موافقت اتحادیه اروپا با رفع محاصره استان کالینینگراد روسیه

موافقت اتحادیه اروپا با رفع محاصره استان کالینینگراد روسیه

به گزارش سراج24؛روزنامه روسی «ایزوستیا» به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که اتحادیه اروپا و روسیه توافقی را به امضا درآوردند که طبق آن ممانعت از انتقال کالا بین بخش‌هایی از روسیه غیرقابل قبول خواهد بود.

در این روزنامه آمده است که روسیه از این توافق دوجانبه ابراز خرسندی کرده است اما مقام‌های لیتوانی از موافقت با ترانزیت کالا به استان کالینینگراد خودداری کردند.

در 17 ژوئن، «ویلنیوس» پایتخت لیتوانی تحویل تعدادی از کالاها به کالینینگراد یا همان حدود 50٪ از کل محموله‌هایی که به منطقه می‌رفت، ممنوع کرد.

طبق این گزارش، ️روسیه خواستار رفع انسداد ارسال کالا شد. پاسخ دریافتی ممکن است ممنوعیت کامل واردات و صادرات همه کالاها از طریق کشورهای بالتیک به فدراسیون روسیه باشد. با این حال، اتحادیه اروپا وعده داده است که تحریم‌ها را در مورد ترانزیت کالا به منطقه کالینینگراد را مورد بازنگری قرار دهد.

کالینینگراد بین کشورهای لیتوانی و لهستان واقع شده است. کرملین بارها اعلام کرده بود که قصد دارد در کالینینگراد سامانه موشکی اسکندر را مستقر کند تا با سامانه دفاعی موشکی آمریکا و ناتو در اروپای شرقی مقابله کند. این منطقه به دژ  موشکی روسیه نیز شهرت دارد.

الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس اوایل تیتر ماه اعلام کرده بود که تداوم محاصره کالینینگراد توسط لیتوانی در حکم «اعلام جنگ غیررسمی» است.

لیتوانی از ورود کالاهایی نظیر زغال‌سنگ، فلزات، مصالح ساختمانی و فناوری‌های پیشرفته به منطقه کالینینگراد ممانعت کرده است. وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد که در همین رابطه سفیر لیتوانی احضار شده و از این کشور خواسته شده فوراً ممنوعیت ترانزیت کالا به کالینینگراد برداشته شود.

دولت روسیه نیز از لیتوانی درخواست کرده، به قطع «تحریک‌آمیز» جریان تردد به این بخش از روسیه خاتمه دهد و در غیر این صورت مسکو از منافع ملی خود دفاع خواهد کرد.

دولت لیتوانی پیشتر اعلام کرده بود، ممانعت از رسیدن کالاهای روسی به منطقه کالینینگراد مطابق با تحریم‌های اعلام شده علیه روسیه انجام گرفته است.

اخبار مرتبط

روسیه و اوکراین برای صادرات غلات به توافق نزدیک شدند

جنگ اوکراین بسیار طولانی خواهدبود

هرگونه تجاوز به کریمه، اعلان جنگ علیه روسیه است

0 نظر

ارسال نظر

capcha