سراج24 گزارش می دهد؛

مروری بر جشن میلیون نفری در تهران / موکب داران در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» سنگ تمام گذاشتند

مروری بر جشن میلیون نفری در تهران / موکب داران در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» سنگ تمام گذاشتند

به گزارش سراج24؛ دوشنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۱ روز عید غدیر خم بود. عیدی که به عید الله اکبر مشهور است و از والاترین و ارزشمندترین اعیاد اسلامی به شمار می‌رود، عیدی که هیچ روزی در طول سال فرخنده‌‏تر و مبارک‏‌تر از آن نزد شیعیان وجود ندارد. شیعیان و مسلمانان هر ساله در ایام عید قربان تا غدیر خود را برای برگزاری هر چه بهتر مراسم و جشن‌های روز عید غدیر آماده می‌کنند و در این روز برای اطعام به نیازمندان برنامه‌ریزی می‌کنند، چرا که اطعام و ضیافت در این روز بسیار سفارش شده است.

به همین مناسبت، هیئات مذهبی، مساجد، گروه‌های جهادی، گروه‌های خدماتی و گروه‌های سرود همزمان با این روز خجسته از ساعت ۱۸ اقدام به ارائه خدمات و برگزاری جشن بزرگی با عنوان «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» کردند.

*حضور ۳ میلیون نفری مردم تهران در مراسم
این جشن برای نخستین بار به صورت راهپیمایی میان صدها موکب در مسیر ۱۰ کیلومتری چهارراه ولیعصر تا چهارراه پارک وی در تهران برگزار شد. استقبال مردم، این جشن بزرگ شیعیان را به تجدید میثاق با غدیر تبدیل کرد، گویا تاریخ تکرار شد و صدها هزار نفر موج موج به طور سراسری در مسیر برنامه در حرکت بودند.

سردار حمیدی رئیس پلیس راهور تهران نیز در گفتگویی اعلام کرد: ۳ میلیون نفر جمعیت در مراسم جشن مهمونی ۱۰ کیلومتری حضور پیدا کردند.

*خدمات ویژه برای شادی کودکان
شادمانی مردم با پذیرایی در موکب‌ها تکمیل شد. کودکان سهم خوبی از این جشن بزرگ داشتند و از پیش برای سرگرمی آنها موکب‌های ویژه تعبیه شده بود. اجرای برنامه‌های آموزشی و تفریحی برای گروه‌های کودک و نوجوان از جمله آنها بود. در طول مسیر نیز وسایل سرگرمی و ورزشی شهربازی‌های کوچک مستقر شده بود تا بر شادی عیدانه کودکان افزوده شود.

*محفل خانوادگی در جشن ۱۰ کیلومتری غدیر
حضور کودکان و نوجوانان همراه با والدین خود، جشن ۱۰ کیلومتری غدیر را به یک محفل خانوادگی تبدیل کرده بود. حضور اعضای خانواده در کنار یکدیگر زیبایی خاصی به این جشن بخشیده بود. بسیاری از خانواده‌ها فرزندان کوچک خود را در آغوش و یا کالسکه و حتی دوچرخه‌های کوچک به این جشن آورده بودند تا خاطره خوشی از عید غدیر برای آنها باقی بماند.

*هنرنمایی برای کودکان
برخی چهره های تلویزیونی در مسیر ۱۰ کیلومتری غدیر در برخی از غرفه‌ها و موکب‌ها به اجرای برنامه ویژه کودکان پرداختند تا در شادمانی مردم سهیم باشند. با وجود آن که برپایی جشن به این عظمت برای نخستین بار در تهران اتفاق افتاد استقبال مردم بسیار چشمگیر بود و حضور میلیونی آن‌ها نشان از علاقه به حضرت علی علیه السلام داشت.

*موکب داران سنگ تمام گذاشتند
برپایی موکب‌های مردمی که تعداد آن به بیش از ۶۰۰ موکب رسید، در مسیر ابتدای چهار راه ولیعصر(عج) تا چهارراه پارک وی توسط دوستداران و عاشقان راه امیرمومنان حضرت علی (ع) اعم از پیر و جوان، دانش آموز و هیأتی ها، زن و مرد برپا شده بود تا از محبان ولایت و امامت پذیرایی کنند.

غرفه ها و موکب‌ها بسیار متنوع جانمایی شده بود در هر زمینه‌ای از مسائل فرهنگی و اجتماعی گروه‌های مردمی به ارائه خدمات پرداختند از جمله غرفه ویژه نوجوانان جهت مشاوره تحصیلی، شغلی و غرفه مشاوره خانواده که این نشان از تنوع فعالیت گروه‌های مردمی داشت. می‌توان گفت هر جا که مردم میدان داری کنند به خوبی می‌توانند موفقیت آن رویداد را تضمین کنند.

گفتگو با نیروی انتظامی و موکب داران حکایت از این داشت که آنها تصور نمی‌کردند استقبال مردم به این اندازه با شکوه و با عظمت باشد. برخی از شرکت کنندگان در این رویداد، این مهمانی عظیم را برگرفته از راهپیمایی اربعین حسینی می دانستند. و همچنین جشن ۱۰ کیلومتری غدیر را به مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن که جشن پیروزی انقلاب اسلامی است تشبیه می کردند.

حضور هلالی و پویانفر در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» / قطعه «هدیه اسباب بازی» همخوانی شد
در بخش دیگر از مراسم، حاج عبدالرضا هلالی و کربلایی محمد حسین پویانفر با حضور در میدان ولی عصر(عج) همراه با سیل جمعیت حاضر در جشن میلیونی «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر»، قطعه «هدیه اسباب بازی» را اجرا و همخوانی کردند.

*آسمان مراسم نور افشانی شد
مراسم نورافشانی، آتش بازی و فشفشه بازی پس از اقامه اذان مغرب و عشاء برگزار شد و مردم به خصوص کودکان در این جشن به وجد آمدند.


نیروی انتظامی، جمعیت هلال احمر، عوامل انتظامی شهرداری تهران بزرگ نیز در برنامه جشن «مهمونی ۱۰ کیلومتری» به خدمت رسانی پرداختند.

مراسم جشن عید غدیر با عنوان «مهمونی ۱۰ کیلومتری» که قرار بود از ساعت ۱۸ ۱۰ تا ۲۲ برگزار شود چند ساعت زودتر با حضور مردم و آمادگی موکب داران برگزار شد و چند ساعت دیرتر از موعد مقرر تا پاسی از نیمه شب ادامه داشت. ایستگاه‌های مترو و خیابان‌های منتهی به مسیر ۱۰ کیلومتری چهارراه ولیعصر تا چهارراه پارک وی با سیل مشتاقان شرکت در جشن عید غدیر صحنه‌های کم سابقه‌ای را در خود ثبت کردند که شاید تا کنون چنین صحنه‌هایی در این موقعیت‌ها ثبت نشده بود.

اخبار مرتبط

مهمونی 10 کیلومتری نور باران شد + فیلم

تکمیل ظرفیت خیابان ولیعصر(عج) |حضور میلیونی تهرانی ها در مهمانی غدیر

حضور پرشور مردم در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر»

0 نظر

ارسال نظر

capcha