آفت «مدیریت» جنگل‌های «بلوط» را خزان کرد/ راه‌های اورژانسی مقابله با آفت «برگ خوار» چیست؟

آفت «مدیریت» جنگل‌های «بلوط» را خزان کرد/ راه‌های اورژانسی مقابله با آفت «برگ خوار» چیست؟

به گزارش سراج24">سراج24؛یک پروانه بومی که میزبان اختصاصی بلوط است، این درختان را دچار خزان موقت کرده است. «پروانه برگ خوار سفید بلوط» با نام علمی (Leucoma wiltshirei Collenette) بیش از 30 هزار هکتار از جنگل‌های بلوطی ایران را درگیر خود کرده است.

نگرانی‌ها از این منظر بیشتر می‌شود که تامین 40 درصد از منابع آب کشور وابسته به حیات این جنگل‌ها است و طبق آخرین آمارهای موجود، حدود 26 هزار هکتار از جنگل های بلوطی استان کهگیلویه و بویر احمد درگیر این آفت شده‌اند.

این آفت بومی از سال 1351 در ایران شناسایی شده‌است اما علت طغیان  گسترده این آفت از سوی سید امیر مسعود جلالی مدیر کل دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، این طور عنوان می‌شود که افزایش دما و کاهش بارندگی به رشد جمعیت این آفت دامن زده است.

انعکاس رسانه‌ای بیش از اندازه وضعیت جنگل‌های بلوط منجر به «سبزشویی» می‌شود

حسین آخانی گیاه شناس، حمله این آفت به جنگل‌های بلوط را آنچنان که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه ها منعکس شده است، بزرگ نمایی دانسته و  انتخاب روش‌های پرخطر استفاده از سموم شیمیایی و بیولوژیکی را منجر به هیچ کمکی برای حل این مساله نمی‌داند.

این گیاه شناس با اشاره به اینکه عده دوست دارند که برای فروش محصولات خود از هر روشی استفاده کنند، تاکید کرد، این کار به نوعی «سبزشویی» است و بودجه‌هایی که باید صرف حفاظت از محیط زیست شود، بخصوص برای توانمندسازی جوامع محلی و یا اینکه صرف مدیریت محیط زیست شود به سمت حساب‌هایی می رود که به ارتزاق‌ برخی شرکت‌های داخلی و خارجی منتهی می‌شود.

آیا انتخاب روش مقابله با آفت جنگل های بلوط اشتباه بود؟

امیر سجادیان کارشناس منابع طبیعی معتقد است که درختانی که از سوی برگ خوار بلوط آلوده شده اند زرد شده و به تدریج به سمت خشکی پیش می‌روند، چون این پروانه از سبزینه گیاه استفاده می‌کند و باعث ضعف آن شده است.

وی با اشاره به اینکه منابع طبیعی برای دفع این آفت از محلول «بی تی» استفاده کرده و دشمنان طبیعی این پروانه را هم نابود شده اند، ابراز داشت: علاوه بر انتقادی که به محلول وارد است، زمان محلول پاشی هم اشتباه انتخاب شد و باید اسفندماه محلول پاشی می‌شد اما اردیبهشت و خرداد پاشیده شد.

مدیرکل حفاظت و حمایت از منابع طبیعی هم این موضوع را تایید کرده و گفت: برای زمان بندی محلول پاشی اشتباهی رخ داده است و برای رفع این آفت باید به پرورش دشمن های طبیعی آن یعنی زنبوها، مگس ها و سوسک های پرداخت که شکارگر های طبیعی این پروانه هستند.

اما هادی کیادلیری کارشناس جنگل در گفت وگو با خبرنگار فارس، مدیریت موجود جنگل ها در کشور را عامل اصلی طغیان اینگونه آفت عنوان کرد و گفت: در طبیعت امکان مقابله بسیار کم است و باید مدیریت شود و متاسفانه ما از این منظر بسیار ضعیف هستیم.

وی با انتقاد از نبود سیستم رصد و پیش بینی از وضعیت طبیعت، گفت: با این شرایط امکان هرگونه مخاطره‌ای برای جنگل‌ها وجود دارد، چون در طبیعت ما به ویژه زاگرس تعادل اکوسیستم به دلیل بهره‌برداری بیش از ظرفیت بهم خورده است و دیگر درختان از پس مقابله با دشمنان خود بر نمی آیند.

اخبار مرتبط

۶ هزار پرونده قاچاق چوب امسال به مراجع قضایی ارایه شد

اقدامات چشمگیری در طرح های آبخوان داری اتفاق افتاده است

محافظان جنگل‌ها ۴ ماه حقوق نگرفتند/صورتمان با سیلی سرخ است

0 نظر

ارسال نظر

capcha