دستگاه آب‌شیرین‌کنی که با انرژی خورشید کار می‌کند

دستگاه آب‌شیرین‌کنی که با انرژی خورشید کار می‌کند

به گزارش سراج24؛سیستان و بلوچستان با ۵۰ میلیمتر بارندگی سالانه در ردیف نخست بحران کم آبی در کشور جای دارد. آب لوله کشی در  این شهر فقط مصارف بهداشتی دارد و مردم  سال‌هاست که برای تهیه آب آشامیدنی خود باید به مراکز تصفیه آب  مراجعه و با گالن آب را به منزل منتقل کنند. هرچند که این اتفاق برای مردم محروم حاشیه و روستا شدنی نیست و در نهایت آن‌ها مجبور به استفاده از آب هوتک هستند.

حالا محققان این استان در پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان توانسته‌اند یک قدم موثر برای تأمین آب سالم بدارد و علاوه بر تلاش برای بی نیاز کردن کشور از واردات محصولات آب شیرین کن بی کیفیت خارجی، بخشی از مشکلات آب شرب مناطق روستایی سیستان و بلوچستان را حل کند. دستگاهی که به جای مصرف برق، از انرژی خورشیدی استفاده می‌کند و همین یک مزیت منحصر به‌فرد است.

حمید مقدم رئیس هئیت مدیره  شرکت انرژی گستر سبز تفتان با اشاره به مشکل تأمین آب شرب در این استان، گفت: در جنوب استان مشکل آب شرب وجود دارد و آب مورد استفاده ساکنین آب هایی است که در هوتک ها جمع می شود. هوتک، گودال مصنوعی و یا طبیعی نسبتاً بزرگی است که آب حاصل از بارندگی‌ها در آن هدایت و جمع آوری شده و در طول سال به مصارف کشاورزی و آشامیدنی انسان و حیوانات اهلی و وحشی می‌رسد و گاها در این هوتک ها تمساح پوزه کوتاه وجود داد که باعث قطع دست کودکان و غرق شدن آنها نیز می شود.

او در خصوص توضیح فناوری تولید شده، افزود: یکی از محصولات که می تواند به رفع این مشکل کمک کند دستگاه آب شیرین کن خورشیدی است، این محصول در مقایسه با نمونه وارداتی آب شیرین کن (RO) هزینه بیشتری دارد، اما مزایایی هم دارد که غیرقابل چشم پوشی نیست مثلا این دستگاه  قابلیت تصفیه شورترین آب ها مانند آب دریا یا هرنوع آب آلوده را به آب شیرین دارد و حتی آلودگی میکروبی این آب ها از بین می برد. به علاوه این دستگاه هیچ پیچیدگی خاصی ندارد و در بلند مدت نیاز به تعمیر ندارند، همچنین این دستگاه ها به دلیل فضای کمی که (نیم مترمربع) اشغال می کنند به راحتی در همه فضاها قابل استفاده و نصب است.

همچنین در ادامه افزود: در نمونه های وارداتی آب شیرین کن علاوه بر خروج ارز برای تهیه این محصولات بی کیفیت به دلیل نبود قطعات و تکنسین برای انجام تعمیرات پس از مدت کوتاهی غیرقابل استفاده می شود و دوباره مردم مجبور به استفاده از آب های آلوده می شودند. در برخی از روستاها به دلیل اینکه در مناطق دور افتاده هستند برق ندارند و آب شیرین کن های وارداتی عملا کاربردی ندارند.

این دستگاه آب شیرین کن خورشیدی نسبت به نمونه های وارداتی  پساب کمتری تولید می کند، مثلا آب شیرین کننده های وارداتی به ازای هر یک لیتر آب شیرین 4لیتر پساب تولید میکنند که این موضوع خود باعث صدمه وارد کردن به محیط زیست و افزایش آب های شور سطحی می شود. در حالی که در نمونه ایرانی تمام آب وارد شده تصفیه میشود و پسابی نخواهد داشت.

مقدم تنها مشکل این دستگاه را حجم محدود آب شیرین تولیدی در طول روز برشمرد و افزود: این دستگاه روزانه قادر است تنها 3لیتر آب شیرین کند، که البته این حجم برای آب شرب روزانه کفایت می کند ولی برای مصارف دیگر کافی نیست.

رئیس هئیت مدیره این شرکت در ادامه درباره محصول دیگر این شرکت یعنی سامانه بازچرخانی آب خاکستری افزود: بخش قابل توجهی از آب مصرفی در ادارات و منازل ( بیش از 20 درصد در بخش خانگی و بیش از 40 تا 50 درصد در بخش اداری) در فلاش تانک های سرویس بهداشتی مصرف می شود که با هر بار استفاده از فلاش تانک حجمی بیش از 10 لیتر آب سالم و بهداشتی مستقیم به پساب خاکستری  تبدیل می شود. سامانه بازچرخانی آب خاکستری کمک می کند آبی که در دستشویی ها استفاده می شود طی یک مرحله تصفیه شده و به درون فلاش تانک بازگردد و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد؛ که این راهکار ساده  و کم هزینه باعث صرفه جویی در آب و استفاده مجدد از پسآب  می شود.

 وی در ادامه به دستگاه دیگری که توسط این شرکت تولید شده اشاره کرد و گفت: دوچرخه ثابت محصول دیگری از این شرکت است و قابلیت منحصر به فرد این دوچرخه تولید برق هنگام رکاب زدن است زیرا در سایر دوچرخه های ثابت انرژی مصرفی هنگام رکاب زدن تلف می شود اما در این دستگاه انرژی مکانیکی با استفاده از یک ژنراتور مخصوص دور پایین به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. از برق تولید شده می توان برای شارژ کردن انواع تلفن همراه استفاده کرد. همچنین برق تولید شده اضافی را می توان در یک باطری 12 ولت برای استفاده در زمانی دیگر یا مواقع اضطراری ذخیره کرد. ما سعی داریم بتوانیم این دوچرخه را در مکان های عمومی از جمله پارک ها یا ایستگاه های مترو ها قرار دهیم که در اختیار عموم قرار بگیرد.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha