وزیر خارجه سوریه امشب به تهران سفر می‌کند

وزیر خارجه سوریه امشب به تهران سفر می‌کند

به گزارش سراج24؛فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه به منظور دیدار و گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان امشب (سه‌شنبه) به تهران سفر می‌کند.

او قرار است فردا (چهارشنبه) ۲۹ تیرماه با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کند. 

عصر امروز سه شنبه‌ تهران میزبان هفتمین نشست سران روند آستانه با حضور روسای جمهور روسیه، ترکیه و جمهوری اسلامی ایران است و فیصل المقداد در این سفر در جریان نشست تهران هم قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری اسپوتنیک دیروز در خبری از سفر امروز فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه به تهران خبر داده بود.

در آستانه این نشست حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی بیان کرد: نشست در شرایطی برگزار می‌شود که هدف مهم فرمت آستانه که کاهش تنش در مناطق درگیری در سوریه بود را بتوانیم تثبیت کنیم. در جریان سفری که اخیرا به آنکارا و دمشق داشتم حامل پیام رئیس جمهور بودم که بتوانیم بحرانی که اکنون در حوزه امنیتی بین ترکیه و سوریه به وجود آمده را مدیریت کنیم. طرف ترک از احتمال وقوع عملیات نظامی تا عمق ۳۰ کیلومتری مرز سوریه صحبت می‌کند و ما تلاش کردیم از مسیر سیاسی این بحران و نگرانی امنیتی ترکیه برطرف شود. طبعا در این شرایط حساس یکی از موضوعات در دستورکار این است که به جای توسل به جنگ و آوارگی بیشتر موج جدیدی از مردم سوریه بتوانیم از مسیر سیاسی به حل و فصل این موضوع هم کمک کنیم.

وزیر خارجه بیان کرد: بازگشت آوارگان سوری به منازل و شهرهای خودشان، کمک به صلح و ثبات و امنیت در سوریه از جمله موضوعاتی است که در دستورکار این نشست سه جانبه قرار دارد.

امیرعبداللهیان همچنین در توئیتی نوشت: نشست‌های پیش روی روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در تهران، فرصتی است برای تحکیم بیشتر مناسبات، توسعه‌ همکاری‌های اقتصادی، تمرکز بر امنیت منطقه در سایه راه حل سیاسی و عدم توسل به جنگ و تضمین امنیت غذایی. جمهوری اسلامی ایران مرکز دیپلماسی پویاست.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان ۱۱ تیر ماه سفری دو روزه به دمشق داشت و ضمن دیدار با همتای سوری با بشار اسد رئیس جمهور سوریه هم ملاقات کرد. این سفر یک هفته پس از سفر امیرعبداللهیان به آنکارا و دیدار با رئیس جمهور و وزیر خارجه ترکیه انجام شد. این چهارمین سفر امیرعبداللهیان به دمشق بعد از تصدی این سمت بود. وزیر امور خارجه در سفر به آنکارا و دمشق بار دیگر مخالفت صریح جمهوری اسلامی ایران با اقدام نظامی احتمالی در منطقه را یادآور شد و اعلام کرد: حاضریم برای تسهیل در زمینه گفت‌وگوی منجر به نتیجه، پیشقدم باشیم. (بیشتر بخوانید)

 فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۰ به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان به تهران سفر کرد و یک روز بعد (۱۵ آذر) با حضور در محل وزارت امور خارجه با وزیر خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

اخبار مرتبط

امروز جهان از نظر صلح و امنیت بین المللی در شرایط شکننده ای قرار دارد

امیرعبداللهیان: انتفاع اقتصادی ایران از توافق مورد توجه جدی تیم مذاکره کننده است

حل نشدن مسئله حق آبه ایران روی همکاری‌های دو کشور تاثیر منفی دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha