بانوان اهداکنندگانی با خون سالمتر هستند/سهم اندک زنان در اهدای خون

بانوان اهداکنندگانی با خون سالمتر هستند/سهم اندک زنان در اهدای خون

به گزارش سراج24؛ از سازمان انتقال خون، مژده نخلستانی اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد، شیوع رفتارهای پرخطر در بین بانوان کمتر بوده در پاسخگویی به  پرسش‌های پزشک انتقال  خون صداقت بیشتری دارند و در واقع یکی از سالم ترین منابع خونی در دسترس هستند.  

وی افزود: نقش خانم‌ها در نهادینه‌سازی فرهنگ اهدای خون بین اعضای خانواده و جامعه نیز غیرقابل انکار است و خانمی که خود، اهداکننده خون باشد، می‌تواند در ترویج این فرهنگ و تشویق سایرین به اهدای خون تأثیر بسزایی داشته باشد.

نخلستانی تاکید کرد: شرایط عمومی اهدای خون مانند سن، وزن، فشار خون، درجه حرارت، نبض در زنان تفاوتی با مردان ندارد اما زنان حداکثر سه بار در سال مجاز به اهدای خون هستند که البته بعد از یائسگی خانم‌ها نیز مانند مردان می‌توانند چهار بار درسال خون اهدا کنند؛ بنابراین خانم‌ها هم در صورتی که واجد شرایط اهدای خون باشند، می‌توانند همانند آقایان جزو اهداکنندگان مستمر خون باشند و تنها شرایط اختصاصی که منجر به معافیت موقت آنها از اهدای خون می‌شود، قاعدگی شدید و دردناک، سقط، دوران حاملگی و شیردهی است.

وی اضافه کرد: زنان نیمی از جامعه انسانی هستند که نمی‌توان توانایی و استعداد آنها را نادیده گرفت. طبق گزارش بانک جهانی، ایران از نظر نگاه مثبت به فعالیت‌های اقتصادی زنان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در رتبه بالایی قرار دارد.  

سرپرست دفتر برنامه ریزی جذب و نگهداری اهدا کنندگان خون با ابراز تاسف از  سهم اندک زنان در اهدای خون که  به طور متوسط تنها حدود چهار درصد از خون های اهدایی است گفت: در کشورهای توسعه یافته این مشارکت به ۳۰ تا ۵۰ درصد هم می رسد و این در حالی است که بیش از ۵۰ درصد مصرف کنندگان خون و فراورده‌های خون را در مراکز درمانی زنان تشکیل می دهند و شاید دلیل اصلی آن خون ریزی های هنگام زایمان و عمل سزارین باشد.

نخلستان خاطر نشان کرد: افزایش شاخص اهدای خون زنان علاوه بر کمک به ارتقای سلامت جامعه و رفع نیاز به خون و فراورده‌های آن می‌تواند گامی مهم در راستای توسعه اجتماعی و تغییر نگرش های کاذب جنسیتی در جامعه باشد.

اخبار مرتبط

چرا پیگیری قضایی ماجرای هالک ایرانی لازم است؟

«اورژانس اجتماعی» را بیشتر بشناسید

باقری با مورا دیدار کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha