رسانه آمریکایی:

استیضاح بایدن در صورت شکست دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای

استیضاح بایدن در صورت شکست دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای

به گزارش سراج24؛ نیوزویک روز شنبه به وقت محلی در گزارشی نوشت، همزمان با هدف جمهوری خواهان برای بدست آوردن اکثریت در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا، دموکرات ها احتمالا با شکست های بزرگ در انتخابات مهم میان دوره‌ای مواجه هستند.

در این گزارش آمده است، جمهوری خواهان نشان داده اند که اگر حزب رئیس جمهوری آمریکا (دموکرات) در هر دو مجلس نمایندگان و سنا شکست بخورد، جو بایدن احتمالا با استیضاح مواجه خواهد شد.

تد کروز سناتور جمهوری خواه در ماه ژانویه اعلام کرد که "زمینه های زیادی" برای استیضاح بایدن وجود دارد درحالی که کن باک نماینده جمهوری خواه  در یک دیدار مجازی اعلام کرد که کمیته قضایی مجلس نمایندگان " زمینه استیضاح  بایدن را بررسی خواهد کرد."

وی گفت: ما در مورد استیضاح رای گیری خواهیم کرد و سپس این طرح به کل مجلس نمایندگان ارائه خواهد شد.

نظرسنجی ماه مه دانشگاه ماساچوست آمهرست نشان داد که ۶۸ درصد از جمهوری خواهان و ۶۶ درصد از محافظه کاران خواهان استیضاح بایدن در صورت کسب اکثریت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان هستند، در حالی که ۵۳ درصد از جمهوری خواهان معتقد بودند که مجلس نمایندگان با حاکمیت جمهوری خواهان بایدن را استیضاح خواهد کرد.

لایحه استیضاح را می توان با اکثریت در مجلس نمایندگان به سادگی تصویب کرد، اما تنها رای دو سوم  سنای آمریکا می تواند رئیس جمهوری این کشور را برکنار کند. این امر هرگز رخ نداده است و بعید به نظر می رسد که جمهوری خواهان در سال ۲۰۲۳ تعداد کرسی های لازم برای برکناری بایدن را داشته باشند.

با این حال، دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دو بار استیضاح شد اما استیضاح او در سنا رای نیاورد. اگر جمهوری خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را بدست آورند هیچ چیز جلوی آنها را در تصویب لایحه استیضاح بایدن نخواهد گرفت حتی اگر شانس کمی برای موفقیت وجود داشته باشد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای "هیل"، محبوبیت «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا در میان نسل جوان این کشور با وضعیت وخیمی روبرو است و دموکرات‌ها نگران هستند چنانچه رئیس جمهوری جایگاهش را در میان این گروه بهبود ندهد با چالش های جدی روبرو می‌شود.  

براساس نتایج نظرسنجی کالج نیویورک تایمز،  ۹۴ درصد از رای دهندگان دموکرات رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال گفته‌اند که این حزب باید فردی غیر از بایدن را برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ معرفی کند.

به نوشته این رسانه آمریکایی، بایدن ۷۹ ساله که هرگز در سال ۲۰۲۰ نامزد دموکرات‌های جوان‌ نبود، در نهایت با کمک این نسل توانست با اتکا بر سیاست تغییرات آب و هوایی حمایت آنها را جلب کرده و به کاخ سفید برسد.

اما نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که محبوبیت بایدن میان جوانان آمریکایی به‌دلیل ناامیدی از عدم پیشرفت بر سر سیاست‌های مطرح شده از تغییرات آب‌وهوایی گرفته تا حق سقط جنین، به شدت سقوط کرده است.

نتایج نظرسنجی گالوپ که در ماه آوریل (فروردین) منتشر شد، نیز نشان داد محبوبیت بایدن میان متولدین ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۴ به میزان ۲۱ درصد کاهش یافته‌است.

انتخابات میان دوره‌ای آمریکا روز سه شنبه، ۸ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۷ آبان ۱۴۰۱) برگزار می شود. در این انتخابات، تکلیف تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا مشخص می شود.

همچنین در این انتخابات، فرمانداران آینده ۳۶ ایالت آمریکا هم تعیین می گردند و این رویداد نخستین انتخابات پس از سرشماری ۲۰۲۰ در آمریکاست و از این حیث نیز بسیار حائز اهمیت است.

اخبار مرتبط

درخواست ۷۰ اقتصاددان بین المللی از آمریکا برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان

در صورت موافقت طرف‌ها با پیش نویس اتحادیه اروپا برجام احیا می‌شود

سید حسن نصرالله: مقاومت در لبنان و فلسطین ثابت کرد که رژیم صهیونیستی شکست پذیر است

0 نظر

ارسال نظر

capcha