مقایسه رشد پایه پولی و نقدینگی با دوره مدیریت سلطان چاپ پول

مقایسه رشد پایه پولی و نقدینگی با دوره مدیریت سلطان چاپ پول

به گزارش سراج24؛ بانک مرکزی پس از انتشار آمار شاخص‌های پولی فروردین ماه سال جاری در هفته گذشته، جزئیاتی از آمار نقدینگی و پایه پولی اردیبهشت ماه سال جاری را نیز منتشر کرد. در این گزارش مشخص شد سرعت رشد شاخص‌های پولی اثر گذار بر تورم همچنان کمتر از مدت مشابه سال گذشته و دوران دولت قبلی است. موضوعی که چشم انداز امیدوارکننده ای از کاهش سریعتر تورم در ماه‌های آتی را ترسیم می‌کند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ (معادل ۴۹۴۳۴.۷ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ معادل ۲.۳ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که در دوره مشابه سال گذشته، حجم نقدینگی رشدی ۳.۶ درصدی را تجربه کرده بود. این موضوع نشان دهنده کاهش سرعت رشد نقدینگی به میزان ۱.۳ واحد درصد است.

همچنین، نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ معادل ۳۷.۳ درصد بوده است. البته لازم به یادآوری است که حدود ۲.۶ واحد درصد از این رقم مربوط به اضافه شدن اطلاعات بانک مهر اقتصاد به اطلاعات بانک سپه (به واسطه ادغام بانک‌های متعلق به نیروهای مسلح در بانک سپه) می‌باشد و فاقد آثار پولی است. به عبارت دیگر در صورت تعدیل اثرات پوشش آماری مذکور، رشد نقدینگی در پایان اردیبهشت‌ماه سال۱۴۰۱ نسبت به پایان اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ معادل ۳۴.۷ درصد خواهد بود.

رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ به ۳۰.۵ درصد رسید. لازم به ذکر است پایه پولی در پایان اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ (معادل ۶۴۳۲.۱ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۴۰۰، رشدی معادل ۶.۵ درصد داشته است. این در حالی است که رشد پایه پولی در دوره مشابه سال گذشته ۷.۴ درصد بوده است. این موضوع نشان دهنده کاهش ۰.۹ واحد درصدی رشد پایه پولی است.

رشد نقدینگی در فروردین امسال نیز برای اولین بار در ۹ سال اخیر منفی شد. این در حالی است که در دولت گذشته حجم نقدینگی حدود ۸ برابر شد و عامل اصلی التهابات در بازارهای مختلف و رشد تورم بود.

عمده رشد نقدینگی و پایه پولی در دولت گذشته در دوره ریاست عبدالناصر همتی در بانک مرکزی ایجاد شد و دولت دوازدهم با استقراض گسترده از بانک مرکزی، کسری بودجه خود را تامین می کرد که سبب افزایش شدید پایه پولی، نقدینگی و متعاقبا تورم شد. از این رو برخی به کنایه گفته اند که در دولت دوازدهم تنها جایی که رونق داشت، چاپخانه بانک مرکزی بود. همچنین عبدالناصر همتی نیز به علت آن که در بین همه روسای بانک مرکزی، بالاترین رشد نقدینگی و پایه پولی در دوره مدیریت او رقم خورد، به سلطان چاپ پول مشهور شده است.

مقایسه آمارهای رشد پایه پولی و نقدینگی در دو ماهه نخست امسال با مدت مشابه سال قبل که همتی ریاست بانک مرکزی را عهده دار بود، بیانگر موفقیت بانک مرکزی دولت سیزدهم در کنترل رشد این دو شاخص پولی است.

اخبار مرتبط

تداوم روند کاهشی قیمت سکه و طلا/ سکه طرح جدید ۳۰۰ هزارتومان ارزان شد

قیمت دلار توافقی به کمتر از ۲۸۵۰۰ تومان رسید

سهام پارس‌خودرو واگذار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha