تنش شدید آبی در دیار چشمه‌ها

تنش شدید آبی در دیار چشمه‌ها

به گزارش سراج24؛ تنش شدید آبی در  استان لرستان، دیار چشمه‌ها سبب شده تا طی سال‌های اخیر خشکسالی و کم آبی نمود بیشتری پیدا کند و مردم با مشکلات زیادی روبه‌رو شوند.

اخیرا نیز خبرها حاکی از این است که تنها 34 درصد از حجم مخازن سدهای لرستان پر است و منابع آبی سدها نسبت به سال قبل 31 درصد کاهش یافته که در پی این کم آبی و خشک شدن رودخانه‌های لرستان بسیاری از آبزیان تلف و کشاورزان برای آبیاری مزارع و باغات خود دچار چالش جدی شدند.

متاسفانه این مشکل کم آبی تنها کشاورزی را تهدید نمی‌کند بلکه مسئولان مربوطه بیم آن را دارند که مردم بسیاری از روستاها و حتی شهر خرم‌آباد مرکز استان لرستان نیز با بی آبی مواجه شوند.

داریوش حسن نژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عصر روز گذشته در شورای حفاظت از منابع آب لرستان در رابطه با آخرین وضعیت منابع آبی لرستان اظهارداشت: با وجود بحران خشکسالی و کمبود شدید آب استان لرستان از ابتدای امسال تاکنون یک سال استثنایی را در حوزه مدیریت منابع آب داشته است.

وی خشک شدن چشمه‌های لرستان را یکی از مشکلات پیش رو دانست و افزود: برای مدیریت این بحران مقداری از آب سدهای استان را جهت تامین آب شرب در شرایط بحرانی ذخیره شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: برای حفاظت و صیانت از منابع آبی استان و جلوگیری از تنش آبی از ابتدای امسال تاکنون 18 حلقه چاه غیر مجاز مسدود و 32 حلقه دیگر پلمب شده است.

وی بیان کرد: امسال نیز 170 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز استان نصب شد همچنین برق 300 حلقه چاه به دلیل اضافه برداشت قطع شد.

حسن‌نژاد تصریح کرد: شرکت آب منطقه ای لرستان به منظور حفاظت و صیانت از منابع آبی استان 34 موتور تلمبه غیر مجاز  و 20 دستگاه حفاری غیر مجاز را جمع آوری کرد.

اخبار مرتبط

بی‌آبی روستایی در۷۰۰ متری آب/ مردم خواستار آبرسانی هستند

ویدئو/ روایتی تلخ از بی آبی روستاهای خوزستان/دشت تشنه

0 نظر

ارسال نظر

capcha