امام جمعه شهر سنگر: سفره دامدار هر روز کوچکتر می‌شود

امام جمعه شهر سنگر: سفره دامدار هر روز کوچکتر می‌شود

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام محمد محمدیان، امام‌جمعه سنگر (استان گیلان) درباره مشکلات خوراک دام این منطقه گفت: از زمانی که بنده به عنوان امام جمعه منصوب شدم، به منظور پیگیری مطالبات مردمی درباره مشکل دامداران در خطبه‌های نماز جمعه سخنرانی کردم و از مسئولان درخواست کردم که این موضوع را با جدیت بیشتر دنبال کنند، متأسفانه با وجود همه این هشدارها هنوز مسئولان به این موضوع به خوبی نپرداخته‌اند.

وی با بیان اینکه متأسفانه به دلیل بی توجهی برخی مسئولان، مشکلات کشاورزان در حال تبدیل شدن به بحران است، افزود: در شهر سنگر حدود هزار پروانه دامداری و 19 هزار راس دام وجود دارد و حدود 6 هزار خانواده از طریق این صنعت امرار و معاش می‌کنند. همچنین در حال حاضر بیش از 50 هزار دامداری صنعتی داریم که این عزیزان در سه ماه اخیر به خاطر کمبود نهاده‌های دام و خوراک دچار مشکلات جدی شده‌اند و نیاز به رسیدگی فوری دارند.

حجت‌الاسلام محمدیان با بیان اینکه برخی دامداران به دلیل نبود خوراک، دام‌های خود را به فروش گذاشته‌اند، ادامه داد: در گذشته بیش از10 تن نهاده به دست عاملان می‌رسید تا از این طریق بین دامداران توزیع کنند؛ اما در این چند ماه هر فروشگاه 5 تن بیشتر سهم ندارد و هر بسته 40 کیلویی خوراک دام حدود 150 هزار تومان قیمت داشت؛ اما اکنون قیمت آن به 420 هزار تومان رسیده است، این اتفاق سبب شده تا مسئولان به جایی برنامه ریزی برای مدیریت در توزیع نهاده‌ها، دست به رهاسازی بزنند.

وی تصریح کرد: مشکل اساسی دمداران ما این است که نقدینگی و سرمایه در گردش ندارند تا خوراک دام تأمین کنند و این کار سبب می‌شود تا میزان دام پایین بیایید یا تلف شود. هم اینک سفره دامدار هر روز کوچک تر و کمتر می شود، باتوجه به افزایش قیمت خوراک دام، معلوم نیست شیر گوشت و گاو چقدر افزایش یابد، برخی کشاورزان مدعی هستند، اگر به همین شکل پیش برود، شیر باید کلیو 40 هزار و گوشت تا حدود 500 هزار تومان افزایش قیمت پیدا کند.

امام جمعه شهر سنگر با اشاره به اینکه در حال حاضر سفید رود شش ماه از سال را به کشت برنج اختصاص می‌دهد، خاطرنشان کرد: مسئولان می‌توانند در این زمینه مدیریت درستی انجام دهند تا زمان کشت به دو مرحله صورت گیرد و بهره‌مندی بیشتر داشته باشند؛ متأسفانه این کار صورت نگرفته است. از سوی دیگر خوراک دام در بازار وجود دارد اما به قیمت بسیار گران عرضه می شود، این موضوع نشان می دهد که نظارتی وجود ندارد، زیرا پیش از این برخی افراد احتکار زیادی کرده اند تا قیمت ها افزایش یابد و امروز مسئولان بازار را رها کرده و هیچ تدبیری ندارند.

گفتنی است، سَنگَر یکی از شهرهای شهرستان رشت استان گیلان است.ابتدا نام این شهر کهدم بوده است امادلیل نامگذاری این شهر به سنگر مربوط به زمان قزاق ها و روس ها بوده است‌‌ در زمان قزاق ها روسی ها به آنها حمله کردند و قزاق ها برای دفاع از خود جاده هایی پیچ در پیچ ساختند تا در آنها پنهان شوند و نامحسوس به آنها حمله کنند و نام آن جاده ها را سنگر نامیدند زیرا در آن پنهان میشدند به همین دلیل از آن زمان آن مکان را سنگر نامیدند و مردم در آن مستقر شدند تا از دست حمله روسی ها در جاده قدیم رشت به سنگر نمونه بارز جاده های پر پیچ و خم ساخته شده در آن زمان است.

اخبار مرتبط

آغازمرمت ۵ پل تاریخی در استان گیلان

زلزله ۴.۳ ریشتری رضوانشهر گیلان را لرزاند

۲۳۲ دانش‌آموز کرمانشاهی رتبه زیر 1000 را کسب کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha