صندوق بین‌المللی پول:

تحریم گاز روسیه موجب رکود شدید اروپای مرکزی می‌شود

 تحریم گاز روسیه موجب رکود شدید اروپای مرکزی می‌شود

به گزارش سراج24؛ از الجزیره انگلیسی، محققان صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کردند در صورت تحریم کامل گاز روسیه، تعدادی از کشورهای اروپایی با کمبود ۴۰ درصدی گاز مواجه خواهند شد. 

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، در صورت تحریم گاز روسیه، مجارستان بیشترین صدمه را خواهد دید و رشد ناخالص داخلی این کشور ۶ درصد کاهش خواهد یافت. 

این گزارش افزود: در صورتی که واردات گاز به صورت آزادانه صورت نگیرد، کشورهایی چون اسلواکی، جمهوری چک و ایتالیا ممکن است با کاهش ۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی مواجه شوند. 

خبرگزاری رویترز مدعی شد که شرکت نفت دولتی گاز پروم روسیه با ارسال نامه‌ای به خریداران اروپایی خود با اشاره به یکی از بندهای قرارداد، به صورت تلویحی از احتمال قطع زودهنگام عرضه گاز خبر داده و تاکید کرده دیگر ارائه آن را تضمین نمی‌کند. 

عرضه گاز روسیه در چند ماه اخیر از طریق خط لوله‌های اصلی از جمله مسیر اوکراین و بلاروس و نورد استریم کاهش یافته است. 

گازپروم در  ۱۴ ژوئن (۲۳ خرداد) ظرفیت نورد استریم ۱ را به ۴۰ درصد کاهش داد. 

گازپروم با اشاره به تاخیر در بازگرداندن توربین گازی از تعمیر و نگهداری در کانادا توسط تامین کننده تجهیزات زیمنس انرژی (ENR۱n. DE) تحریم‌ها را عامل این کاهش عرضه دانسته است. 

اتحادیه اروپا که تحریم‌هایی علیه مسکو اعمال کرده، قصد دارد استفاده از سوخت‌های فسیلی روسیه را تا سال ۲۰۲۷ متوقف کند، اما می‌خواهد تا زمان یافتن جایگزین، به واردات گاز از روسیه ادامه دهد.

اخبار مرتبط

پیش‌نویس توافق وین توسط همه طرف‌ها به‌دقت بحث شده است

ماهانه ۴۰ هزار تُن گندم به لبنان اهدا می‌کنیم

لاوروف: طرح آمریکا برای اصلاح برجام غیرقابل قبول است

0 نظر

ارسال نظر

capcha