بی‌اعتنایی بایدن به درخواست همسر خاشقچی برای دیدار

بی‌اعتنایی بایدن به درخواست همسر خاشقچی برای دیدار

یه گزارش سراج24؛ پایگاه خبری بریت بارت روز سه شنبه به وقت محلی  نوشت: حنان العتر، بیوه خاشقچی در ماه ژوئن نامه ای به رئیس جمهوری آمریکا ارسال کرده و از او درخواست ملاقات کرده بود، اما کاخ سفید با این درخواست مخالفت کرده است.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن به خبرنگاران گفت که اگرچه کاخ سفید با اعضای خانواده خاشقچی در تماس بوده است، اما رئیس جمهوری این ارتباط را نداشته است.

سالیوان گفت: رئیس‌جمهوری خودش با خانواده خاشقچی گفتگو نکرده، اما از ابتدا روی این موضوع تمرکز داشته است.

سفر بایدن  به عربستان سعودی و دیدار وی  با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، همه توجه ها را به خود جلب کرده است. این درحالی است که بایدن در طول مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که عربستان را ترد کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه سفر خود به خاورمیانه را آغاز می کند.

بایدن در مقاله ای در واشنگتن پست  اذعان کرد که تعداد زیادی  از افراد با تصمیم وی برای سفر به عربستان سعودی مخالف هستند و قول داد که در طول این سفر موضع خود در مورد حقوق بشر را به صورت "روشن " بیان کند.

بایدن نوشت که رابطه با عربستان سعودی را برای آینده منطقه و منافع آمریکا مهم می داند.

وی گفت: از ابتدا، هدف من این بود که روابط را با کشوری که ۸۰ سال یک شریک راهبردی آمریکا بوده، تغییر دهم، نه اینکه این روابط را قطع کنم.

سالیوان اشاره کرد  که بایدن در مورد افزایش تولید نفت با سعودی‌ها گفتگو خواهد کرد. این درحالی است که  رئیس جمهوری آمریکا در ژوئن اعلام کرده بود که در این زمینه از عربستانی ها درخواستی مطرح نخواهد کرد.

بایدن در پاسخ به خبرنگاران که از او پرسیده بودند آیا از رهبران عربستان تقاضای افزایش تولید نفت را خواهد دشت، گفت: من چنین خواسته ای را از آنها نخواهم خواست.

با این حال سالیوان گفت: رئیس جمهوری معتقد است که قیمت بنزین بسیار بالاست و ما باید در زمینه عرضه جهانی انرژی اقدامات بیشتری انجام دهیم. او تمام تلاش های خود را هم  در داخل و هم از نظر تعامل دیپلماتیک با جهان برای تحقق این امر انجام خواهد داد.

جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف بن سلمان که در واشنگتن پست قلم می‌زد مهر ماه سال ۹۷ پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ربوده شد و به طرز فجیعی به قتل رسید.

این روزنامه نگار ۵۹ ساله به‌عنوان منتقد هیأت حاکمه سعودی، دوم اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۹۸) یک هفته پس از آنکه از مقام‌های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت‌های ریییس  جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید.

خاشقچی پیش‌تر نیز در سلسله مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست آمریکا، از سیاست‌های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقامات سعودی با رسانه‌های و فعالان مدنی به‌ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود.

اخبار مرتبط

سازشکاران پا پس کشیدند؛ جشن تل آویو در سالگرد توافقنامه‌ سازش لغو شد

کاخ سفید: بایدن به دنبال نامزدی در انتخابات 2024 است

صدر خواستار تظاهرات مسالمت آمیز میلیونی در بغداد شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha