رویداد «به عشق علی(ع)» آغاز به کار کرد / تکریم از بزرگترین عید شیعیان جهان +تصاویر

رویداد «به عشق علی(ع)» آغاز به کار کرد / تکریم از بزرگترین عید شیعیان جهان +تصاویر

به گزارش سراج24؛ آیین افتتاحیه اجتماع بزرگ علوی و رویداد فرهنگی «به عشق علی(ع)» با هدف تکریم از بزرگترین عید شیعیان جهان، صبح امروز چهارشنبه ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱ در مجتمع فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر «سرچشمه» برگزار شد.

در این مراسم اساتید و هنرمندان شرکت کننده در رویداد تولید محتوا با محوریت غدیر خم از سراسر کشور حاضر شدند تا آثار هنری پیرامون شخصیت حضرت علی(ع) و حادثه غدیر خم را در کارگاه‌های هنری زیر نظر اساتید رشته‌های مختلف خلق کنند و از هنر خود برای انجام تکالیف مذهبی و تعهدات دینی و تبیین نقش ولایت در نظام اسلامی، بهره بگیرند.

محمدعلی حبیبی دبیر رویداد در ابتدای آیین افتتاحیه این مراسم گفت: «به عشق علی (ع)» با محوریت غدیر خم، به همت سازمان فضای مجازی سراج و با مشارکت مجموعه فرهنگی سرچشمه و نیز سازمان مشارکت اجتماعی و خدمات رفاهی شهرداری تهران است که توسط کانون هنری - رسانه رضوان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پایه و اساس جشنواره «به عشق(علی)» زیارت غدیریه است، ادامه داد: زیارت غدیریه متعلق به امام هادی علیه السلام است و دارای مضامین بسیار عالی در اوصاف امیرالمومنین(ع) می باشد.

حبیبی افزود: کارگاه‌های تولید محتوای هنری و رسانه‌ای به مدت سه روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ برگزار خواهد شد‌. روز پایانی جشنواره نیز که از ساعت ۱۹ آغاز می شود، با همراهی مجمع خیرین و در امتداد برنامه ها، با هدف کمک در خرید جهیزیه برای مناطق محروم، آثار هنری این رویداد خریداری شده و حمایت از هنرمندان هم در آن اعمال خواهد شد.

دبیر جشنواره «به عشق علی(ع)» خاطر نشان کرد: آثار این رویداد به طور کامل در رسانه‌های کشور به نمایش گذاشته می‌شود.

*تصویرگری ما برگ سبزی است که به مولا علی(ع) تقدیم می‌کنیم

محمد حسین صلواتیان هنرمند تصویرگر کشورمان و از جمله اساتید حاضر در برپایی کارگاه های هنری این رویداد ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان عنوان کرد: برای اولین بار است که هنرمندان برای خلق اثر پیرامون واقعه غدیر و مقام والای امام علی(ع) دور هم جمع شده‌اند و این از علائم آخر الزمان است و این پدیده علامتی است که بشارتی در راه است و نباید آن را ساده پنداشت. خلق اثر هنری برای این حادثه بزرگ تاریخی عرض ارادت است ست به مقام مولا علی(ع) و امیدواریم تصویرسازی آثار هنری در این کارگاه ۳ روزه برگ سبزی باشد تقدیم به پیشگاه مقدس حضرت علی(ع) و امیدوارم خداوند به ما توفیق دهد که این دوره را با اخلاص برگزار کنیم و به نتیجه برسیم.

*خلق آثار هنری پیرامون شخصیت فراتاریخی حضرت علی(ع)

در ادامه مراسم هاجر سلیمی نمین استاد تصویرگر از دیگر سخنران آیین افتتاحیه، به برخی از روایات و آیات قرآن پیرامون شخصیت و جایگاه حضرت علی(ع) اشاره کرد و افزود: حضرت علی(ع) مظهر اسماء و الحسنی الهی و غایت انسان کامل است. آیات بسیاری از قرآن کریم درباره شخصیت، تاریخ و فرا تاریخ ایشان نازل شده است. احادیث نبوی و احادیث ائمه معصومین پیرامون این شخصیت هست و ایشان بزرگترین شخص در تاریخ شیعه می باشد و عظمت او فراتاریخی می باشد و پیش از ولادت ایشان بشارت تولدش در تورات و سایر کتب مقدس نیز آمده است. واقعه غدیر عظیم‌ترین واقعه برای تاریخ شیعه است و باید از خود بپرسیم برای شناخت این شخصیت عظیم تاریخ بشر چه کرده‌ایم؟ در این رویداد احساس مسئولیت می‌کنیم تا به سهم خود به شخصیت فراتاریخی علی(ع) بپردازیم.

*آثار تلفیقی با توجه به عدالت حضرت علی(ع) تولید خواهیم کرد

سخنران بعدی مراسم احسان جعفر پیشه استاد تایپوگرافی و نشان بود که گفت: در تایپوگرافی اگر اثر هنری پیرامون حضرت علی(ع) مورد توجه مخاطب قرار گیرد حتی اگر آن را در منظر و موقعیت زندگی روزمره خود قرار دهد و با آن تصویر مکرر ارتباط برقرار کند، همین توجه نوعی عبادت محسوب می‌شود. تلاش می‌کنیم در سه روز پیش رو، به طور تلفیقی و با کمک تصاویر، مسائل روز را  کاربردی با صفات حضرت علی(ع) از جمله عدالت مولی متقیان مورد توجه قرار دهیم.

*توجه به مسائل روز با محور غدیر

مهدی عسگری استاد کارگاه گرافیک و پوستر نیز در ادامه بیان کرد: علاقه‌مند هستیم در کارگاه‌های سه روزه این رویداد ارزشمند، موضوعات روز را با محوریت عید غدیر خم انجام دهیم و این افتخار بزرگی است که هنرمندان حاضر می‌توانند فراتر از گرافیک به خلق اثر بپردازند. امیدواریم از این ایام بهره کافی را برده و به شادی نیز سپری کنیم.

*کمک کنیم به اعتقادات جامعه عمق دهیم

حسن علیپور هنرمند و استاد گرافیک و پوستر نیز گفت: خوشحالم فرصتی به وجود آمده که به عشق امام علی(ع) اثر تولید کنیم. رسالت هنرمند در جامعه این است که بتواند گره ای را بگشاید، موضوعی را شفاف کند و نیز به نقش خود واقف باشد که در این باره لازم است این موضوع را بسیار جدی بگیرد.

وی با بیان اینکه ابعاد وجودی امام علی(ع) بسیار گسترده است ادامه داد: با توجه به اینکه در جامعه کنونی گروهی از مردم از دیانت فاصله گرفته‌اند، توجه به سخنان امام علی(ع) بسیار کلیدی خواهد بود و همگان آن را می‌پسندند و همچنین می‌تواند الهام بخش خلق آثار هنری نیز باشد. 

علیپور در پایان اظهار کرد: این رویداد فرصتی است که مردم را با مفاهیم دینی آشنا کنیم و باید در راستای عمق بخشی به اعتقادات جامعه، به یکدیگر کمک کنیم.

بر اساس این گزارش، مراسم افتتاحیه اجتماع بزرگ علوی و جشنواره فرهنگی «به عشق علی(ع)» با هدف تکریم از بزرگترین عید شیعیان جهان، صبح امروز چهارشنبه ۲۲ تیرماه در مجتمع فرهنگی یادمان شهدای هفتم تیر «سرچشمه» تهران برگزار شد و این رویداد تا جمعه ۲۴ تیرماه ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

تلاش برای سوق دادن مخاطب با شفقت و مهربانی حضرت علی(ع)

مروری بر جشن میلیون نفری در تهران / موکب داران در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» سنگ تمام گذاشتند

مهمونی 10 کیلومتری نور باران شد + فیلم

0 نظر

ارسال نظر

capcha