قبوض برق چند میلیونی برای لاکچری نشین‌ها در راه است

قبوض برق چند میلیونی برای لاکچری نشین‌ها در راه است

به گزارش سراج24؛بررسی آمار مصرف برق در خردادماه سال جاری نشان می دهد که در این ماه، 80 درصد مشترکان خانگی برق، مصرفی زیرالگو داشته‌اند و به‌عبارتی 80 درصد جامعه خوش مصرف هستند.

10 درصد مشترکان خانگی، تا 1.5 برابر الگوی تعیین شده، به مصرف برق پرداخته‌اند و 10 درصد مشترکان نیز بیش از 1.5 برابر الگو، مصرف کرده‌اند.

در واقع 10 درصد از مشترکان برق خانگی که حدود 3 میلیون مشترک هستند، برای 28 میلیون مشترک دیگر که 90 درصد جامعه را شامل می‌شوند، با مصارف اسراف‌گونه خود مشکل ایجاد کرده‌اند که اگر این 10 درصد پرمصرف، مصارف خود را اصلاح کرده و به جمع مشترکان خوش‌مصرف بپیوندند، مشکلی در زمان پیک مصرف برق بابت اعمال محدودیت‌ها و خاموشی‌های احتمالی نخواهیم داشت.

این 10 درصد که در خردادماه بیش از 1.5 برابر الگو، مصرف برق داشته‌اند، شامل 6 درصد از مشترکانی می‌شوند که بین 1.5 تا 2 برابر الگوی تعیین شده، برق مصرف کرده‌اند و 4 درصد نیز مشترکانی هستند که بیش از 2 برابر الگو، به مصرف برق پرداخته‌اند.

4 درصد از مشترکان خانگی که بیش از 2 برابر الگو، در خردادماه امسال مصرف برق داشته‌اند، حدود یک میلیون و 200 هزار مشترک خانگی هستند. از این تعداد خانوارهای پرمصرف، حدود 2 هزار مشترک بسیار پرمصرف هستند که در دوره‌های گذشته (سال قبل) اغلب مصارفی 20 تا 70 برابر الگوی تعیین شده داشته‌اند و در آن زمان، قبوض 5 میلیون تومانی برق دریافت می‌کردند.

با افزایش تعرفه برق پرمصرف‌ها (افرادی که بالای الگوی مصرف به مصرف برق می‌پردازند و به صورت پلکانی تعرفه آنها افزایشی است) که از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته عملیاتی شد، آن دسته از مشترکان بسیار پرمصرف که تعداد آنها در مقایسه با دیگر مشترکان بسیار کم است، با قبوض بالای 10 تا 15 میلیون تومانی برق مواجه خواهند شد. در واقع اگر این مشترکان، در تیرماه و مردادماه سال جاری، بخواهند مصارفی اسراف‌گونه همچون سال‌های قبل داشته باشند، باید منتظر قبوض چندمیلیون تومانی برق باشند.

اما تعرفه‌های برق برای 80 درصد از مشترکان که زیر الگو در خردادماه مصرف برق داشته‌اند، نسبت به گذشته تغییری نداشته و اگر این افراد در تیرماه و مردادماه نیز که ماه‌های گرم سال و ماه‌های پیک مصرف برق است، مصارفی زیر الگوی تعیین شده داشته باشند، نباید نگرانی بابت قبوض خود داشته باشند، حتی این دسته از مشترکان می‌توانند با کاهش مصرفی 50 مگاواتی، نسبت به الگوی مصرف در مناطق عادی، مشمول قبض برق رایگان شوند.

اخبار مرتبط

ثبت رکورد‌ ساخت نیروگاه در اولین سال فعالیت دولت سیزدهم

امضای اولین قرارداد برقی بلند‌مدت با عراق‌/ ایران قدرت اول تولید برق غرب آسیا است

رکورد‌شکنی مصرف برق و بنزین در ایران!

0 نظر

ارسال نظر

capcha