امیرعبداللهیان:

ایران آماده توسعه روابط همه جانبه با اوکراین است

ایران آماده توسعه روابط همه جانبه با اوکراین است

به گزارش سراج24؛ در گفت وگوی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و دمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین، طرفین در مورد روابط دوجانبه و برخی موضوعات منطقه ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. 

امیرعبداللهیان در این گفت وگوی تلفنی بار دیگر بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با جنگ تأکید و تصریح کرد: همان طور که از ابتدای بحران اعلام کرده‌ایم، ما مخالف جنگ در افغانستان، یمن، فلسطین و از جمله اوکراین هستیم. 

وزیر امور خارجه افزود: سیاست اِعمالی ما نیز منطبق بر همین اصل بوده و مخالف هر گونه اقدامی که منجر به ادامه و تشدید درگیری‌ها شود، هستیم.

امیرعبداللهیان با رد اتهامات بی پایه و اساس اخیر مشاور امنیت ملی آمریکا علیه کشورمان، مبنی بر ارسال پهپاد ایرانی به روسیه برای برای بکارگیری در جنگ علیه اوکراین، طرح این گونه ادعاها را هم زمان با سفر بایدن به سرزمین‌های فلسطین اشغالی، در راستای اهداف و اغراض سیاسی خاص خواند. 

وی ادامه داد: موضع اصولی و صریح جمهوری اسلامی در مخالفت با جنگ و حمایت از توقف جنگ، همانند رویکرد دوگانه برخی کشورهای غربی مبتنی بر استاندارد دوگانه نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران همچنان به تلاش و مساعی جمیله خود در جهت پایان دادن به جنگ و حل سیاسی بحران اوکراین ادامه می‌دهد.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: تهران آماده توسعه و گسترش همه جانبه روابط از جمله در عرصه های اقتصادی و کشاورزی با کی یف است.  

آمادگی کیف برای گشودن فصلی نوین از روابط با تهران 

وزیر امور خارجه اوکراین نیز در این گفت وگوی تلفنی با تشکر از مواضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخالفت با جنگ تأکید کرد: ما تداوم ارتباط وزرای خارجه ایران و اوکراین را که حتی در روزهای سخت آغاز جنگ برقرار شد، بسیار ارزشمند می‌دانیم.

دمیتری کولبا وزیر افزود: با شما موافقم که نباید اجازه دهیم اتهامات دیگران،  روابط دوستانه کی یف و تهران را خدشه دار سازد. 

وزیر امور خارجه اوکراین با اعلام آمادگی برای گسترش همه جانبه روابط فیمابین، آمادگی کیف برای گشودن فصلی نوین از روابط با تهران را اعلام کرد. 

وی ضمن تبیین آخرین وضعیت جنگ در اوکراین، از تلاش‌های تهران برای کمک به برقرای آتش بس و تمرکز بر راه حل سیاسی تشکر کرد.

وزیر امور خارجه اوکراین از امیرعبداللهیان جهت سفر به این کشور دعوت کرد.

اخبار مرتبط

مردمی بودن اصلی‌ترین جهت‌گیری دولت سیزدهم است

دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی موافقت کرد

چندجانبه گرایی اقتصادی دولت جواب داده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha