خرازی در گفتگو با الجزیره:

لزوم تشکیل مجمع گفتگوی منطقه ای / مذاکره بر سر برنامه موشکی یعنی تسلیم

لزوم تشکیل مجمع گفتگوی منطقه ای / مذاکره بر سر برنامه موشکی یعنی تسلیم

به گزارش سراج24؛ خرازی در گفت وگویی که به گفته الجزیره طی روزهای آینده به صورت کامل پخش خواهد شد ، اظهار داشت :از اظهارات عربستان درباره دراز کردن دست دوستی به ایران استقبال می کنیم و آماده گفت و گو  برای  از سرگیری روابط با این کشور هستیم .

به گفته وی ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه هستند و حل اختلافات آنها به یک تحول منطقه ای منجر خواهد شد .

او گفت که صحبت درباره ناتوی خاورمیانه یک تفکر سطحی است و عربستان هم تاکید کرده که این موضوع مطرح نیست .

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این که اسراییل در موضع ضعف قرار دارد و حمایت بایدن از اسراییل آنها را بزرگ نخواهد کرد ، تاکید کرد که حمله با امنیت ما از سمت کشورهای همسایه با پاسخ مستقیم به این کشورها و اسراییل منجر خواهد شد .

خرازی اضافه کرد که ما رزمایش های گسترده ای را با هدف حمله به عمق اسراییل در صورت حمله به تاسیسات هسته ای انجام داده ایم .

وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات رفع تحریم هم گفت که آمریکا درباره حفظ توافق هسته ای هیچ ضمانتی را ارایه نکرده است و این موضوع می تواند احتمال هر توافقی را از بین ببرد .

به گفته او اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی منصف و مستقل باشد حل اختلافات آسان است .

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تنها راه حل برای بحران های منطقه را تشکیل مجمع گفت وگوهای منطقه ای برای حل اختلافات سیاسی و امنیتی دانست و تاکید کرد که قطر پیشنهادات مهمی را درباره گفتگوی منطقه ای ارایه کرده است و ما آمادگی خودمان را در این خصوص اعلام کرده ایم. ما برگزاری گفتگوی منطقه ای با حضور کشورهای مهم منطقه همچون عربستان ، ترکیه ، مصر و قطر دعوت می کنیم .

خرازی گفت که با هیچکس درباره برنامه های موشکی و سیاست های منطقه ای خود گفت و گو نخواهیم کرد چرا که این امر به معنی تسلیم شدن است . 

به گفته او گفتگوی مستقیم با واشنگتن زیر سایه دیوار بلند بی اعتمادی و سیاست های آمریکا دشوار است . 

خرازی درباره توانایی هسته ای کشور نیز گفت که طی فقط چند روز ما درصد اورانیوم غنی شده را از ۲۰ به ۶۰ رساندیم و رساندن آن به ۹۰ درصد به سادگی انجام می شود. لذا بر هیچ کسی پوشیده نیست که ما توانایی فنی ساخت بمب اتم را داریم اما تصمیمی در این خصوص نگرفته ایم .

اخبار مرتبط

مسائل عمده مربوط به احیای برجام حل شده است

تهران خواستار تضمین‌هایی برای احیا و حفظ برجام است

درحال بررسی پاسخ ایران هستیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha