سینمای ایران در اوج ابتذال است

سینمای ایران در اوج ابتذال است

به گزارش سراج24؛ محمد امامی کارشناس حوزه فرهنگ و رسانه در گفت‌وگو با خبرنگار سراج24، اظهار داشت: سال‌ها است که دغدغه مسئولان، فضای بازتر سینما و تئاتر نسبت به سایر فعالیت‌ها است اما در دهه اخیر خصوصا در دولت آقای روحانی سینما دچار افسار گسیختگی عجیبی شد که در طول دوران انقلاب بی‌سابقه بود، در حقیقت با حمایت‌های دولت و باز نگه داشتن فضا برای فعالیت‌های آنچنانی سینماگران موجب افسارگسیختگی در این عرصه شد که وضع نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده است.

وی بیان داشت: با این وضع، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قدرت مقابله و هدایت این‌ها را در مسیر صحیح انقلابی و اسلامی ندارد، در واقع یا اراده‌ای برای این کار وجود ندارد یا اگر اراده‌ای است دیگر قدرتی نیست، در حال حاضر این دولت نه می‌تواند اینها را حذف و نه هدایت کند لذا این روند در حال حرکت است‌.

امامی با اشاره به سه عنصر خانمان برانداز در سینمای ایران، گفت: در طول ده سال اخیر، سه عنصر خشونت، خیانت و بی‌بند و باری در فیلم‌ها ترویج پیدا کرده است، در نمایش خانگی بدون در نظر گرفتن فرهنگ اصیل ایرانی، یک دختری بدون هیچ جنبه ایرانی و اسلامی با سه نفر و پسری با چندین دختر در ارتباط است که متاسفانه این موضوعات ساده انگاری شده است، جامعه به سمت و سوی گریز از هسته مرکزی خانواده سوق پیدا کرده و بی‌خانوادگی در حال تبدیل به یک اصل است.

*فیلم امروز ریشه در فرهنگ ندارد بلکه ضد فرهنگ است

منتقد و تحلیل گر مسائل سینما و تلویزیون با اشاره به محتوای نامناسب فیلم‌ها، بیان داشت: خانه‌‌ و ماشین‌ها در سریال‌ها بسیار گران قیمت است و جوانان به سمتی هدایت می‌شوند که می‌توانند این‌ها را به هر قیمت به دست آورند، این مصادیق هرگز در فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی نبوده است، وقتی یک سریال ساخته می‌شود تا سالیان سال اگر عاقبت اندیشی در مورد آن نباشد، پاشنه آشیل فساد، بی‌بند و باری و .. می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: پایه اصلی ساخت چنین سریال‌هایی تجارت است، این‌ها تنها بخاطر پول ساخته می‌شوند. باید ریشه فیلم و سریال فرهنگی باشد که متاسفانه امروز ضدفرهنگ و ضد اخلاق هستند‌. شرایط موجود جامعه از سریال‌ها نشات گرفته است در واقع شخصیت‌های رسانه‌ای منبع الگوپذیری مردم هستند امروز ما با هنرمندانی مواجه هستیم که به بهانه آزادی جامعه را به قهقرا بردند.

امامی با اشاره با بازی مافیا، گفت: در مافیا انواع و اقسام دروغ، کلک، خیانت، بی‌بند و  باری به نمایش گذاشته می‌شود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز پخش آن را داده است‌ این یعنی باید فاتحه غیرت، اخلاق، ارزش و ادب را خواند با چنین وضعی ما در شرایطی هستیم که دشمن از طریق داخلی‌ها با سیستم و مسئولان اجرایی کشور مبارزه می‌کند.

کمرنگ شدن فضیلت‌های اخلاقی و فرهنگ  ایرانی اسلامی در فیلم‌ها

پژوهشگر حوزه جنگ رسانه ای با بیان اینکه سینمای کشور اکنون در اوج ابتذال است، افزود: اکثر بی‌بند و باری‌ها در سینما کشور اتفاق می‌افتد، امروز اخلاق، وجدان، انصاف و مردانگی در جامعه ما کمرنگ شده است باید به سراغ ایمان، اخلاق و آموزه‌های خوب خود بازگشت و این‌ها را آموزش داد و مسئولانی انتخاب شوند که مصداق چنین ویژگی‌هایی باشند، در واقع وقتی مسئولان و الگوها به سمتی حرکت می‌کنند، مردم هم به دنبال آن الگوها می‌روند.

این کارشناس فرهنگ و رسانه با هشدار در رابطه با از بین بردن فرهنگ ایرانی اسلامی مردم، مطرح کرد: انقلاب اسلامی برای از بین بردن بی‌بند و باری‌ها بود اما در حال حاضر فیلم‌ها به شکل هدفمند در حال ترویج این وضعیت هستند، اینها از طریق فرهنگ نیزه خود را تیز کردند تا به قلب نظام فرو کنند.

امامی در پایان خاطرنشان کرد: به فرموده امام خمینی(ره) اگر فرهنگ ملتی از بین رود آن ملت نیز از بین می‌رود، بزرگترین راه حل این مسئله فضاسازی در رابطه با آموزه‌های  اخلاقی دین و فرهنگ ایرانی اسلامی است نباید تولیدات در حوزه نمایش به سمت ترویج فساد و خشونت و ... رود، مسئولان در برابر چنین فضای ایجاد شده مسئول هستند و باید تغییرات اساسی را اول در خود شکل دهند تا این فضا تغییر کند.

اخبار مرتبط

بسته فیلم نادر سینمای ایران آماده تماشای رایگان شد

ابتذال مانعی برای برقراری امنیت در جامعه است

فیلم| پرفروش ترین فیلم‌ها در سینمای ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha