غریب آبادی:

سهم کشورهای دخیل در جنایت بمباران شیمیایی سردشت باید تعیین شود

سهم کشورهای دخیل در جنایت بمباران شیمیایی سردشت باید تعیین شود

به گزارش سراج24؛ به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت امور بین الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر، ضمن اشاره به هفته افشای ماهیت حقوق بشر آمریکایی، به موضوع نقش کشورهای غربی در اقدام تروریستی رژیم صدام مبنی بر بمباران شیمیایی سردشت پرداخت.

وی در مورد نقش کشورهای غربی در رقم خوردن فاجعه سردشت، گفت: جمهوری اسلامی ایران قربانی سلاح‌های کشتار جمعی است؛ بر اثر به کار گیری سلاح‌های شیمیایی علیه مردم کشورمان بیش از ۱۳ هزار نفر شهید و بیش از ۱۰۰ هزار نفر مجروح شدند؛ در حال حاضر نیز برخی از جانبازان شیمیایی ما به صورت روزانه به شهادت می‌رسند.

غریب آبادی در ادامه اظهار کرد: بر اساس گزارش چند سال پیش سازمان منع سلاح‌های هسته‌ای مستقر در لاهه، بیش از ۱۵ کشور که عمدتاً اروپایی هستند به همراه آمریکا، در تجهیز رژیم صدام به سلاح شیمیایی نقش داشتند؛ این کشورها باید اکنون پاسخگو باشند.

به گفته دبیر ستاد حقوق بشر، سازمان‌های حقوقی-بین المللی ذی‎ربط باید این کشورها را پاسخگو کنند؛ البته شکایت‌هایی در برخی از مجامع علیه افراد از تابعیت‌های اروپایی انجام شده است؛ ولی این کفایت نمی‌کند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه، در بخش دیگری به شکل موردی به حکم زندان ۱۸ ساله برای یک تاجر هلندی بر اساس اسناد ارائه شده از سوی ایران و شکایت‌های قربانیان سلاح‌های شیمیایی در سال‌های قبل اشاره و بیان کرد: این فرد تبعه یک کشور اروپایی است؛ این سیاست دولت‌های اروپایی و آمریکا بود که صدام را به سلاح شیمیایی مسلح کرد، نه ضرورتاً یک یا دو فرد؛ این کشورها مقصرند و باید به جرایمشان رسیدگی بشود.

وی با بیان اینکه سهم و مسئولیت کشورهای دخیل در جنایت بمباران شیمیایی سردشت باید تعیین شود، گفت: توصیه ما این است که این موضوع در چارچوب حقوقی در مجامع حقوقی پیگیری شود و علیه تمامی این کشورها و اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی که در تسلیح رژیم صدام به تسلیحات شیمیایی نقش داشتند، اقامه دعوی شود.

اخبار مرتبط

آمریکا در پرونده خانواده شهدای هسته‌ای به پرداخت بیش از ۴ میلیارد دلار محکوم شد

غریب آبادی: آژانس بین‌المللی اتمی دست از رفتارهای سیاسی بردارد

شناسایی نقض گسترده حقوق بشر مردم ایران توسط آمریکا و مجریان تحریم‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha