وزیر بهداشت:

تقاضا برای استفاده از داروی ایرانی در بازارهای منطقه وجود دارد

تقاضا برای استفاده از داروی ایرانی در بازارهای منطقه وجود دارد

به گزارش سراج24؛ از وزارت بهداشت، بهرام عین‌االهی روز چهارشنبه در اجلاس معاونان و مدیران بین‌المللی دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های تابعه در سالن دارالفنون دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در برخی جوامع  شناخت صحیح از جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و دشمنان با امپراطوری رسانه‌ای خود علیه جمهوری اسلامی تبلیغات می‌کنند. 

وی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت گفت: ایران دارای یکی از پیشرفته‌ترین نظام‌های سلامت به شمار می‌رود و حوزه سلامت ما  از قوی‌ترین حوزه‌ها در منطقه است. 

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم تقویت حوزه بین‌الملل دانشگاه‌های علوم پزشکی افزود: در دانشگاه بسیاری از فعالیت‌ها می‌توانند پیوست بین‌الملل داشته باشد. همه زیرساخت‌ها در حوزه سلامت تکمیل است و نیازمند ایجاد مدیریت و سیستم هستیم. 

عین‌اللهی بر لزوم آمایش در بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها تاکید و تصریح کرد: هر منطقه از کشور  دارای مزیت‌های خاص خود است و  بومی‌سازی و  ارتقای آموزش در بین‌المللی‌سازی اهمیت دارد. وقتی از بین‌الملل‌سازی سخن می‌گوییم همه توجهات به سمت جذب دانشجو معطوف می‌شود در حالی که جذب دانشجو یکی از ارکان مهم بین‌المللی‌سازی است اما تنها رکن نیست. 

وی با بیان اینکه باید جذب دانشجوی خارجی با برنامه و هدفمند باشد، تصریح کرد: باید به گونه‌ای هدف‌گذاری کنیم که یک دانشجوی خارجی پس از دوران تحصیل خود به مبلغ ایران تبدیل شود. 

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه باید زیرساخت های بین المللی سازی ایجاد شود، گفت: با همکاری وزارت امور خارجه می‌توان در حوزه سلامت از طریق سفارتخانه‌ها و کنسول‌گری‌ها دیپلماسی سلامت را توسعه داد.

وی با بیان اینکه هر دانشگاه باید شناسنامه سیاستی خود را ارائه  کند، افزود: دانشگاه‌ها برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ارائه دهند و دیدگاه ما این است هیچ مرزبندی بین دانشگاه‌های کشور وجود ندارد و هر دانشگاهی با توجه به امکانات می تواند برنامه خود را بنویسد. 

وزیر بهداشت با اشاره به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: کارهای شایسته ای در حوزه تولید دارو انجام شده و علاوه بر تامین نیاز داخل باید به سمت صادرات حرکت کرد؛ چرا که تقاضای بسیاری  برای استفاده از داروی ایرانی به ویژه در بازارهای منطقه وجود دارد. 

عین‌اللهی با بیان اینکه از همکاری بین دانشگاه‌ها به ویژه  دانشگاه‌های منطقه ای استقبال می‌کنیم، افزود: باید استادان و دانشمندانمان نقش دیپلماسی علمی را به عهده گیرند؛ به این معنا که ابتکارات علمی را با عشق به آرمان های ملت و به انگیزه تحقق اهداف کشور دنبال کنند. 

وزیر بهداشت گفت: بحث فرهنگ  از بحث بین المللی سازی جدا نیست  و باید برای بین المللی سازی پیوست فرهنگی در نظر بگیریم.

ایران می‌تواند کانون صنعت گردشگری پزشکی در منطقه باشد 
رییس شورای راهبردی روابط خارجی نیز با بیان اینکه می‌توانیم به کانون صنعت گردشگری پزشکی در منطقه تبدیل شویم، گفت: این صنعت می تواند هم برای ما درآمدزایی کند و هم چهره علمی ایران را به دنیا بهتر معرفی کند.

کمال خرازی با اهمیت‌ خواندن دیپلماسی علم و فناوری اظهار داشت: علم و فناوری یکی از مولفه های قدرت است. کشورها تلاش می‌کنند با علم و فناوری روابط خود را با سایر کشورها تنظیم و اقتدار خود را نشان دهند. 

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون توجه بسیار زیادی بر توسعه علم و فناوری شده و توانسته سبب اقتدار ایران شود، عنوان کرد: امروز اقتدار ایران در حوزه پزشکی بر کسی پوشیده نیست اگر ما در حوزه پزشکی به ویژه در تولید دارو و تجهیزات پزشکی تصمیمات راهبردی نگرفته بودیم تا چه اندازه کشور را به بیرون از مرزهای خود محتاج می‌کردیم؟ 

خرازی تاکید کرد: امروز ایران یکی از پیشتازترین کشورها در حوزه پزشکی تولید دارو و تجهیزات پزشکی است. 

وی با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی توسعه علم و فناوری است، خاطرنشان کرد: کشور دارای استعدادهای بی نظیری در حوزه های مختلف است اما آنگونه که باید و شاید در حوزه علم و فناوری سرمایه گذاری نکردیم زیرا که زیرساخت های خوبی برای توسعه علم و فناوری در کشور وجود دارد. 

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه علم و فناوری در حکمرانی و احراز اقتدار از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: جذب دانشجوی خارجی یکی از وسایل توسعه علم و فناوری است البته در این حوزه از وضعیت خوبی نیز برخوردار هستیم ما باید از لحاظ رسیدگی و ایجاد روابط انسانی بیشتر تلاش کنیم تا این دانشجویان به مبلغی توانمند برای کشور تبدیل شوند. 

خرازی با بیان اینکه می‌توانیم به کانون صنعت گردشگری پزشکی در منطقه تبدیل شویم تصریح کرد: این صنعت می تواند هم برای ما درآمدزایی کند و هم چهره علمی ما را  به دنیا بهتر معرفی کند.

اخبار مرتبط

بازار مسکن مقداری از تب و تاب افتاد

الکس از آمریکا تا فساد در دبی/ بهره کشی جنسی به کمک مادر!

مبالغی برای معلمان مشمول رتبه‌بندی به زودی واریز می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha