آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز

به گزارش سراج24؛ سید عزیز موسوی در گفت و گویی گفت: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خاییز از عصر روز جمعه ۲۴ تیرماه از طرف روستای «پیربادامی»آغاز و در ابتدا با تلاش نیروها مهار شد.

وی اظهار کرد: اما متاسفانه به علت وزش باد شدید حدود اذان مغرب مجددا آتش شعله ور و گسترده شد و همچنان ادامه دارد.

فرماندار شهرستان کهگیلویه خاطرنشان کرد: هم اکنون استاندار و معاون عمرانی استانداری، دستگاههای خدمات رسان و نیروهای مردمی در منطقه حضور دارند.

موسوی تصریح کرد: نیروها با دستگاههای دمنده در تلاش برای کنترل و مهار آتش بودند که بنزین دستگاههای دمنده تمام شد و با توجه به سخت گذر بودن منطقه منتظر پشتیبانی هستم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه منطقه خائیز حفاظت شده و صعب‌العبور است در صورتی که تا فردا آتش مهار نشود و گسترده تر شود درخواست بالگرد خواهیم داد چرا که کنترل و مهار آتش در این شرایط و وضعیت سخت است.

فرماندار شهرستان کهگیلویه در خصوص علت آتش سوزی عنوان کرد: علت آتش سوزی هنوز مشخص نیست اما احتمالاً عامل انسانی باشد.

موسوی تاکید کرد: تاکنون آتش به زیستگاه حیات وحش منطقه حفاظت شده خائیز نزدیک نشده است.

وی اظهار کرد: هنوز میزان خسارات وارده هنوز مشخص نیست اما برآورد اولیه نشان می دهد که حدود سه چهار هکتار تاکنون خسارت دیده است و آتش در دو سه نقطه است.

فرماندار شهرستان کهگیلویه عنوان کرد: نماینده مردم شهرستان های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی پیگیر وضعیت و جزئیات آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز هستند تا اگر پیگیری و رایزنی نیاز باشد کمک کند.

گفتنی است که منطقه حفاظت شده خائیز با مساحتی بالغ بر ۳۳ هزار و ۳۸۵ هکتار طی مصوبه شماره ۱۶۳ مورخ ۲۳/‏۱۰/‏۷۷‬ شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.پوشش گیاهی منطقه بلوط گونه غالب بنه، کَلخُنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است و گونه‌های جانوری شامل: کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، تشی، کاراکال، پلنگ و پرندگانی از جمله کبک، تیهو، بحری و دلیجه است.

شاخص‌ترین گونه جانوری این منطقه حفاظت شده خائیز کَل و بُز وحشی است که این منطقه را از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کَل و بُز کشور قرار داده است.

یادآور می شود که روز پنجشنبه ۸ خردادماه ۱۳۹۹ منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه دچار آتش سوزی شده بود که پس از تلاش های حدود ۵ شبانه روز از هوا و زمین و بکار گیری چند فروند بالگرد مهار و خاموش شد.

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز

اخبار مرتبط

مادر فداکار هرمزگانی زمینه آزادی چهار زندانی محکوم به قصاص را فراهم کرد

بیش از ۶۸هزار زائر اربعین روز گذشته از مرز خسروی به کشور بازگشتند

رئیس جمهور: اربعین به جریان فراگیر تبدیل شده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha