پوتین:

کلید شکوفایی منطقه خزر، پایبندی به اصول کنوانسیون حقوقی است

کلید شکوفایی منطقه خزر، پایبندی به اصول کنوانسیون حقوقی است

به گزارش سراج24؛ به نقل از ریانووستی، پوتین در ششمین دور اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر با حضور روسای جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان به میزبانی عشق آباد هم اکنون درحال برگزاری است،  گفت: روسیه همواره از تعمیق مشارکت بین پنج دریای خزر در سیاست، امنیت، اقتصاد و محیط زیست و همچنین در بسیاری از جنبه‌های برنامه بشردوستانه حمایت کرده است.

رئیس جمهوری روسیه افزود: در عین حال، ما متقاعد شده‌ایم که ضامن شکوفایی مشترک ما پایبندی منطقه به اصولی که در کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر آمده است، خواهد بود.

پوتین از جمله وظایف کلیدی "پنج کشور حوزه خزر را ایجاد بیشتر روابط تجاری و سرمایه گذاری منطقه ای، تعمیق همکاری های صنعتی و فناوری پیشرفته نام برد.

رئیس جمهور روسیه گفت: «پنج کاسپین» باید همکاری‌ها را برای پاسخگویی سریع به شرایط اضطراری طبیعی و انسانی در دریای خزر افزایش دهد.

وی گفت: «روسیه به طور مداوم از تعمیق مشارکت بین پنج کشور دریای خزر  در حوزه های سیاست، امنیت، اقتصاد و حفاظت از محیط زیست و همچنین در بسیاری از جنبه‌های دستور کار بشردوستانه حمایت کرده است.

رئیس‌جمهور روسیه پیشنهاد کرد که کشورهای عضو کنوانسیون تهران با هدف حفاظت از دریای خزر به این کنفرانس دعوت شوند.

رهبر روسیه بر اهمیت تقویت همکاری‌های کشورهای منطقه در زمینه امنیت محیط زیست، حفظ دریای خزر و منابع دریایی تاکید کرد. پوتین از ایده همکاران آذربایجانی و قزاقستانی برای افزایش توانایی واکنش سریع به حوادث و پدیده های طبیعی و مصنوعی دریای خزر که بر رفاه و زندگی مردم منطقه تأثیر منفی می گذارد، حمایت کرد.

وی افزود: ما معتقدیم برای نجات موثرتر اکوسیستم شکننده دریایی، تکمیل فرآیند ایجاد چارچوب قانونی مناسب  بر اساس کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریای خزر، ضروری است.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: در این راستا پیشنهاد می‌کنیم در آینده نزدیک به برگزاری کنفرانس طرف‌های این کنوانسیون فکر کنیم.

پوتین از جمله مشکلات زیست محیطی خزر، کاهش شدید جمعیت ماهیان خاویاری را نام برد. رئیس جمهور تاکید کرد که فدراسیون روسیه در تلاش است تا سهم قابل توجهی در حفاظت از تنوع زیستی در خزر داشته باشد، به ویژه اینکه سالانه افزون  بر ۴۰ میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری را در دریای خزر رها می کند که به همین دلیل بیش از ۸۰ درصد به اصطلاح ماهیان خاویاری روسی امروزه از جوجه کشی های روسی می آیند. علاوه بر این، به گفته رهبر روسیه، برنامه ای برای حفاظت از پستانداران و پرندگان دریایی و پاکسازی آب دریا با موفقیت اجرا می شود.

پوتین همچنین خاطرنشان کرد، مسکو طرفدار تسریع اجرای اسناد امضا شده در زمینه های مهمی مانند مبارزه با تروریسم و ‌جرایم سازمان یافته و پیشگیری از جنایات دریایی است.

تعامل در انرژی
پوتین گفت: "پنج کشور فرصت های زیادی برای همکاری در بخش انرژی دارند. توافق نامه هایی در مورد بهره برداری مشترک از میادین نفت و گاز واقع در دریای خزر در بخش های انرژی های نوآورانه و جایگزین در حال اجرا است. "

افزایش روابط تجاری
پوتین گفت: روسیه تداوم ایجاد روابط اقتصادی را از وظایف اصلی کشورهای "پنج" دریای خزر می داند.

او گفت: «البته در میان وظایف کلیدی، ما ایجاد بیشتر روابط تجاری و سرمایه گذاری منطقه ای، تعمیق همکاری های صنعتی و فناوری پیشرفته دوجانبه سودمند را در نظر می گیریم.

رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد: حجم تجارت روسیه با کشورهای حاشیه خزر به طور مداوم در حال افزایش است. وی تصریح کرد: در سال ۲۰۲۱، گردش مالی بیش از یک سوم افزایش یافت و در ژانویه تا آوریل سال جاری به رشد خود ادامه داد.

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در پنجمین دور اجلاس سران کشورهای ساحلی این دریا که در سال ۲۰۱۸ به میزبانی قزاقستان و در شهر ساحلی اوکتائو در حاشیه دریای خزر برگزار شد، امضا شد.

ششمین دور اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر شامل جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان، عصر امروز(چهارشنبه) به میزبان عشق آباد پایتخت ترکمنستان آغاز شد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبرگزاری رسمی دولت ترکمنستان، این اجلاس بعد از گرفتن عکس یادگاری روسای پنج کشور ساحلی شرکت کننده در این رویداد، آغاز شد.

 جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های ساحلی خزر و به عنوان کلیدی ترین مسیر دسترسی همسایگان ساحلی این دریا به آبهای آزاد، در عالی ترین سطح در این نشست منطقه ای حضور دارد.

آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز در رأس هیأتی عالی رتبه از مقامات سیاسی و اقتصادی کشور برای شرکت در این نشست، وارد ترکمنستان شد.

اخبار مرتبط

رسیدگی به اختلاف خانوادگی به سبک پلیس آمریکا با شلیک گلوله

کشف و ضبط ۱۱مجموعه سند سری از اقامتگاه ترامپ از سوی پلیس آمریکا

مسکو: سوئیس دیگر کشوری بی‌طرف نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha