی عربستان حدود ۱۲۰۰ دلار به هزینه‌های حج تمتع اضافه کرد

پس از آن، سازمان حج و زیارت در حال برنامه‌ریزی برای اعزام زائران ایرانی با شرط عزت، کرامت و امنیت بود، که حدود ۳ هفته قبل از آغاز اعزام‌ها، طرف سعودی از افزایش هزینه‌های حج تمتع خبر داد و قرار شد که همه کشورها به ازای هر زائر یک هزار و ۱۶۰ دلار به قیمت‌های قبلی حج تمتع بیافزایند.

این افزایش هزینه‌ها برای برنامه‌های ایام تشریق عنوان شد و صدور ویزای عربستان هم منوط به پرداخت این هزینه‌ها بود. اقدام سعودی‌ها برای افزایش هزینه‌های حج تمتع آن هم در آستانه اعزام زائران، اعتراض بسیاری از کشورها را به همراه داشت و حتی برخی از کشورها به همین دلیل با سهمیه کامل به سرزمین وحی اعزام نشدند.

تلاش سازمان حج و زیارت برای صرفه‌جویی در هزینه‌های حج/ متوسط هزینه حج به ۴۵ میلیون تومان رسید

زائران ایرانی هم که ۲ سال قبل حدود ۳۷ میلیون تومان برای هزینه‌های حج تمتع پرداخت کرده بودند، با توجه به افزایش هزینه‌ها آن هم در آستانه اعزام، باید مبلغی حدود یک هزار و ۲۰۰ دلار می‌پرداختند که با تلاش سازمان حج و زیارت و کاهش برخی از هزینه‌ها، زائران کشورمان یک سوم مبلغ افزایش یافته را پرداختند و به این ترتیب متوسط هزینه حج تمتع امسال ۴۵ میلیون تومان شد.

 

اخبار مرتبط

زائران حج از مشعر به منا رسیدند

اعزام ۶۰ درصد زائران حج تمتع کشورمان به سرزمین وحی

اعزام دومین گروه از عوامل و دست اندرکاران حج به عربستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha